NEDEN BEBEĞİM OLMUYOR ? BEBEĞİ OLMAYAN KADINLAR

İnfertilitenin en belirgin belirtisi, altı ila on iki ay arasında korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra gebe kalmayı başaramamaktadır. İnfertilitenin hem erkek hem de kadın koşullarından sayısız nedene sahip olabileceği düşünüldüğünde, bir grup belirti listesi yoktur. Bir kadının kendine özgü koşulları ne olursa olsun, infertilite riski yaşlandıkça artar. Bir kadın yaşlandıkça yumurta sayısı azalır.Düşük yapma riski artar. Kanıtlar, bu faktörlerin yaklaşık 35 yaşından sonra arttığını göstermiştir. 35 yaşın üzerindeki kadınlar, üreme sağlığı ile ilgili olarak doktorlarına veya doğurganlık uzmanlarına danışmalıdır. Yaşlı erkekler de genellikle genç erkeklerden daha az verimlidir, ancak gebe kalma kabiliyetlerindeki azalmalar genellikle çok daha az belirgindir ve genellikle 35 yaşından ziyade 45 yaşında başlar.Tam bir yıl boyunca gebe kalma çabalarında başarısız olan bir çift için infertilite teşhisi konulur.

 

 

İnfertilite teşhisi konan çiftler genellikle kapsamlı doğurganlık testlerinden geçmiştir.İnfertilite tanısı konan çiftlere yardım etmek için yüzlerce makalemiz var. Sayfamızda yer alan kategorilerimizi inceleyerek bu konu hakkın da bilgi edinebilirsiniz.

Birincil infertilite , bir yıl veya daha fazla korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra gebe kalmayı başaramayan bir çift olarak tanımlanır. İkincil infertilite daha önce çocuk sahibi olan ancak başka bir gebeliğe ulaşamayan çiftler olarak tanımlanır.

 

Bir kadının yumurtlama veya düzensiz ovülasyon döngüsü olmaması için çeşitli nedenler vardır. Hormonal denge, kadınların yumurtlama bozukluğuna sahip olmasının bir numaralı nedenidir.Çevresel faktörler, sağlıkısz diyet hormonlar, stres, yaşam tarzı seçimleri ve yaşlanma gibi yumurtalık ve yumurtaların sağlığını etkileyebilecek birçok faktör vardır.

 

Kadın Infertilite Belirtileri

 

İnfertilite yaşayan veya gebe kalma zorluğuna neden olabilen durumlar için bazı tipik semptomlar şunlardır:

Menstrüasyon sırasında daha hafif veya ağır dönemler
Anovülasyon, menstrüasyon eksikliği
Menstrüasyon sırasında şiddetli sırt ağrısı, pelvik ağrı veya kramp
Düzensiz veya değişken döngü uzunluğu
Disparezi veya ağrılı cinsel ilişki
Saç dökülmesi veya inceltme
Çene, dudak veya göğüste koyu renkli tüylenme
Artan akne veya cilt rahatsızlığında değişiklikler

 

Erkek Infertilite Belirtileri

 

Erkek faktörü infertilitesinin semptomları genellikle kısırlıktan muzdarip kadınlara göre çok daha açıktır.

Cinsi münasebette fark edilebilir farklar
Testis ağrısı
Şişmiş testisler
Boşalma sorunları
İktidarsızlık
Testislerde sertlik veya topaklar
Anormal saç büyümesi

Bu listeler hiçbir şekilde eksiksiz değildir. Belirtileriniz yukarıdakilerden herhangi biriyle uyuşmasa bile, herhangi bir üreme sorunu yaşıyorsanız doktorunuza veya doğurganlık uzmanınıza başvurun. Ayrıca, uterus fibroidleri gibi birçok durumun hala gebe kalma yeteneğini etkilerken asemptomatik olabileceğini unutmayın. Kısırlık nedenlerini daha erken yakalamak, hamile kalma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.