Sezeryan doğum nedir ?

Sezeryan doğum yapanlar kadınlar Kulübü Sezeryan doğum mu Normal Doğum mu ?

Hamile olduğunu öğrendikten sonra anne adaylarında mutluluk ve heyecan kaçınılmaz oluyor. Gebelik ilerledikçe bu heyecan ve mutluluğun yerini doğum kaygısı alıyor. Acaba bebeğimi nasıl doğurucam, normal doğummu sezeyanmı düşünceleri anne adayında kaygıya neden oluyor. Uzmanlar gerekmedikçe sezeryanı uygun bulmuyor. Anne ve bebeğin hayati tehlikesi varsa sezeryan uygulanmalıdır. Yoksa keyfi olarak korku nedenli sezeryan tercih edilmemelidir.

Düşünün ki eskiden kadınlar sayısız doğum yapmakta ve doğumları normal gerçekleşmekteydi. Öyleki kendi başına , tarlada, tuvallette, ahırda doğum yapanlar olmuştuur. Doğum eylemi tamam zordur ama abartıldığı kadar zor olsaydı kadınlar tekrar tekrar yeni bir gebelik düşünmezdi değilmi ? Lütfen gerekmedikçe sezeryanla doğumu tercih etmeyin ! Doğum korkularınızı okuyup araştırarak , bir takım olumlamalar yaparak, doğru nefes teknikleri ile , terapilerle yenebilirsiniz !

 

Sezeryanla doğum yapacaksanız iyice düşünün

Bir sezaryen, kadınların sahip olduğu en büyük ameliyat türüdür . Çoğu sezaryen, lokal anestezi veya epidural ile yapıldığından, ameliyat sırasında uyanık olursunuz, bu yüzden çevrenizdeki şeylerin farkında olacaksınız. Sezaryende genel anestezi uygulanması daha az yaygındır. Sezaryenlerin yaklaşık düşük yüzdesi genel anestezi altına giriyor . Bebeğinizi sezaryen ile doğuracağınızı biliyorsanız buna planlı veya elektif sezaryen denir . Planlanan sezaryen aşağıdaki durumlarda yapılabilir.

Bebeğiniz makat pozisyonunda ise .
Bebeğiniz yan duruyorsa
Plasenta previa
HIV gibi enfeksiyonunuz varsa
Hamilelikle ilgili yüksek kan basıncınız var (pre-eklampsi)
Bebeğiniz yeterli miktarda oksijen alamıyorsa
Aşırı kanama var ve normal doğum gerçekleşmiyorsa

Sezeyan esnasın da acı hissedecek miyim ?

Doğum yapma konusunda endişeleniyorsanız, endişenizi hamilelik ve doğum sırasında destek sağlayabilecek bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz. Çoğu sezaryen spinal veya epidural anestezi altında yapılır . Bu, uyanık olacağınız anlamına gelir; ancak vücudunuzun alt kısmında uyuşukluk duyulur; böylece herhangi bir acıyı hissetmezsiniz.

Sezaryen doğmuun riski nelerdir?

Sezaryen genellikle çok güvenli bir işlemdir ancak herhangi bir ameliyat türü gibi belirli bir risk taşır. Olası komplikasyonların farkında olmak önemlidir, özellikle tıbbi nedenlerden dolayı sezaryen olmayı düşünüyorsanız. Sezeryan ameliyatının riskleri kanama ve pelvik organ yani rahime yakın bulunan mesane, barsak gibi organların yaralanmasıdır. Yara veya rahim astarının enfeksiyonu , kan pıhtılaşması , bebekte geçici solunum bozukluğuda riskler arasındadır.  Sezeryan ameliyatın da aşırı kanama olabilir. Öyleki aşırı kanama olursa rahmin alınması bile gerekebilir.

Her gebe bir komplikasyon olmaksızın sağlıklı bir doğum yapmayı umud ediyor fakat bazen işler ters gidebilir normal doğum yerine sezeryan ameliyatı gerçekleştirilebilir. Sezeryanla doğum yapmanız gelecektede sezeryanla doğum yapacağınız anlamına gelmez. Sezeryan sonrası bir çok kadın normal doğum yapabilir. Sevgili okurlarımız sezeryan doğumla ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair yorumlarınızı önerilerinizi bizlerle bu başlık altından payalabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz sorular varsa yönlendirebilir, en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz..

Sezeryan doğum yapanlar kadınlar Kulübü Sezeryan doğum mu Normal Doğum mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.