Gül yağının faydaları nelerdir?

Güller, güzellik ve sevginin sonsuz bir göstergesidir ve birçok terapötik fayda ve değerli özellik içerir. Gül yağı, taze gül yaprakları ile damıtılan buhar veya su ile elde edilir. Cilt sağlığı için gül yağı kullanmanın çeşitli yolları vardır. Bugün, hemen hemen tüm kadın parfümleri ve erkek parfümlerinin yüzde 40’ı gül yağı içerir. İşte gül yağı kullanmanın bazı sağlık yararları şunlardır.

 

 

 

Gül yağı hormonları dengeler ve sonuç olarak cinselliği artırabilir.
Ek olarak, gül yağı sağlıklı bir kalbi teşvik eder.
Gül yağı, özellikle hassas koltuk altı bölgesini nemlendirir.
Gül yağı antiseptik ve antibakteriyel bileşikler hoş olmayan kokulara ve akneye neden olan bakterileri yok eder.
Anti-inflamatuar özellikleri, koltuk altı bölgesinde yaygın olan tahrişi azaltır.
Gül yağı, sedef hastalığı ve dermatit gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi eder.
Gül yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı gibi virüslere karşı korur.
Ayrıca izleri ve çatlakları da soldurur.

Gül yağı cildin yenilenmesine ve iyileşmesine yardımcı olur, bu nedenle ameliyat sonrası önemli bir müttefiktir. Gül yağı sadece cilt için iyi değildir, aynı zamanda özellikleri de saçlarımızı onarmaya yardımcı olur. Saç köklerine birkaç damla yağ uygularsak saçlarınızın uzamasını teşvik edebilirsiniz. Yağ aynı zamanda sayısız tıbbi kullanıma sahiptir, çünkü bağışıklık sistemini iyileştirmemize ve güçlendirmemize yardımcı olan yağ asitleri ve vitaminler içerir.

Birçok çalışma, gül yağıyla yapılan içecekleri tüketen kişilerin, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü önleyerek kalp hastalıkları riskini azaltabileceğini göstermiştir. Gül yağı, osteoartrit ya da artrit ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Araştırmaya göre gül yağı tüketimi kan şekeri düzeylerini düzenlemeye ve kolesterolü kontrollü tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, rejeneratif ve antioksidan gücünün yanı sıra melanin varlığı nedeniyle serbest radikallere saldırabilir ve böylece cilt kanserini önleyebilir.

A Vitamini’nin gül yağı içerisindeki zengin varlığı nedeniyle, cildi nemlendirir. Cilt lekelerinden müzdaripmisiniz ? Gül yağı bu konuda size yardımcı olabilir çünkü yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlar lekeleri ve çatlakları azaltır, kolajenin üretimini artırarak cildin daha elastik olmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, yanıktan sonra cildin tonunu ve dokusunu da iyileştirebilirsiniz.

Gül esansiyel yağı yaşlanma sürecini yavaşlatır. Gül yağının en bilinen özelliklerinden biridir. Bunun herkesi endişelendiren bir şey olduğunu biliyoruz, ama yağın antioksidanları ve vitaminleri sayesinde, çeşitli çalışmalara göre kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltan kolajen üretimini uyarabilir. Cildi temizledikten sonra her gece bir kaç damla uygulayın. Yağı yüzünüze ve dilediğiniz yere tamamen emilene kadar nazikçe masaj yapın. Ayrıca gözlerin etrafında da kullanabilirsiniz. Göz çevresine özel dikkat göstererek, tam emilinceye kadar nazikçe masaj yapın. İsterseniz, bir nemlendirici takviyesi olarak da kullanabilirsiniz.

Yara izlerini gül yağı kullanarak giderebilirsiniz. Açık yaralarda gül yağı kullanmamanızı unutmayın. Sadece bir yara düzgün bir şekilde iyileştikten sonra kullanın. Gül Yağı vücudun herhangi bir yerinde uygulanabilir. Düzenli olarak başka kremler veya jeller kullanırsanız, ek olarak bu yağın birkaç damlasını ekleyebilir ve hücre yenilenmesi için verimliliğini artırabilirsiniz. Gül yağı, cildin yenilenmesi için doğal ve verimli alternatiftir. Ayrıca genel sağlığımız açısından da sayısız fayadalara sahiptir. Gül yağı kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışın, daha sonra verdiğimiz önerileri uygulayabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.