Hcg nedir normal değerleri nasıl olmalıdır ?

İnsan koryonik gonadotropin, aynı zamanda HCG olarak da bilinir, idrar ve kan gebelik testleri ile ölçülen hormondur. Hamileyken HCG, plasenta olacak doku tarafından üretilir. HCG üretimi, bir yumurtanın büyüyebilmesi için rahim astarını hazırlayan bir hormon olan progesteron üretmeyi sürdürebilmek için, yumurtalıkta büyüyen folikülün kalıntısı olan korpus luteuma sinyal gönderir. Plasenta gebeliğin onuncu haftasında progesteron üretimini ele geçirdiğinde HCG seviyeleri hamileliğin geri kalanında dengede kalır. Sizin tarafınızdan hiçbir işlem HCG düzeylerinizi değiştirmeyecektir.

 

Hcg düzeyleri nasıl olmalıdır ?

Düşük HCG seviyeleri gebeliğin başlangıcında normaldir, ancak gebeliğin ilk yedi ila sekiz haftası boyunca her 48 ila 72 saatte ikiye katlanması gerekir.İlk cevapsız dönemde,yani adet gecikmesinde HCG seviyeniz genellikle 5 ila 50 mIU / mL arasında değişir ve ortalama 21 mIU / mL dir. Hamileliğin ilk iki ila üç haftası Hcg değerlerinizin izlenmesi gerekir. HCG nizi- erken gebelikte iki katına çıkmazsa bir sorunu işaret edebilir. Geç implantasyon normdan daha düşük bir başlangıç ​​HCG düzeyini açıklayabilirken, uygun şekilde yükselmeyen HCG seviyeleri, rahim dışında implante edilen, genellikle fallop tüplerinde gerçekleşen dış gebeliği veya ektopik gebeliği işaret edebilir. Vajinal kanama veya karın ağrısı, baş dönmesi gibi septomlar eşlik ederse mutlaka hekime görünüp muayene olun.

HCG yükselmezse ne olur ?

Gebelikte büyüyen plasenta tarafından üretilen HCG, evdeki gebelik testlerinin idrarda tespit ettiği hormondur. Evde yapılan bir hamilelik testi ile elde ettiğiniz şey olumlu veya olumsuz bir sonuçtur. Kan testleri, diğer yandan, kandaki mevcut HCG miktarını ölçer. Kan dolaşımınızdaki HCG düzeyi yükselmezse, bu, hamileliğinizde bir sorun olduğunu gösterebilir. Eğer HG seviyeniz gebeliğin erken dönemlerinde artmazsa, özellikle de ilk 8 ila 10 hafta arasında doktorunuz muhtemelen kan testinizi tekrarlar. HCG seviyesi değişmezse veya düşmüşse, gebeliğin normal şekilde ilerlemeyebileceğini düşündürmektedir. Zamanla HCG seviyelerine bakmak, doktorunuzun normal bir gebeliğe devam edip etmeyeceğinizi değerlendirmesinin önemli bir yoludur.Hamileliğinizin normal şekilde ilerlediğini belirlemenin tek yolu HCG düzeyleri değildir. Doktorunuz ultrason incelemesi de yapacaktır.

Anormal yüksek Hcg değeri

Beklenenden daha yavaş yükselen ya da erken gebelik sırasında yükselmeyi durduran HCG seviyeleri, düşüğün habercisi olabilir. Vajinal kanama veya karın ağrısı gibi düşük veya ektopik gebelik belirtileri varsa, derhal doktorunuza başvurun.Anormal yüksek HCG seviyesine sahip bir kadın ikizleri veya katları taşıyabilir. Çok yüksek Hcg değerleri molar gebeliğin işareti de olabilir. Beklenen den çok düşük Hcg değeri sürekli düşüş gösteriyorsa bu sonlanmış gebeliğe işaret edebilir.

Genellikle gebe olduğunu öğrendikten sonra hcg değerlerini bizlere yollayarak gebeliklerinin nasıl ilerlediğini soranlar var. Biz her zaman şunu belirtiyoruz. Gebeliğinizin seyri hakkında bilgi edinmek için mutlaka hekime görünün. İnternet ortamın da bilgi kirliliği çok bu şekilde gebeliğiniz hakkın da sağlıklı verilere ulaşmanız mümkün değil. Bu nedenle kendi kendinize değere bakıp durumunuz hakkın da yorum yapmayın. Gebe olduğunuzu öğrendikten sonra mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünün. Sadece hcg değeri ile gebeliğinizin nasıl ilerlediği belirlenmez. Ultrason muayenesi de gerekmektedir. Sevgili okurlar gebelikte hcg değerleri ileilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru e yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. En kısa zaman da sorularınıza dönüş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.