Çocuklarda gögüs enfeksiyonu Pnömoni

Enfeksiyonlar çocuklarda yaygındır, çocuğunuz bir noktada kesinlikle bir çeşit enfeksiyona maruz kalacaktır.Göğüs enfeksiyonları çocuklarda sık görülür ve birçok semptom olduğu için kolaylıkla gözlenebilir. Genellikle soğuk algınlığı veya grip gelişir ve tedavi edilmezse ciddi olabilirler. Bazı durumlarda, yaşamı tehdit eden hastalıklara bile dönüşebilirler. En sık görülen iki göğüs enfeksiyonu türü bronşit ve zatürredir . Göğüs enfeksiyonları, hafif ila şiddetli arasında değişebilir.Göğüs enfeksiyonu, bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.Göğüs enfeksiyonları her yaştan insanı etkileyebilir. Küçük çocuklar ve yaşlılar, sigara içenler risk altındadırlar. Bu makalede, göğüs enfeksiyonlarının neler olduğuna ve nasıl teşhis edilip tedavi edilebileceği hakkında bilgiler verilecektir.

 

 

Göğüs enfeksiyonları, özellikle sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığı veya grip sonrası yaygındır .Göğüs enfeksiyonu, akciğerlerin veya hava yollarının enfeksiyonudır. Göğüs enfeksiyonunun ana tipleri bronşit ve pnömonidir .Çoğu bronşit vakasına virüsler neden olurken, çoğu pnömoni vakası bakterilere bağlıdır. Enfeksiyon nedeniyle, akciğerlerdeki küçük hava yolları şişer ve daha fazla mukus yapar. Mukus, solunum yollarını bloke eder ve vücuda girebilen oksijen miktarını azaltır.Pnömoni genellikle soğuk algınlığı gibi başka bir solunum enfeksiyonundan sonra gelir. Bazen pnömoni ile ilişkili komplikasyonlar olabilir, ancak bunlar yaygın değildir ve doktorunuz çocuğunuzu bunlara göre izleyecektir.i: Bir çocuğun bağışıklık seviyesi, büyük bir çocuğa kıyasla düşüktür. Bu her zaman onları kolayca enfekte olma konumuna sokacaktır.Kirlilik seviyesinin daha yüksek olması, çocuğunuzun solunum problemlerini yakalama şansını artırır. Tütün dumanı teneffüs edilmesi çocuğunuzu bronşit geliştirme riski taşıyacaktır. İkinci el sigaraya maruz kalmak düzenli olarak uzun süreli göğüs enfeksiyonuna yol açacaktır. Çocuklarda toz akarları, küfler, evcil hayvanların tüyleri , bazı bitkilerin polenleri vs. gibi alerjiler, aralıklı solunum problemlerinin ardında nedenler olarak görülür.Bazı vakalarda, yaygın soğuk algınlığı sonrası göğüs hastalıkları, bronşit, grip vb. Geliştiği görülmüştür ki bu genellikle çocuklarda genel bir durumdur.

 

Göğüs enfeksiyonları iki tipe ayrılabilir; bronşit ve zatürre . Her ikisi de çocuklarda yaygındır, bağışıklık sistemi hala gelişmektedir ve genç yaşlarda enfeksiyonlara daha duyarlıdırlar. Göğüs enfeksiyonu genellikle ateş veya üşüme olarak başlar, ancak kontrol altında tutulmazsa hızla gelişir. İki tip arasındaki fark, birincinin bir virüs nedeniyle ortaya çıkmasıdır, fakat bakteriler, bunun nedeninin sebebidir. Pnömoni akciğerlerdeki hava keselerini etkiler, bronşit ise vücutta bulunan mukoza zarının iltihaplanmasıyla sonuçlanır. Bunların ikisi de bebeklerde spazm, nefes darlığı ve öksürük nöbetlerine yol açabilir.

 

Bebeğinizin göğüs enfeksiyonu geçirebileceği bazı ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Öksürme
Düzensiz solunum
Hırıltı
Ateş
Belsnmede zorluk
tükenme

Hafif göğüs enfeksiyonları evde tedavi edilebilir. Doktora danışmadan antibiyotik ve öksürük şurubu vermeyin. Çocuk zaman geçtikçe daha fazla semptom geliştirdiğinde ve ciddi solunum problemleri gösterdiğinde, çocuğunuzun çocuk doktoruna başvurma zamanı gelmiştir. Çocuğunuzun göğüs enfeksiyonu nedeniyle rahatsızlığı en aza indirmesine yardımcı olacak bazı adımlar atabilirsiniz: Daha kolay nefes alması için uyurken çocuğunuzun kafasını ekstra yastıklar ile kaldırınOdada bir nemlendirici kullanmak, çocuğunuzun iyi bir uyku almasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin burun sistemini nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Suya iki damla okaliptüs dökün.Buharı solumak, çocuğunuzun göğüs enfeksiyonuna bağlı rahatsızlığını ve tahrişini hafifleten başka bir ipucudur.Hijyen, hastalığa neden olan mikropların çocuğunuzun vücuduna girmesini önlemeye yardımcı olan ana faktördür. Çocuğunuza iyi hijyen uygulamak ve öğretmek önemlidir.

Hava yollarındaki mukus zarlarının tahrişi ve iltihabı, mukus üretiminde artışa neden olur. Sonuç olarak, bu durumla ilişkili ana semptomlardan biri öksürüktür. Akciğerlerde dolgunluk hissi ve potansiyel olarak sınırlı hava akımı ile de ilişkili olabilir.Akut göğüs tıkanıklığı tipik olarak bir bakteriyel veya viral solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanan tahriş ile ilişkiliyken, kronik göğüs tıkanıklığı evcil hayvanlar, toz akarları ve küf gibi çevresel bir tahriş edici olabilir. Ayrıca mevsimsel veya çevresel tetikleyici tarafından da gelişebilir.Kronik göğüs tıkanıklığının tedavisi altta yatan nedene bağlıdır.

Çoğu çocuk ve bebek için pnömoni virüslerden kaynaklanır. Bu virüsler akciğer dokusuna nüfuz eder ve iltihaba neden olur. Bakteriler daha ciddi doku hasarlarına neden olabilir ve genellikle çocuk çok hasta görünebilir. Bakteriler antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Pnömoni olan bir çocuk öksürük, ateş ve nefes darlığı ile iyi durumda olmayacaktır. Bazen bazı göğüs rahatsızlığı olacaktır.Kusma, iştah kaybı ve uyuşukluk da oluşabilir. Göğüs röntgeni tanıyı doğrulamaya yardımcı olacak ve herhangi bir ciddi komplikasyonu ortadan kaldıracaktır. Çocuunuzun enerjisi düşükse nefes almada zorluk çekiyorsa veya davranışta veya iştahta önemli değişiklikler sergiliyorsa mutlaka en kısa zamanda hekime gösterin.

Bakteriyel pnömoni hızlı bir başlangıç ​​olabilir ve aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

Üretken öksürük

Göğüs ağrısı

Kusma veya ishal

İştahta azalma

yorgunluk

Zatürre belirtileri nelerdir?

Yukarıda listelenen semptomlara ek olarak, tüm pnömoniler aşağıdaki semptomları paylaşırlar. Bununla birlikte, her çocuk farklı belirtilerle karşılaşabilir. Semptomlar şunları içerebilir:

Ateş

Göğüs veya karın ağrısı

İştahta azalma

Titreme

Hızlı veya zor nefes alma

Kusma

Baş ağrısı

İyi hissetmemek

Bir Göğüs Enfeksiyonu, kendisini pnömoni veya bronşit olarak gösterebilir. Pnömoni hava keselerini etkiler, bronşit ise mukoza zarını bronşiyal tüplere yayar. Bronşit spazm, öksürük ve kısıtlı solumaya yol açabilir.Göğüs enfeksiyonları tipik olarak bakteri veya virüslere bağlı olarak ortaya çıkar. Pnömoni, bir bakteri nedeniyle oluşur ve bir virüs nedeniyle bronşit oluşur. Bazen, mantar enfeksiyonları da göğüs enfeksiyonlarına yol açabilir.Göğüs enfeksiyonları genellikle soğuk algınlığı ile başlar, bu da ağır bir soğuk algınlığı ve öksürüğe dönüşür.Çocuğunuzu çok fazla süt içmeye ve süt ürünleri tüketmeye teşvik edin. Vücuduna enfeksiyonla savaşmaya ve aynı zamanda dehidrasyonu önlemeye yardımcı olacak. Çocuğunuz enfeksiyon sırasında bir ateş geliştirirse ateşi azaltmaya da yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.