Gebelikte 17. hafta belirtileri nelerdir ?

Gebeliğin 17 haftasında, üç aylık ve yaklaşık üç haftalık hamilesiniz. 17 haftalık hamileyseniz, semptomlar genellikle hızlı büyüyen bebeğinizden kaynaklanır. Muhtemelen bu hafta hissedeceğiniz septomlar ; Artan kan akışından dolayı vajinal akıntı, sürekli terleme,ilginç rüyalar, fazla kilo alımı, kilo alımıyla birlikte deride çatlama dır.

 

 

Kordosentez yaptırmayı seçtiyseniz, 17 haftalık hamileliğinizde bir ultrason muayeneniz olabilir. Bu prosedürde, göbek kordonu kanı kromozomal anormallik belirtileri için test edilir. Bebeğinizin kaşları ve kirpikleri çıkmaya başlıyor. Daha önce bebeğinizin başı vüdundan daha büyüktü ancak şimdi oranlar düzeliyor.Bebeğiniz gözlerini hareket ettirebilir, ancak göz kapakları hala kapalı .Kemik dokusu küçük ayaklarında sertleşmeye başlıyor.Plasenta bebeğinizin ihtiyaçlarına ayak uydurmak için büyümeye devam ediyor. Doğum yaptığınız zaman yaklaşık 500g ağırlığında olacak.Bebeğiniz vücut yağlarını depolamaya ve yutma ve emme becerilerine göre çalışmaya başladığından 17. haftada daha büyük değişiklikler görür.

17 haftada bebeğinizin vücudu, yeterli vücut yağına sahip olana kadar ısınmasını sağlayan lanugo adı verilen saçlarla kaplıdır. Aynı zamanda vernixle de kaplanacak cildini amniyotik sıvıdan koruyan bir mumsu maddedir vernix . . Bebeğiniz doğduğunda, hala cildinde verniksin bir kısmını göreceksiniz.

 

Şimdiye kadar hiç olmadığınız kadar kendinizi aç hissedebilirsiniz. İştahınız açılacak ve sürekli yeme ihtiyacı hissedeceksiniz. Bu durum da azar azar ama sık ve sağlıklı beslenmenizi öneriyoruz. Hormonların ağzınızdaki dişleri ve kemikleri etkileyebileceğini biliyor muydunuz ? Sallanan dişiniz varsa mutalak hekime görünün. Bol miktarda süt ve süt ürünü tüketin. Mide ekşimesi ve hazımsızlık : Sabah bulantısı ve aşırı yorgunluktan sarsılmış olabilirsiniz. Gebeliğin kaçınılmaz septomları. Sindirimle ilgili problem yaşıyorsanız mutlaka durumunuzu hekiminize bildirin. Hekiminiz ilaç ve birtakım önerilerde bulunabilir.

 

Bir çok anne adayı bebeğin cinsiyetini ne zaman göreceğini merak ediyor. Bebeğin cinsiyetini öğrendikten sonra ebeveynlerde müthiş bir alışveriş heyecanı başlıyor. Evet sevgili anne adayları bebeğinizin cinsiyetini gebeliğin 17. haftası öğrenebilrisiniz. Tabi bebeğinizin pozisyonu uygunda ve bacak arasında kordon yoksa. Çok nadir olarak bebeğin cinsiyetinde bu haftalarda yanılma olabilir. Bebeğinizin cinsiyetini 19 ve 20. haftalarda net olarak öğrenebilirsiniz. Değerli okurlarımız gebelikte 17. hafta belirtileri ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair sorularınız varsa yada , tecrübesiz anne adaylarına bilgi vermek istiyorsanız bu başlık altın dan bizlere yorumlarınızı ulaştırabilirsiniz. Sağlıklı bir gebelik süreci diliyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.