Kabızlığa ne iyi gelir ?

Kabızlık, her yaştan veya cinsiyetten insanın karşılaştığı en yaygın rahatsızlıklarından biridir. Kabız olmak genellikle bağırsak hareketlerinizin zor olduğu veya düzenli olarak meydana gelmediği anlamına gelir. . Bazı insanlar için normal bağırsak hareketleri günde üç kez meydana gelirken, diğerlerinde normal bağırsak hareketleri haftada sadece üç veya dört kez gerçekleşebilir.

 

 

Kabızlık midede hazımsızlık gaz ve karın ağrısına neden olabilir. Ancak, iyi haber kabızlık bazı ev ilaçları kullanarak evde tedavi edilebilir. Kabızlığı önlemenin en etkili yolu bol miktarda su tüketmektir. Ayrıca diyetinize kepek, tahıl, meyve ve sebzeleri dahil edin..Kronik kabızlıktan muzdarip insanlar meyve suyu tüketmelidir.Meyve suyu sindirim sistemini rahatlatır. Meyve suyu yüksek miktarda su içerdiğinden kabızlığı giderir.

Ananas suyu bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmeye ve onları daha düzenli hale getirmeye yardımcı olur. Çünkü dışkının rahat çıkışına yardımcı olacak sıvılar ve su içerir. Ayrıca, bağırsak sisteminin düzgün çalışması için iyi olan beslenme kanalının uygun işlevi için iyi olan lifler açısından da zengindir. Elma suyu nun , düzensiz bağırsak hareketinden muzdarip insanlar için son derece iyi bir müshil etkisi vardır. Elma suyun da vücut için iyi olan yüksek miktarda demir vardır. Elma suyu bebeklerde kabızlığı tedavi etmek için son derece iyidir.

Limon C vitamini ve sitrik asitler açısından son derece zengindir. Bunlar bağırsakların boşaltılmasında yardımcı oldukları için hazımsızlık ve kabızlık tedavisinde özellikle etkilidir. Kabızlık problemi olanlar limonata tüketebilir. Yaz mevsiminin en çok sevilen ve tülketilen meyvesi karpuz yüksek miktarda su içerir. Bu kabızlık problemi olanlar için büyük bir nimettir. Karpuz suyunun bir başka yararı da sindirim sistemlerini temizlemeye yardımcı olacak ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olmasıdır. Bu karpuzda alkalin elementlerin yardımı ile yapılır. Bunlar kolondaki asidik ortamın nötralize edilmesine yardımcı olur .

Bamya sağlık açından faydalara sahip bir sebzedir. Bamya kabızlık problemi olanlar için harika bir seçenektir. Bamyayı isterseniz salatalarda yada yemeğini yaparak tüketebilrisiniz. Kabızlık problemi için bilinen en popüler besin kayısıdır. Kayısının sağlık üzerinde sayısız faydası vardır. Bol lifli olduğu için kabızlığı gideriyor. Kabızlık problemi olanlar günde 5 adet kayısı tüketmeli ve üzerine 1 bardak su içmelidir.

Salatalık su dolu olduğu için bağırsak hareketini normalleştirmeye yardımcı olur. Kabızlık sorunu olanlar mutlaka salatalık tüketmelidir. C vitamini ve limon suyu gibi sitrik asit açısından oldukça zengindir. Bu nedenle sindirim geliştirmek ve kabız mide için rahatlama sağlamak için yardımcı olacaktır. Portakal suyu da dışkıya hacim katacak ve dışkıyı rahatça geçirecek olan lif bakımından zengindir. Sindirim işlevini ve bağırsak fonksiyonunu normalleştirmeye yardımcı olacaktır.

Diğer bir seçenek, meyvelerin bir karışımı olan bir meyve suyu yapmak olabilir. Salatalık, limon ve zencefil karışımı kabızlık problemini etkili bir şekilde giderir. Ayrıca anlık olarak size yardımcı olabilecek kereviz, salatalık, limon ve ananas ile bir karışım hazırlayıp tüketebilirsiniz.Kabızlık sırasında meyve suyu tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler, sadece taze meyvelerin kullanılmasıdır. Hergün taze meyve suyu tüketmeye özen gösterin. Çok fazla meyve suyu çıkarıp buz dolabına koymayın bu besin değerlerinin ölmesine neden olabilir. Ayrıca oksidasyona da yol açabilir.

Kabızlık her yaştan ve cinsten insanı etkileyen bir sağlık sorunudur.Yaşam şeklinizdeki değişikliklerle bu sorunu önleyebilrisiniz. Diyetinize bol miktarda lif içeren besinleri dahil edin. Bol su tüketin ve egzersiz yapın. Makalemizde yer alan önerileri uyguladığınız halde kabızlık problemini gideremiyorsanız mutlaka hekime görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.