3 aylık gebelik belirtileri

3 aylık  gebelik belirtileri nasıl oluyor ? 3 aylık hamileyken embriyo fetüs haline gelir. Göbek kordonu, cenini plasenta ve uterus duvarına bağlar. Dışsal cinsel organlar da gelişmeye başlar. Kanınızdaki hormonların seviyesi maksimum seviyeye ulaştı, bu yüzden sabah bulantısı, mide bulantısı , kusma ve yorgunluk daha da güçlenmeyecektir. Mide bulantısı gebeliğin üçüncü ayı boyunca çok yaygındır . Bazı kadınlar için gebeliğin üçüncü ayın da daha da kötüleşir. Neyse ki, bu ayın sonuna kadar, mide bulantısından sorumlu olan hormon seviyeleri düşmeye başlayacak ve bu belirtiler kaybolacaktır.

 

 

3 aylık hamileyken ne olur?

Gebeliğin üçüncü ayın da idrara çıkmanız sıklaşacaktır. Bunun nedeni büyüyen fetusun mesaneye yaptığı baskıdır. Gebeliğin üçüncü ayında burun kanaması görülebilir. Artan kan hacmi burundaki hassas damarların çatlamasına neden olabilir buda burun kanaması le sonuçlanır. Bu durum gebelerin hepsin de görülmez. Artmış hormon seviyelerinden dolayı kabızlık yaşayabilirsiniz. Gebelikte kabızlığı önlemek için bol lifli gıda yemeniz ve su içmeniz gerekir.

Gebelikte baş ağrısı yaygın bir septomdur. Artan hormon düzeyleri ve kan hacmi baş ağrısına neden olmaktadır. Bu durum da rast gele bir ağrı kesici kullanmayın. Hekiminizin önerdiği ilaçları kullanın. Baş ağrısını gidermek için bol bol dinlenin . Hormonlarınız stabilize olduktan sonra, libidonuz normale dönecektir. Bazı gebeler cinsel ilşkiden korkuyor, bebeğine zarar geleceğiniz düşünüyor. Endişelenmeyin bebeğiniz aminyotik kese ile korunmaktadır . İlişkinin bebeğinize bir zararı olmaz. Fakat düşük riskiniz varsa hekiminiz ilişkiyi yasaklayabilir. Ara ara gaz çıkarma isteğiniz olacak yada gaz kaçıracaksınız. Gebeliğin her döneminde şişkinlik ve gaz görülmektedir. Bu nedenle durumdan utanmanıza gerek yok.

Hamileliğin üçüncü ayına gelindiğinde uterusunuz bir greyfurt boyutundadır. Gögüs boyutunuz artar ve areola daha koyulaşır genişler. Damarlar belirgin olur. Karnınızın ortasında çizgi belirir. Kuru ve kaşıntılı bir cilde sahip olabilirsiniz.Vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri hissedebilir ve deneyimleyebilirsiniz ancak bebeğin hareketini üçüncü ayda hissetmek için henüz erken.

Gebeliğin 3. ayında bebeğiniz yaklaşık 6.7 cm uzunluğundadır. Yaklaşık 23 gram ağırlığındadır.İlk üç ayın sonunda, bebeğiniz neredeyse bir insan olarak tanımlanabilir. Bebeğin yüz özellikleri gelişmeye neredeyse başlamış durumdadır. Gözler ve kulaklar şekillerine kavuşmaya başlayacaklar, ancak gelişimi birkaç ay sürüyor.Dudak konturları ortaya çıkmaya başlar ve ses telleri ve tükürük bezleri gelişmeye başlar. Kıkırdak kemiklerinde hızlı bir gelişme var. Sinirler, kaslar ve beyin işlevlerini yerine getirmeye başlamıştır, bu nedenle bebek hareket de yapabilir. Bebeğin boyutu daha küçük olduğu için hareketler fark edilmeyebilir. Gebeliğin 3. ayında dahili organların gelişmesi hızlanır. Bu ay boyunca bebeğin kalbi neredeyse gelişir ve 3 aylık hamile ultrason sırasında kalp atışlarını bile duyabilirsiniz. Bebeğin bu dönemdeki kalp atış hızı bir yetişkininkinden iki kat daha fazladır.

Dışardan artık az da olsa gebe olduğunuz anlaşılabilir. Hızlı hormonal değişiklikler ve artan kan akışı yüzünüze yeni bir ışıma getirebilir ve öncekinden daha güzel görünebilirsiniz. Saçalrınız ve tırnaklarınız her zamankinden daha hızlı uzayacaktır. Cildinizde gebeliğe bağlık lekelenmelerde görebilirsiniz. Sağlıklı bir diyetin tüketilmesi çok önemlidir. Diyetin kalsiyum ve demir açısından zengin olduğundan emin olun. Bebeğinizde hızlı kemik gelişiminin zamanı geldiğinden, yeterli miktarda kalsiyum tüketmek çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.