Beta Hcg Değerleri hakkında tüm merak edilen sorular ve cevaplar

Beta Hcg Nedir ?

Beta HCG hormonu daha doğrusu bu isimle sürekli karşılaşıyor ama ne anlam taşıdığını bilmiyorsunuz. Konumuzun hemen başında bhcg değerlerinin neyi ifade ettiğinden çok ne demek olduğunu sizlere anlatalım. Eğer bir kadında hamilelik başlamış ise plasenta tarafından bir hormon üretilir ve bu hormon kana karışır. Kandan yapılan gebelik testi yani bhcg de bu hormonun kanınızda saptanması ile ortaya çıkar. Bhcg hormonu kanınızda var ise hamilelik var demektir. 

beta-hcg-hormonu-nedir.jpg

BETA HCG HORMONU DEĞERLERİNE GÖRE HAMİLEMİYİM ?

Özellikle kadınlarımınzın sorduğu en önemli sorulardan birisi de ; bu hormonun yani bu testin sonucunun kesin olup olmadığı yönündedir. Yaptırdığınız bhcg testi sonucu yüzde yüz kesindir. Asla ama asla yanılma payı yoktur. Tabiki mens tarihlerinize uygun şekilde yaptı iseniz. Bunu biraz açalım hemen sizlere. Adetinize iki üç gün kala bu testi yaptırmanız önerilmektedir daha erken zamanda örneğin birlikteliğin üçüncü beşinci onuncu gününde bu testin sonucu hamileliği göstermediği halde hamile kalmış olabilirsiniz. Çok erken yapılan testlerden kesinlikle sonuç alamazsınız. Hangi testi yaptırırsanız yaptırın sonuç negatif çıkacatır. Bu bakımdan bu testi olabildiğince adet tarihinizden mümkün ise 1-3 gün geçtikten sonra yaptırınız. 

Bhcg Değerleri için sizlere ancak ortalama bir rakam verebiliriz. Bu sonuçtan olan rakamlara birazdan yer vereceğiz ama onun öncesinde hatırlatma yapmak istiyoruz. Bhcg testini yaptırdı iseniz sizlere verilen sonuçların üzerinde yazan rakamlara göre kaç haftalık hamile olduğunuz ortaya çıkacaktır. Özellikle yaşı küçük olup bu durum ile karşı karşıya kalmış kişilerin içinde daha yaşım 18 ve ben bu testi yaptırsam aileme söylerler mi bilgi gider mi gibi bir soru geliyor. Tabiki Hayır. Özel hastanelerde ücret karşılığında bu testi rahatlıkla yaptırabilirsiniz. 

 

HAFTA HAFTA BETA HCG DEĞERLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR 

beta-hcg-degerleri.png

BETA HCG DEĞERLERİ KAÇ OLURSA HAMİLELİK ANLAŞILIR ? KANDA GEBELİK DEĞERİ KAÇ OLMALI ?

Hamile kaldığınızı yüzde yüz şekilde gösterecek olan beta hcg hormonu değeri özellikle 5 ve üzerinde hatta 10 seviyesinde olmalıdır. Bu değer bu şekilde okunmadan yüzde yüz hamilesiniz diyemeyiz. Eğer testi erken yaptırın iseniz bu testin sonucu örneğin 5 çıktığında sizin bekleyerek bu testi 2 şer gün ara ile takip etmeniz gerekiyor ? Nasıl yani hemen onuda anlatalım. Beta Hcg hormonu değerleri hamilelik var ise 2 gün ara ile bir önceki çıkan sonucun ortalama iki katına yükselecektir. Örneğin testi yaptırdığınızda 7 çıkmış ise ( eğer gebelik var ise doğru şekilde ilerliyor ise ) bu testin sonucunun iki gün sonra 14-20 seviyesinde çıkması gerekiyor. 

BETA HCG DEĞERİ DÜŞENLER DÜŞMEYE BAŞLAYANLAR NE YAPMALI ?

Beta hcg değeri düşmeden hamile kalınır mı hayır tabiki bhcg hormonu habilelik var ise sürekli olarak yükselecektir. Peki bhcg değeri düşenler  ne yapacak. Muhtemelen bhcg değerleri yüksek çıktı örneğin 120 seviyesi oldu ise ve sonradan düşmeye başladı ise bu sizin düşük yaptığınız anlamına gelebilir. Beta hcg hormonu yükselen var mı tabiki evet eğer bu testi sizler erken yaptı iseniz daha sonradan yükselecektir. Peki bhcg hormonu düşüp sonradan yükselirmi sorunuzun cevabı ise tabiki hayır. Bhcg düşük çıktı ise sonradan yükselebilir ama 100 seviyesine çıkmış bir bhcg testi sonucu daha sonradan 40 a düşmüş ise yükselme ihtimali yoktur. 

 

BETA HCG DEĞERLERİNİN YÜKSELMESİ NASIL OLMALI 

Beta hcg değerleri yukarıda da belirttiğimiz üzere ortalama olarak iki gün de bir iki katına kadar çıkmalıdır. Beta hcg değerlerinizin çok yavaş yavaş yükselmesi kötü bir şeye işaret değildir. Düşmedikten sonra her halukarda hamile kaldığınız ve işlerin doğru şekilde gittiği düşünülmelidir. 

 

BHCG TESTİ SONUÇLARI DEĞERLENDİRME

Testin sonucundan bir şey anlamamış olabilirsiniz bizlere konu üzerinden yorumlarınız ile sonucun kaç olduğu ile ilgili bilgileri vermeniz neticesinde sizlere yardımcı olabiliriz. Bu testin sonucuna göre kaç haftalık hamile kaldığınız kaçıncı haftada olduğunuzun bilgilerini sizlere verebiliriz. 

 

KESİN SONUÇ İÇİN GEBELİK TESTİ YETERLİ DEĞİL  Mİ ?

Kesinlikle yeterli bu testi yaptırmayabilirsiniz. Eğer yüzde yüz emin olayın aa testi yanlış mı yaptım vs gibi düşünceleriniz var ise ben sizlere bu testi öneriyorum. Kasabada ya da köyde olabilirsiniz bu testin yerine gebelik testi de aynı sonucu verecektir. Nihayetinde her iki testte aynı sonuca bakıyor. İdrar ile yapılan testte yer alan progesteron hormonu normal gebelik testindeki çizgiyi kızartarak, size hamile olduğunuzu işaret ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.