İmplantasyon kanaması veya lekelenme nedir ?

Yerleşme kanaması yaşayanlar kadınlar kulübü İmplantasyon Kanaması yaşayanlardan yorumlar

İmplantasyon kanaması veya lekelenmesi, döllenmiş yumurtanın (blastosist) uterusun astarına implante edilmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşir. İmplantasyon bağlı kanama genellikle döllenme ve yumurtlamadan sonra ortalama 9 gün sürer, ancak yumurtlamadan 6-12 gün sonra gerçekleşebilir.İmplantasyonun birçok farklı belirti ve semptomu vardır. Kanama veya lekelenmenin implantasyon veya başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Zigot ve blastosist nedir ?

Yumurtlama sırasında, yumurta yumurtalıktan salınır. Yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesi genellikle fallop tüpünün distal bölümündeki yumurtlamadan 12-24 saat sonra gerçekleşir. Yumurta / sperm kombinasyonuna şimdi zigot denir ve Fallop tüpünün rahmına doğru ilerlemeye başlar. Bu süre zarfında gübrelenmiş yumurta ilk 2, sonra 4 ve daha sonra 8 ve daha fazla hücreye bölünür.. O zamana kadar blastosist olarak bilinen döllenmiş yumurta, gübrelemeden 5-6 gün sonra uterin boşluğa girer ve ulaştıktan sonra 1-2 gün içinde (ovulasyondan 6-9 gün sonra ortalama) uterusun astarına yapışır.

 

İmplantasyon kanaması veya lekelenme nedir ?

İmplantasyon lekelenmesi veya kanamaları, menstrüel bir periyot bekleyeceğiniz zamandan kısa bir süre önce ortaya çıkar , ve bazı kadınların menstrüel bir dönemi (adet) olduğuna inanmalarına neden olabilir. Bununla birlikte, implantasyon kanaması menstrüel kanamaya göre çok daha hafif olma eğilimindedir. İmplantasyon kanaması genellikle menstrüel periyodun başlamasına yaklaşık bir hafta önce (veya yumurtlamadan 9 gün sonra) ortaya çıkar. Birçok kadın bunu lekelenme olarak ya da kanamayı fark etmemektedir. Adet döngüsünün başlaması gereken güne yaklaştıkça kanamanın fark edilir.

İmplantasyon kanaması nasıl olur ?

İmplantasyon kanamayla ilişkili kanın genellikle taze kan olmadığının anlaşılması önemlidir. Düzenli adet döngüsü ya da kanama gibi değildir. Bu damlaların vücuttan çıkması için geçen süre lekelenme meydana geldiğinde genellikle koyu kahverengi, hatta siyah görünür. Bununla birlikte, bazen implantasyon kanamasına bağlı kan, taze kan olabilir ve bu nedenle adet kanamasına benzer şekilde daha kırmızı renkte görünebilir.
Yumurtlama gerçekleştiğinde, progesteron hormonu döllenmiş bir yumurtanın implante edilmesi için rahim hazırlar. Bu, her ay gerçekleşir, kadın gebe kalmaya çalışmıyorsa, ancak sadece yumurtlama varsa. Kalınlaşmış rahim astarı, menstrüel döngüsü boyunca genellikle yumurtlamadan yaklaşık 12-16 gün sonra ve hamilelik gerçekleşmediğinde her ay atılır. Çoğu zaman bir dönem veya adet dönemi olarak adlandırılan dökülme, üç ila yedi gün arasında sürer. Döllenmiş bir yumurta rahim içine nüfuz ederse implantasyon kanaması genellikle implantasyondan birkaç gün sonra ortaya çıkabilir

Olgun yumurta yumurtalıktan salındığında korpus luteum progesteron seviyelerini arttırır. Progesteron, büyümekte olan fetusa uyum sağlamak için hamilelik yapımında fiziksel değişikliklerin devam ettiği yüksek bir hormondur. Progesteronun ilk işi implantasyonu için uterusun hazırlanmasıdır. Ayın üç haftasında, bir kadın etkin ymulama yapmadığında, uterus astarı nispeten düşük kan akımı ile incedir. Progesteron seviyeleri yükseldiğinde uterin astar kalınlaşmaya başlar ve kan akışı artar.

İmplantasyon Kanaması Ne Zaman Oluşur?

İmplantasyon kanaması, ovülasyondan ortalama 9 gün sonra (6-12 gün arasında değişir) ortaya çıkar ve bu süre, periyodun normalde başlaması gereken taihte yada bir kaç gün önce gerçekleşir.İmplantasyon kanaması ve lekelenme, tipik gebelik belirtilerinin ilk örneğidir.Ovulasyondan yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkan lekelenme, implantasyon kanaması olabilir.İmplantasyon kanaması genellikle birkaç damla kandan oluşur ki bunlar kırmızı veya kahverengi olabilir.

Sevgil aneler diyor okuyucuları , implantasyon kanaması ile ilgili deneyimlerinizi bizlerle bu başlık altı dan paylaşabilirsiniz. Ayrıca konuya dair sorularınızı da yöneltebilir, en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.