Elektroliz ve Lazer epilasyon hakkında bilinmesi gerekenler

Lazer Epilasyon ve Elektroliz, en etkili epilasyon formlarından iki tanesidir. Bu iki teknik ortak bir çok şeyi paylaşırken, bazı kritik farklılıkları paylaşıyorlar. Bu farklılıkların ne olduğunu bilmek zorunludur, böylece vücudunuz için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

 

 

Tıraş, cımbız veya ağda bezi istenmeyen tüyleri temizleyebilmesine rağmen, birçok kişi artık daha uzun vadeli çözümler aramaktadır. Bunu başarmak için yaygın olarak kullanılan iki yöntem lazer epilasyon ve elektrolizdir. Elektroliz kıl köklerini yok etmek için elektrik akımı kullanan bir tüy giderme tekniğidir.Foliküle ulaşana kadar cilde bir metal prob yerleştirilir.Küçük bir iğneye benzeyen bu metal prob sayesinde , kalıcı olarak yok etmek için elektrik folikül içine gönderilir . Elektrik, folikülü daha fazla kıl üretmekten aciz hale getirir.Ve bu yüzden elektroliz en etkili kalıcı yöntemdir.Bu zorlu bir işlemdir çünkü her bir folikül ayrı ayrı tedavi edilmelidir.

Elektroliz, pigmentasyonu değiştirmek için cildin bölgelerini teşvik edebilir; düzensiz renk değişikliği alanları yaratır. Koyu ten rengi tonları veya hassas ciltleri olan kişilerde renk değişikliği riski daha fazladır.Elektroliz işlemi ağrılı olabilir.Birçok hasta, tedaviden sonra deride şişlik, kızarıklık ve kabuklar oluşturur. Uygun şekilde tedavi edilmezse, yaralar ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.ek bir elektroliz tedavisinden sonra birçok kıl folikülü hasar görür, ancak tamamen yok olmaz . Bu hasarlı foliküller, tipik olarak, batık kıllara neden olarak tıkanır.Eğer tedavi tecrübesiz bir teknisyen tarafından yapılırsa deride hasar ve ciltte skar oluşabilir.Özellikle de iğnenin cilde yanlış veya çok derin bir şekilde sokulması durumunda ciltte çürükler mümkündür.

Lazer epilasyon tedavileri çoğu durumda elektrolizden daha üstündür. Lazer tedavileri hem daha güvenlidir hem de daha yüksek bir etkinlik oranına sahiptir. Lazer epilasyonu, foliküler tahriba neden olmak için ışığı ısıya dönüştürerek kıl foliküllerinde hedef pigmente kızılötesi ışık kullanır. Bir seferde bir folikülü ele alan elektrolizden farklı olarak, lazer epilasyon tedavileri cildin geniş bölgelerine hızlıca hitap edebilir.

Lazer epilasyon, kıl foliküllerine hafif radyasyon vermek için lazerlerin kullanımını içerir. Elektroliz, kıl folikülüne bir sondanın sokulması ve bunun içinden bir elektrik akımı gönderilmesini içerir. Hem lazer tedavisi hem de elektroliz avantaj ve dezavantajlarına sahiptir.Prosedürden önce lazer işlemini yapan uzman tüyleri tıraş bıçağıyla temizler. Teknisyen daha sonra lazeri bölgeye göre ayarlar, hazırlık aşamasında kişinin ten renginide göz önüne alacaktır.

Uzman cildi korumak için cilde soğuk bir jel uygular. Bazı insanlara rahatsızlığı en aza indirmek için topikal bir anestezi verilebilir. İşlemden sonra rahatsızlığı hafifletmek için buz paketleri uygulamak gerekli olabilir. Lazerler hızlıca sert , koyu kılları hedefler. Lazer ışınları sadece milisaniye sürer ve bir kerede birkaç tüyü tedavi edebilir, bu da küçük alanların birkaç dakika içinde tedavi edilebileceği anlamına gelir. Bir çok kişi 3 ila 8 seanstan sonra uzun vadeli sonuçları görüyor.

Lazer akoyu renkli kılları olan insanlarda en iyi sonuç verir çünkü lazer koyu renkleri hedefler. Lazer epilasyonunun istenmeyen yan etkilerinden bazıları renksiz şişlik, cilt kızarıklığı, kabarcıklar ve yara izi içerebilir. Bununla birlikte, bunların bir kısmı tedaviden saatler içinde düzelir.Lazerler cildin güneş ışığına olan duyarlılığını artırabilir .

Elektroliz, mevcut kalıcı epilasyon yöntemidir. Verimliliği ve güvenliği sağlamak için, lisanslı, kurul onaylı bir dermatolog prosedürü uygulamalıdır.Kalıcı epilasyon için, kişi birkaç seansa ihtiyaç duyacaktır. Takip seansları, yeni aktif folikülleri tedavi eder. Elektroliz alıcı epilasyon yöntemidir. Elektroliz, vücudun herhangi bir bölgesi için uygundur -, kaşta dahil olmak üzere. İnsanlar günlük aktivitelerini prosedürden hemen sonra tekrar başlatabilirler. Elektroliz için birçok yarar olsa da, dikkate alınması gereken bazı riskler ve dezavantajlar vardır: Eğer daha büyük alanlar, bacaklar veya sırt gibi elektroliz ile tedavi ediliyorsa, kalıcı sonuçlar elde etmek için birkaç uzun seans gerekebilir. Elektroliz epilasyonu geçiren kişilerde biraz ağrı ve rahatsızlık olabilir.

Hem lazer epilasyon hem de elektroliz tedavisi, istenmeyen tüy büyümesine uzun vadeli bir çözüm sağlar. Her şey düşünüldüğünde, daha yavaş bir epilasyon yöntemi olmasına rağmen, elektroliz daha çok yönlüdür ve tüyü kalıcı olarak giderir. Ayrıca tipik olarak daha az yan etkilere neden olur. Uzun süreli epilasyon tedavilerini düşünenler, ihtiyaçları için en iyi seçenekler hakkında bir cilt bakımı uzmanı ile konuşmalıdır. Sevgili okurlar sizlerde tercih ettiğiniz epilasyon yöntemi ile ilgili deneyimlerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.