Tüplerin tıkalı olması hamile kalmaya engelmidir ?

İnfertilitenin birçok nedeni vardır. Fallop tüplerinin tıkalı olmasıda bu nedenlerden biridir. Bir dişi, yumurtalıklarını rahime bağlayan sol ve sağ fallop tüplerine sahiptir.Bir veya her iki fallop tüpünün bir tıkanıklığı infertiliteye neden olabilir. Fallop tüplerinin tıkanması enfeksiyondan, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (örneğin klamidya gibi) önceki ameliyat veya endometriozdan kaynaklanabilir .

 

 

 

Fallop tüpleri, bir kadının yaşayabileceği belirli koşullar nedeniyle bazen tıkanabilir veya hatta hasar görebilir. Bir tıkanıklık olduğunu gösteren birincil gösterge gebe kalamamaktır. Rahim filmi fallop tüplerinde herhangi bir tıkanıklığı görmek için bir kontrast boya kullanarak bir X-ışını testidir. Bu testte tüplerin durumu incelenir .

Fallop tüplerinin tıkalı olduğuna dair belirtiler

Adet sırasında aşırı ağrı hissi
İdrar yaparken ağrı
Acı verici ilişki
Alt karın bölgesinde ağrı
Vajinadan olağandışı akıntı
yorgunluk
Alt sırt ağrısı

Hydrosalpinx Nedenleri

Hidrosalpinx, bir kadının fallop tüpünün uç kısmının, sıvı dolgulu ve şişmiş olduğu ve bu da infertiliteye neden olabilen durumdur.Hidrosalpinx yaygın olarak fallop tüplerinde uzun süre tedavi edilmeyen bir enfeksiyondan kaynaklanır. Hidrosalpinx ayrıca fertilite tedavisini olumsuz yönde etkileyebilir.Aşağıdakiler dahil olmak üzere bazı durumlar fallop tüpü enfeksiyonuna yol açabilir:

Klamidya veya gonore gibi önceden cinsel yolla bulaşan bir hastalığın kalıntı etkileri
Önceden apendiks
Endometrioz nedeniyle aşırı doku birikimi

Bir fallop tüpü tıkanıklığı tipik olarak yumurtanın sperm ya da döllenmiş yumurtanın rahme başarılı bir şekilde geçmesini önler . Bu yaygın infertilite nedenini düzeltmek için ameliyat kullanılabilir. Spesifik cerrahi tip, fallop tüpü tıkanıklığının konumuna ve genişliğine bağlıdır.Bazı tüp prosedürleri açık karın ameliyatı sırasında veya küçük bir insizyonla laparoskopi kullanılarak mikrocerrahi teknikleri kullanılarak yapılabilir . Bir fallop tüpü prosedürünün başarısı, kısmen diğer tıkanıklık problemlerinin varlığı veya yokluğunun yanı sıra, tıkanıklığın yeri ve kapsamına da bağlıdır.Bazı fallop tüpü problemleri birden fazla cerrahi veya prosedür tipi ile tedavi edilebilir.

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir hekime görünün.Etkilenen fallop tüpünün kısmına bağlı olarak, üç tip tüp tıkanıklığı tanımlanabilir.Fallop tüpü tıkanmasının en yaygın nedeni Pelvik inflamatuar bozukluktur. Nadir durumlarda, anormal embriyonik gelişmeye bağlı olarak fallop tüpü tıkalı olabilir . Komplike olmayan tek taraflı tubal tıkanıklık asemptomatik olabilir veya tek semptomu olarak infertilite ile olabilir. Anormal fallop tüpleri olan hastalarda ektopik gebelik (uterus kavitesinin dışındaki embriyonun gelişimi) daha yaygındır.Anormal Fallop tüpleri olan hastalarda ektopik gebelik olasılığı daha yüksektir.

Yumurtlama her ay meydana geldiğinde yumurtalıklardan bir yumurta çıkarılır. Fallop tüplerinden ve uterusa doğru ilerler. Spermin serviksten rahim içine ve yumurtanın serbest bırakıldığı fallop tüpüne doğru yüzmesi gerekir. Döllenme, yumurta ve spermle karşılaşıldığında genellikle fallop tüpünde gerçekleşir.Tüplerden biri veya her ikisi de tıkalıysa, sperm yumurtaya ulaşamaz. Bu, döllenmenin gerçekleşemeyeceği ve hamileliğin sağlanamadığı anlamına gelir.

Tubal hastalığı olan birçok hasta IVF’yi tercih eder. Bu işlem sırasında yumurtalar vücuttan çıkarılır ve dölleme işlemi fallop tüpü yerine laboratuvarda gerçekleşir. Daha sonra embriyolar uterusa yerleştirilir. Böylece gebelik sağlanmış olur. Fallop tüpü hasarının cerrahi olarak düzeltilmesi gebelik oranlarında artışa neden olabilir, ancak ektopik veya tubal gebelik riskini de artırır. Bir histerosalpingogram (HSG), fallop tüplerini değerlendirmenin en yaygın yoludur. HSG’nin fallop tüplerinin tıkandığını ortaya çıkarması durumunda, hasarın ciddiyetini değerlendirmek için bir laparoskopi yapılabilir.Bazı durumlarda, cerrahi tıkanıklığı, skarlaşmayı veya diğer tüp hasarlarını düzeltebilir.Bununla birlikte, eğer hasar çok şiddetli ise, hamilelik sadece in vitro fertilizasyon (IVF) gibi üreme teknolojileri ile elde edilebilir. Bazı durumlarda, IVF tedavisine başlamadan önce hasarlı tüplerin çıkarılması tavsiye edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.