Bebeğin cinsiyeti ultrasonda ne zaman görülür ?

Bebeğin cinsiyeti ultrasonda ne zaman görülür ? Kadınlar Kulübü

Gebelik döneminde en heyecan verici şeylerden biri de bebeğin cinsiyetini öğrenmektir. Birçok kişi en kısa sürede bunu öğrenmeyi seçerken diğerleri bunun sürpriz olmasını ister. Bebeğin cinsiyetini haftalarca görmeyebilirsiniz ancak bebeğin cinsiyeti anne karnına düştüğü an bellidir.

Cinsiyetin atanması

Bebeğin cinsiyeti daha döllenme aşamasında bellirlenir. 23. kromozom çifti, bebeğin cinsiyetini belirler. Annenin yumurtası bir X kromozomu, babanın sperminde ise başka bir X veya Y kromozomu bulunur. Bir XX kombinasyonu bebeğinizin kız , XY kombinasyonu bebeğinizin erkek olduğunu tanımlar. Kısaca bebeğin cinsiyeti fetus haline gelmeden belirlenir.

 

Cinsiyette gelişim

Fetüs gelişmesinin ilk birkaç haftasında bebeğinizin iç ve dış genital yapıları aynıdır, ancak organlar sonunda değişecektir. Bebeğinizin gonadları yumurtalık veya testis haline gelecektir. Daha sonra kız yada erkek cinsiyetine dönüşecektir. Erkek ve dişi fetuslar birinci trimesterlerin çoğunda oldukça benzer görünmektedir. Dolayısıyla, bir sonograf uzmanı ilk trimesterde cinsiyeti belirlemek için daha ince ipuçları kullanmalıdır. Genital tüberkülün açısı önemli bir ipucudur. 12-13. Haftalık gebeliklerde, erkeklik organı açısı, bebeğin kafasına doğru yükselirken, klitoris düz kalır veya hafifçe aşağı bakar.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman görülür ?

Bebeğinizin cinsiyeti döllenmeden sonra hemen belirlenir, ancak cinsiyeti gebeliğin 16-18 haftasına kadar öğrenemezsiniz. Bebeğinizin cinsiyetini en net olarak 20. haftada öğreneceksiniz. Erken cinsiyet tahminleri yanıltıcı olabilmektedir. Bebeğin konumu ve teknisyenin yeteneği bebeğin cinsiyetini belirlemede önem taşır. Ultrason görüntüsü fetal gelişimsel anomalileri, bebeğin ebadı ve büyümesini ve bebeğin cinsiyetini tespit etmede yardımcı olabilir.

 

Ultrason , doktorların fetus sağlığını belirlemede önemli bir araç olabileceği gibi , birçok ebeveyn için bir başka önemli heyecan verici nedenin anahtarıdır: Bir oğlan veya kız bekleyip beklemediğiniz konusunda ipucu verebilir! Araştırmalar ultrason incelemesinin %98 bebeğin cinsiyetini doğru bir şekilde tahmin ettiğini öne sürüyor. İkiz veya üçüzler (veya daha fazla) taşıyorsanız, bebekleriniz kardeşlerini gizleyebilir, böylece her bebeğin cinsiyetini belirleme daha zorlaşabilir. Ayrıca aşırı kiloluysanız bebeğin cinsiyetini saptamak zor olabilir.

Teknolojinin gelişmediği dönemlerde anne babalar bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için doğum anına kadar beklemek zorunda kaldılar. Teknolojjnin gelişmesiyle bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün oldu . Günümüzde ultrason sayesinde hem bebeğim cinsiyeti hemde gelişimi ile ilgili bir çok bilgi sağlanmakta. Sevgili anne adayları gebeliğinizin sağlıklı ilerlemesi için hekim kontrollerinizi aksatmayın. Konuya dair soru ve önerileriniz varsa bizlerle bu başlık altından paylaşın. Vereceğiniz her bilgi bir çok anne adayına ışık olucaktır.

Bebeğin cinsiyeti ultrasonda ne zaman görülür ? Kadınlar Kulübü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.