Linea nigra nedir ? Gebelikte Linea nigra ne zaman çıkar ?

Linea nigra Kadınlar Kulübü Tüm ayrıntıları yazdık

Gebelik döneminde vücut bir çok değişikliğe uğruyor. Her kadının gebelik deneyimi farklı olsada fiziksel özellikleri aynıdır. Daha önce gebeliğin belirtileri ile ilgili bir makale hazırlamıştık. —> ” En Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir ?” Bu makalede gebeliğin en belirgin özelliklerine değinmiştik. Bir çok kadın karnında bulunan gebelik hattının ( çizgisinin) gebeliğin ilk belirtisi olup olmadığını merak ediyor.Şimdi okuyacağınız makale de bu soruya ait tüm detayları bulabilirsiniz..

Linea nigra nedir ne zaman ortaya çıkar ?

Gebelik Hattı, gebelik sırasında karın boyunca gelişen koyu çizgidir.Bu hat gebelikten önce aslında vardır. Çok hafif silik şekildedir. Bu çizgi gebeliğin 5-6 . ayların da giderek koyulaşarak belirginleşir. Bu hat göbek deliğinden pubiğe kadar uzanıyor. Gebelik çizgisi genelde kahverengidir. Hamilelik geliştikçe gebelik çizgisi daha net görülür.

Linea nigra neden oluşur ? Göbek çizgisi herkeste olur mu ?

Gebelik neslin devamı için gereklidir. Gebelik döneminde vücudun bazı yerlerdinde değişimler gözlenebilir. Bu deşimlerden biri göbekten pubise doğru inen gebelik çizgisidir. Linea nigra’nın spesifik nedeni bilinmemektedir . Bir teori, plasenta tarafından yaratılan melanosit uyarıcı hormonun ana faktör olduğunu vurgulamaktadır. Bu hormon nun gebelikte görülen meme uçlarının etrafındaki koyulaşmaya neden olduğuna inanmaktadır. Linea nigranın oluşmasını engelleyemezsiniz, çünkü gebeliğin doğal bir parçasıdır. Bebeğiniz doğduktan sonra, çizgi genellikle kaybolur . Güneşe maruz kalmanız, güneş kremi kullansanız bile cilt renk değişimlerini daha koyu hale getirebilir .. Linea nigra daha koyu ciltli kadınlarda görülürken, tüm cilt rengindeki kadınlar gebelik süresince cilt renklerini geliştirebilirler .

Linea nigra ne zaman görünüyor? karnımda çizgi var ?

Linea nigra genellikle ikinci trimesterde ortaya çıkmaya başlar, ancak bazı kadınlar bu çizgiyi daha erken fark edecektir. Bazı kadınlar için bu çizginin görünümü gebeliğin ilk belirgin işaretidir. Bu çizginin koyulaşmasından önce, bazı kadınlar linea alba olarak da bilinen beyaz bir çizgi görürler. Bu süre zarfında diğer çoğu cilt değişiklikleri gibi, artan hormon seviyeleri genellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerdeki linea nigradan sorumludur. Linea alba, tüm insanlarda göbekten aşağıya doğru beyaz bir çizgidir . Hamilelik öncesinde fark edilmeden kalmasına rağmen, yüksek gebelik hormonu düzeyleri nedeniyle artan melanin üretimi daha karanlık ve daha belirgin hale gelir..Bebeğiniz doğduktan hemen sonra, çizgi nigra solmaya başlamalıdır. Bazı kadınlarda ise asla tamamen kaybolmayabilir.

Gebelik çizgisinin uzunluğu ile ilgili iddia bebeğin cinsiyetini gösteren eski bir inanıştır. . Çizgi göbek deliğinde durursa, bir kıza bebeğe sahip olursunuz. Eğer memeye kadar uzanırsa, bir erkek çocuğunuz olur.

Linea nigra doğal bir oluşumdur ve tamamen zararsızdır. Buna gebelik hormonu neden olur; Gebelik hormonları cildin melanosit hücrelerini uyarır, bu da derinizin daha fazla melanin üretmesine neden olur. Melaninin artması, cildinizin gebelik boyunca renk değiştirmesine neden olur. Yüzünüzdeki “gebelik maskesi” olarak bilinen daha koyu cilt lekelerini de fark etmişsinizdir. Bu değişiklikler, vücudunuzda kabaran gebelik hormonlarının artması nedeniyle oluyor. Linea nigranın görünümü endişe edilecek bir şey değildir. Bu doğal ve bebeğinize zarar vermez.

Sevgili anneler ne diyor okurları ; Linea nigra ( Gebelik çizgisi ) ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair yorum ve sorularınızı bizlere bu başlık altın dan yönlendirebilirsiniz. Sorularınıza en kısa zaman da online olduğumuz en kısa süre için de yanıt alabilirsiniz.. Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileği ile ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.