Gebelikte 23. hafta belirtileri nelerdir ?

Bebeğiniz yaklaşık 30 cm uzunluğunda, 500 gr ağırlığında dır.Bebeğinizin akciğerleri, rahimde nefes alma alışkanlıklarına ve ayrıca doğumdan sonraki ilk nefeslerine hazırlanmak için gelişmeye devam ediyor. Bebeğinizin derisi hala yarı saydamdır ve kemikleri ve organları deriden görülebilir.Bebeğiniz sesetepki veriyor .Bebeğinizin vücudu ve yüzü yeni doğmuş bir bebeğin görünüşünü andırmaya başlar. Pankreas bu hafta daha da gelişerek şekeri metabolize eden insülin üretimine olanak sağlıyor.

 

 

23 hafta hamilelik kaç aydır ?

23 hafta hamilelik beş aydır.

Rahiminiz büyüdükçe, zaman zaman küçük miktarlarda idrar kaçırma noktasına kadar mesanenize daha fazla baskı uygular. Bu nedenle ped kullanmanızı tavsiye ediyoruz.drar yolu enfeksiyonları da hamilelik sırasında daha sık görülür. Semptomlar, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma veya karıncalanma hissi ve idrara çıkma gereği duyduğunuz hissi içerir. Hamilelik sırasında duygusal değişim normaldir. Gebeliğin bu haftasında ayak ve ayak bileklerinde şişme olacaktır. Bazı şişlikler tamamen normaldir. Bol su için ve yürüyüş yapın. Şşmeler anormal derecede ise durumunuzu hekime bildirin. Preeklampsi adı verilen tehlikeli bir gebelik komplikasyonu belirtisi olabilir.Rahiminiz mesanenizin üzerine doğrudan oturmakta olup, bu da iç çamaşırınıza sıvı sızmasına neden olabilir.

Hamilelik hormonları kan akışınızı arttırır, diş etlerinizi şişmesi ve kanaması daha olasıdır. Kilonuzun sürekli olarak artmakta olduğunu göreceksiniz , bu yüzden sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Büyüyen karnınızdan dolayı belinizde ağrı olabilir.Duruşunuza dikkat edin ve tüm gün bir masada oturuyorsanız, sandalyenizin doğru şekilde ayarlandığından emin olun.Ruhsal sağlığınız hamilelik sırasında fiziksel sağlığınız kadar önemlidir. Stresten kaçının.

Bebeğinizin beyninde milyarlarca beyin hücresi önümüzdeki birkaç hafta boyunca gelişecektir. Bunlar bebeğinizin tüm hareketlerini ve duyusal özelliklerini ve nefes alma gibi temel yaşam işlevlerini kontrol edecektir. Ayrıca bu zaman zarfında bebeğinizin akciğerleriyle bazı önemli değişiklikler oluyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, hareketlerinin bir kısmını karnınızın yüzeyinde görmenin yanı sıra onları hissedebilirsiniz! Tabii ki, her hamilelik farklıdır. Bundan biraz daha uzun sürerse endişelenme. Bebeğinizin rahmindeki (rahim) pozisyonuna veya hatta plasenta pozisyonuna bağlı olarak değişir .Bebeğiniz seslere daha duyarlı hale geliyor. Bebeğinizin rahmindeki belirli seslere tepki verdiğini bile hissedebilirsiniz .Bebeğinizin kemik iliği kan hücrelerini yapmaya başlıyor . Şimdiye kadar, bu rol karaciğer ve dalak tarafından gerçekleştirilmiştir

Bolca sıvı, özellikle su içmek, hamilelik sırasında çok önemlidir. Su içmek en iyisi olsa da, sebze suyu, meyve suyu, süt ve bazı bitkisel çaylar da içebilirsiniz .Kahveden ve gazlı içeceklerden uzak durun. Bunlar aynı zamanda vücudunuzdaki sıvı miktarını azaltabilen ve susuz kalmanıza neden olabilen diüretiklerdir . Sevgili okurlar gebelikte 23. hafta belirtileri nelerdir aşlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair yorumlarınızı ve sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.