Mor lahananın faydaları nelerdir ?

Mor lahana olarak da bilinen kırmızı lahana, lezzetli bir sebzedir . Genellikle salatalarda çiğ olarak yenir. Kırmızı lahana, vücudumuzun güçlü bağışıklık sistemine sahip olması için gerekli olan çok önemli bir antioksidan olan C vitamini içerir. Bu sebze, tiamin, folat, kalsiyum, magnezyum, manganez, riboflavin, demir, potasyum, A vitamini, E vitamini, C vitamini, K vitamini ve B vitaminleri ve diyet lifi olan fito kimyasallar, besinler, antioksidanlar, vitaminler ve minerallerle yüklüdür. .

 

 

Kırmızı ve yeşil lahana sağlığınız için iyidir. Ancak, besin değeri ve lezzet söz konusu olduğunda her ikisi de farklıdır. Kırmızı lahana, yeşil lahanadan 10 kat daha fazla A vitamini içerir. Makalemizin devamında Kırmızı ( mor ) lahananın sayısız faydalarına değineceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin. İşte kırmızı lahananın sağlık üzerindeki sayısız faydaları !

Lahana, hem ham hem de pişirilmiş yenilebilir bir sebzedir. Her ikisinin tadı benzerdir. Kırmızı lahana iyi bir A vitamini kaynağıdır . Buda göz sağlığınızı korumaktadır. . A vitamini dişlerinizi, iskelet dokusunu, cildinizi ve mukoza zarlarınızı korumanıza yardımcı olan temel bir besindir. C vitamini vücudunuzun yeni doku büyümesini teşvik etmesi için gerekli olan bir vitamindir. Vücudunuz yaraları onarmak ve kemiklerinizi, kıkırdağını ve dişlerinizi sağlıklı tutmak için C vitamini kullanır. Hem kırmızı hem de yeşil lahana iyi bir C vitamini kaynağıdır, ancak diyetinize kırmızı lahana ekleyerek süper bir destek elde edersiniz. Her iki lahana çeşidi kanserin, şeker hastalığının, kalp hastalığının ve diğer kronik rahatsızlıkların ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kırmızı lahanave beyaz lahanada portakaldan daha fazla C vitamini var! C vitamini belki de en iyi şekilde bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleriyle bilinir, ancak cildinizin, kemiklerinizin ve dişlerinizin sağlıklı kalmasına da yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Lahana gibi, C vitamini açısından zengin gıdaların tüketimi bir çok sağlık problemini önlemektedir.C vitamini, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyarır, böylece bağışıklık sistemini güçlendirir ve serbest radikal hasarından korur. Bu sebze, antioksidanlar nedeniyle kanserin önlenmesinde önemli bir rol oynar. Kilo kaybına yardımcı olur. Bu sebze, kronik enflamasyonun azalmasına yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Kırmızı lahana suyu mide ülserlerini tedavi etmek için bir ev ilacı olarak kullanılabilir.

 

Bu harika sebze, kemik mineral yoğunluğunu arttırırken, optimum kemik büyümesi için gerekli olan magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer önemli mineraller ve vitamin K vitaminleri ile doludur. Bu sizi artrit, osteoporoz ve diğer kemik hastalıklarından korur. Yukarıdaki listede de görüldüğü gibi, her ikisi de enerji metabolizması ve sinir sisteminin normal işleyişi de dahil olmak üzere vücudun birçok önemli süreci için gerekli olan B6 vitamini ve folat açısından zengindir.Lahana sadece az miktarda yağ içerir ve kolesterol içermez. Lahanada az miktarda protein bulunur. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için diyetinizde başka protein kaynakları bulundurmalısınız.

Lahana, iyi bir folat kaynağı ve iyi bir manganez kaynağı olan C vitamini ve K vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Kırmızı lahana, yeşil lahana ile karşılaştırıldığında farklı bir mikro besin içeriğine sahiptir.Lahana iyi bir lif kaynağıdır. Çalışmalar , yeterli miktarda lif tüketenlerin daha sağlıklı olduğu ve kalp hastalığı ve belirli kanser riskini azalttığını bulmuşlardır. Ayrıca lahana, kanser karşıtı özelliklere sahiptir.Kırmızı ve yeşil lahanadaki karotenoidler, A vitamini ile birlikte, göz sağlığına katkıda bulunur. Metabolizma, enerji üretiminin gerçekleştirildiği mekanizmadır. Ve kırmızı ya da mor lahana, metabolizmanızı hızlandıracak bir sebzedir. Hücrelerdeki metabolizmanın düzgün işleyişine yardımcı olan B vitamini kompleksinden zengindir. Hiper tiroidizm den muzdarip olmanız halinde mor lahana tüketmekten kaçınmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.