Çoğul gebelik nedir belirtileri nelerdir?

Çoğul gebelik terimi, ikizler, üçüzler ve daha yüksek dereceli katları içerir. İkizler, iki yumurtanın döllenmesinden ve gelişmesinden kaynaklanan, bir yumurtanın döllenmesinden ve daha sonra bölünmesinden kaynaklanan monozigot olarak sınıflandırılabilir. Yardımcı üreme teknolojisinin varlığı, son 20 yılda görülen çoklu gebeliklerin artışına katkıda bulunmuştur. Yumurtlama indüksiyon tedavisi sırasında, yumurtalıklar birkaç folikül üretecek şekilde uyarılır ve böylece birden fazla yumurta salınması ve daha sonra döllenmesi riski artar. In vitro fertilizasyon sırasında birden fazla gebelik riski doğrudan annenin yaşı ve transfer edilen embriyo sayısıyla ilişkilidir.

 

Çoğul hamilelik, rahimde birden fazla embriyo implante olduğunda ortaya çıkar. Adet döngüsü sırasında birden fazla yumurta bırakırsanız ve her yumurta bir sperm tarafından döllenirse bu olabilir. 35 yaş ve üzeri kadınların ovulasyon sırasında birden fazla yumurta salma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle çoklu gebelik yaşaması daha olasıdır. Ailenizde ikizleriniz varsa çoğul hamile kalma olasılığınız daha fazladır.

İkizlerle hamile olan çoğu kadın sağlıklı bebek doğurur, ancak birden fazla bebek taşımak anne ve bebek için sağlık risklerini arttırır.Çoğul gebelik normal rutin gebelik taramalarında görülür. Birden fazla bebek taşımak, erken doğum yapma olasılığınızı artırıyor.Birden fazla bebeğin olmasını beklediğiniz işaretler şunları içerir:

 

Sabahları yoğun mide bulantısı ve kusma

Gebeliğin başında fazla kilo almanız

Uterus beklenen den daha büyük

 

Bununla birlikte, doğum öncesi doğum yapmanıza veya doğum yapmanıza neden olabilecek potansiyel komplikasyonların daha yüksek risk altında olursunuz: Düşük, pre-eklampsi,vajinal kanama, fazla aminyon sıvısı, bebeğin uygun şekilde büyümemesi,gestasyonel diyabet, ikizden ikize transfüzyon sendromu. Çoğul gebelikler yüksek riskli olarak kabul edilir, bu nedenle hekim kontrollerinizi aksatmayın.

Çoğul gebeliğe katkıda bulunacak faktörler ; genetik, kadının yaşının 35 veya üstü olması, ırk , daha önce çoğul gebelik ve kısırlık tedavisi. Son yıllarda çoğul gebelik oranını büyük ölçüde arttıran diğer faktörler arasında üreme teknolojileri bulunmaktadır. Klonifen sitrat ve follikül stimüle edici hormon (FSH) gibi yumurtlama uyarıcı ilaçlar , birden fazla bebeğe neden olabilecek birçok yumurta üretilmesine yardımcı olur.Çoğul gebelik genellikle birden fazla yumurta döllenirken ve rahimde implante olduğunda ortaya çıkar.

Çoğul gebeliklerin neredeyse tamamı ilk üç ayda ultrason ile teşhis edilir. Her hamile annenin benzersiz olduğunu hatırlamak önemlidir. İkiz bir gebelik deneyimi, başka bir kadınınki ile çok farklı olabilir tutarlı bir deneyim kümesi yoktur. Yalnız sabahları çok fazla mide bulantısı, yorgunluk, baş dönmesi gibi belirtileriniz biraz daha ağır geçebilir. İkiz yada çoğul gebelik ancak ultrasonla teşhis edilebilir. Pozitif bir gebelik tetsin den sonra hekim kontrolünde olun. Sevgili okurlar çoğul gebelik ile ilgili makalemizi incelediniz konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilrisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.