Yeme bozukluğu ve adet düzensizliği

Herhangi bir yeme bozukluğu türü, bir kadının düzensiz adet dönemlerine sahip olma olasılığını artırabilir.Yeme bozuklukları, uzun süreli sağlık etkileri olasılığını beraberinde getirir ve adet döngüsünde bozulma bu olasılıklardan sadece bir tanesidir.Özellikle anoreksiyada şiddetli vakalarda düşük üreme hormonları bildirilmiştir . Anoreksinin tanı ölçütlerinden biri, en az üç ay boyunca adet döneminin kaybıdır. Bununla birlikte uzun vadede amenore ile ilişkili düşük östrojen seviyeleri, bir kadının kemiklerinin uygun büyüme seviyelerine ulaşamamasına veya kadının kemik mineral yoğunluğunun azaldığı ve kemiklerin gözenekli ve duyarlı hale geldiği bir durum olan osteoporozu geliştirmesine neden olabilir.

 

Yeme bozuklukları, özellikle anoreksiya nervoza, adet döngüsünü etkileyebilir ve hatta döneminizin durmasına neden olabilir.Anoreksiya nervoza, adet döngüsü üzerinde en ölçülebilir etkilere sahiptir. Anoreksiya nervoza nın temeli, önemli kilo kaybına yol açan kısıtlı enerji alımıdır. Anoreksi olan bir kişi sıklıkla kilo veya yağ kazanma konusunda yoğun bir korkuya sahiptir ve vücut şeklinin algılanmasında rahatsızlık yaratır. Anoreksi olan kişiler genellikle kendi düşük vücut ağırlıklarının ciddiyetini algılamayacaktır . Kısıtlayıcı anoreksiya nervozadan kaynaklanan aşırı kilo kaybı , enerji gıda alımını kısıtlayarak gerçekleşir. Bu diyet, oruç tutma veya aşırı egzersiz ile yapılır.

 

Obezite. Aşırı beslenme, kısırlığa neden olabilen başka bir yeme bozukluğudur. Genç kadınlarda obezite, androjen adı verilen erkek hormonlarının yüksek düzeylerine neden olabilir. Androjen dengesizliği, anormal menstrüel sikluslara neden olabilir ve infertilite ile sonuçlanan ovulasyonu engelleyebilir.

 

Bir dizi faktör, düzensiz adet görme olasılığını arttırır. En çok hormon üretimi ile ilgilidir. Menstrüasyonu etkileyen iki hormon, östrojen ve progesterondur . Bunlar çevrimi düzenleyen hormonlardır.

Psikolojik stres. Yeme bozukluğu olan kadınlar ayrıca, mükemmeliyetçilik ve sosyal geri çekilme gibi kişilik özelliklerinden ya da obsesif kompulsif bozukluk ve depresyon gibi ruhsal bozukluklardan dolayı stres altında kalabilirler . Bu psikolojik durumların stresi, adet sorunları ve kısırlığa da katkıda bulunabilir.

Stres. Belirli bir problemle ilgili kronik stres ya da kısa süreli kaygı , hormon dengenizle yıkıcı bir etki yaratabilir ve bu da kaçırılmış bir döneme ve düzensiz döngüye neden olabilir.Doğum kontrol hapları , periyodlarınızı daha hafif hale getirebilir veya dönemleri kaçırmanıza veya daha az veya daha sık periyotlara sahip olmanıza veya hatta hiç dönem olmamasına neden olabilir.PKOS lu kadınlar genellikle düzensiz dönemlere sahiptir. Kısırlığa neden olmanın yanı sıra, PCOS diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir .

Tiroid hormonlarının kan düzeyleri çok düşük veya çok yüksek olursa tiroid bozuklukları düzensiz dönemlere neden olabilir. Düzensiz bir döngüye neden olabilecek diğer sağlık koşulları arasında cinsel yolla bulaşan hastalıklar, diyabet, fibroidler, yeme bozuklukları ve endometriyoz bulunur.Adet döngüsü bozuklukları, yeme bozuklukları ile ilişkili olarak ortaya çıktığında, bütünsel bir tedavi planının bir parçası olarak tedavi edilir. Anoreksiya vakalarında tedavi edilen ilk şeyler herhangi bir fiziksel sağlık sorunudur. Bazen bu hastaneye veya klinikte kalmaya ihtiyaç duyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.