29 Haftalık gebelik belirtileri nelerdir ?

Bebeğiniz bu aşamada çok aktif olmaya devam ediyor ve muhtemelen birçok hareketin farkında olacaksınız . Her gün hissetmeniz gereken belirli sayıda hareket yoktur – her hamilelik farklıdır. Bu hafta, bebeğiniz 15 ila 16 cm uzunluğunda.Bebeğiniz yediğiniz yiyeceklerden rahminden algılayabildiği seslere ve ışığa kadar her türlü uyarana cevap verecek.Rahimden gelen sürekli ritmik dokunma, muhtemelen bebeğinizin hıçkırdığı anlamına gelir.

 

 

Emme refleksi şu anda gelişiyor ve bebeğiniz baş parmağını ya da parmaklarını emebiliyor. Bebek dolgunlaşıyor ve cilt daha az buruşuk ve daha pürüzsüz görünmeye başlıyor.Akciğerler hızla gelişiyor.Rahiminizdeki amniyotik sıvı miktarı artmaktadır ve bebeğiniz hala sıvı yutmakta. Geceleri bacak krampları 29 ila 32 haftalık gebelikte yaygındır. Uyumak zor olabilir çünkü rahat edemezsiniz

 

29 Hafta Hamile Kaç Aydır?

29 hafta hamile altı ay ve bir hafta dır.

Hamileliğin 29. haftasında bebek sadece çok fazla hareket etmekle kalmıyor, aynı zamanda tüyler ürpertiyor. Bebek sindirim sisteminize baskı yapmaya devam ettikçe, etkileri hissedeceksiniz: hemoroid, mide ekşimesi, pelvik ağrı ve sık idrara çıkma gibi.Büyüyen rahim de hemoroidlere katkıda bulunabilir . Rektal bölgenizdeki bu şişmiş kan damarları hamilelik sırasında yaygındır.Bebeğiniz ve rahminiz mide üzerine baskı yapıyor, bu da mide yanmasına neden olabilir. Az ve sıklıkla yemeye çalışın ve yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Varisli damarlardan muzdarip olabilirsiniz. Bu, damarların – genellikle bacaklarda – şişmiş ve engebeli olduğu yerdir.Sorun çıkarsa, her ne zaman ayaklarınızı yukarı kaldırın

 

29 hafta hamile semptomları

nefes darlığı
kabızlık ve gaz
sert tabureleri geçen
karın ağrısı
sık idrara çıkma
yorgunluk

 

Kabızlık bu hafta gelişebilecek başka bir semptomdur. Ve bu rahatsız edici durum ile karın ağrısı, gaz ve sert dışkıların geçmesi geliyor. Bolca su için ve tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.Diyet ve takviyelerinizi alın. Kalsiyum gibi önemli besinlerden yeterince alıyor musunuz? Günlük 1.000 ila 1200 miligram kalsiyum tüketmeniz gerekir. İdeal olarak, diyetinizden ihtiyacınız olan tüm kalsiyumu alıyorsunuz. Süt ürünleri iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Badem, fasulye, yeşil yapraklı yeşillikler , brokoli ve ıspanak da mükemmel kaynaklardır.Bebeğinizin hızlı beyin gelişimi ve genel gelişiminden dolayı, besleyici ve dengeli bir diyet uyguladığınızdan emin olmanız özellikle önemlidir.

Preeklampsinin gelişebileceği bir zamandır . Preeklampsinin iki ana komplikasyonu yüksek tansiyon ve idrarda protein fazlalığıdır. Bu durumların hiçbiri belirgin semptomlara sahip olmadığı için, tüm doktor randevularınızı takip etmeniz önemlidir.29 haftada hamileyken iyi yemeniz önemlidir. Besleyici yiyecekler yediğinizden emin olun ve her gün biraz ılımlı egzersiz yapmaya çalışın. Ayrıca, Kegel egzersizlerini düzenli olarak yapmayı da unutmayın – bu, doğumdan sonra daha iyi bir iyileşme anlamına gelecektir.

Bu süre zarfında vücudunuza gelen en garip ama en harika şeylerden biri de, gögüslerin bebeğinizi emzirmeye hazırlandıklarında kolostrum üretmeye başlamasıdır . Özellikle sıcak olduğunuzda, gögüslerinizden temiz bir sıvı ürettiğinizi fark edebilirsiniz, bu nedenle sıklıkla banyo yaparken ya da cinsi münasebet sırasında çok garip bir şekilde gerçekleşir.

Karnınız büyüdükçe deriniz gerilecektir. Bir krem ​​veya yağ kullanarak çatlak belirtileri gösteren cildinize bakmaya başlamak için hamileliğinizde hala çok geç değildir. Cildinizin elastikiyetini geliştirmek, önümüzdeki birkaç ay içinde büyüdükçe çatlakların kızarıklığını azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.