Gebelik döneminde tüketilmesi gereken vitaminler

Her anne adayı sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek ister. Sağlıklı gebeliğin anahtarı sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı bir hamilelik için gerekli vitaminler arasında folik asit, demir, D vitamini, A vitamini, vitamin b12, C vitamini, K vitamini, kalsiyum ve iyot bulunur.Hamilelik sırasında en önemli vitaminlerin neler olduğunu merak ediyor musunuz? Şimdi onları kontrol edelim …

 

 

 

Hamilelikte anne adayının bslenme talepleri artar. Genel olarak, bebek tüm beslenmesini anneden alır. Bu nedenle hamilelik boyunca sağlıklı bslenmeniz gerekir.Folik asit , bebeğinizin normal gelişimine yardımcı olabileceğinden, hamilelik sırasında mutlaka tüketilmesi tavsiye edilir.Folik asit, B vitamini ailesinin bir üyesidir ve tükettiğimiz birçok gıdadan, özellikle koyu yapraklı sebzelerden doğal olarak elde edilebilir .

Folik asit almak, nöral tüp defektlerinin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabileceğinden, hamileliğin ilk üç ayında özellikle önemlidir.Folik asit de konjenital kalp hastalığının önlenmesinde rol oynar ve beklenen hamilelikten önce tüketilmesi tavsiye edilir.Demir bir vitamin değil, daha çok bir mineraldir. Hamile bir kadın, gebe olmayan bir bireyden daha yüksek bir kan hacmine sahip olduğu için, demir kırmızı kan hücrelerinin üretiminde kritik öneme sahiptir. Çeşitli etlerden ve ayrıca bazı sebze ve meyvelerden diyet demir alabilirsiniz.

Çoğu insan güneşe maruz kalarak D vitamini ihtiyacını karşılar. Ancak yinede D vitamini eksikliğinden müzdarip olabilirsiniz. . D vitamini ayrıca bağışıklık sistemini destekler . Süt ürünleri tüketin günde en az 15 dakika güneşlenin ve ton balığı ile somon gibi yağlı balıkları tüketin. Gebelik döneminde A vitamini çok önemlidir. Spontan abortus, prematüre doğum, anemi ve hatta anne ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabilir. A vitamini ayrıca fetüste görme ile ilgili kusurların önlenmesine yardımcı olabilir ve genel bağışıklığın geliştirilmesine yardımcı olur. Belirtmek gerekirse, omurilik ve kulak içindeki yapıların normal gelişiminde rol oynar.

B vitaminleri ailesinin bir başka üyesi olan bu B 12 , kırmızı kan hücrelerinin üretiminin yanı sıra normal DNA replikasyonu ve nörolojik sağlık için önemli bir rol oynar. B12 vitamini aynı zamanda yorgunluğa karşı savaşmaya da yardımcı olur. B-12 nin iyi kaynakları arasında süt, yumurta ve diğer çeşitli etler yer alır.Hamilelik sırasında C vitamininin önemi yüksektir.C vitamini hamile bir kadının ağız sağlığına yardımcı olur ve yapısal protein kollajeninin üretimi için gereklidir. C vitamini miktarının elde edilmesinin bir başka potansiyel yararı, preeklampsinin önlenmesidir .

K vitamini, önemi genellikle gözden kaçan daha az bilinen vitaminlerden biridir.En iyi K vitamini kaynakları ıspanak gibi koyu yapraklı sebzeleri içerir . Fetüs kaynağına bakılmaksızın kalsiyumu alır, yani hamilelik sırasında yeterince tüketmeniz gerekir.Sağlığınızı korumak için günde 1000 mg kalsiyum yeterlidir ve bebeğinizin bol miktarda almasını sağlar. İyot , metabolizma, büyüme ve genel normal hücresel gelişimde rol oynayan önemli bir mikro-mineraldür. Hamilelik sırasında, bu mineralin eksikliği, görünüşte sağlıklı bebeklerde genetik deformiteler, ölü doğumlar veya zeka geriliği gibi olumsuz sonuçlara katkıda bulunabilir. Gebelikte almanız gereken diğer birçok önemli besin var. örneğin omega-3 yağ asidi beyin gelişimi için mükemmeldir. Sağlıklı bir gebelik süreci için vitamin ve mineral açısından zengin besinleri tüketmeye özen gösterin.

Sevgili okurlar gebelik döneminde tüketilmesi gereken vitaminler başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz. Ayrıca ilk defa gebelik deneyimi yaşıyorsanız mutlaka hekim kontrolünde olunuz. Yapılacak tetkit ve muayene herhangi bir vitamin eksikliğinizin olup olmadığını belirleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.