Mastitis nedir neden olur ?

Emzirmek, yeni bir anne için en muhteşem deneyimdir.Bununla birlikte, mastit, yeni bir annenin yaşadığı en acı verici şeylerden biridir.Yeni bir anne ister istemez bu hoş olmayan deneyimi mutlaka yaşar.

 

Mastitis süt kanallarının pıhtılaşmasına bağlı ağrılı bir şişliktir.Memede, şişlik, şişkinlik, ağrı ve memelerin genişlemesine neden olabilen bir enfeksiyondur. Bazı durumlarda, göğüsler sertleşir ve kırmızıya döner.Aşağıda, Mastitis’in birkaç belirtisi vardır:

 

Emzirirken rahatsızlık

Şişmiş cilt ve kızarıklık

grip benzeri septomlar

Ateş ya da hastalık hissi

Göğüste sert topaklar

Göğüste hassasiyet

Gögüzlerde sıcaklık

Mastit nedenleri

Yanlış yetersiz süt tahliyesi

Bebeğin ardışık olarak emmediği yerde kesintili beslenme

Uygun olmayan kıyafet kullanımı

Besleme arasındaki aralıklar

Çatlak veya kanama nipelleri nedeniyle enfeksiyon

Lokal alerjiler memelerde inflamasyona neden olur

 

Kanalda süt pıhtılaşmasını önlemek için düzenli aralıklarla emzirmek önemlidir.Çocuğunuzun beslenmesini istememesi halinde, yeterli süt tahliyesini artırmak için pompayla sütünüzü çekin.Kötü drenaj veya yanlış emzirme süt pıhtılaşmasına neden olur ve mastitin ana nedenidir.Emziren bir anne için rahat iç giyim giymek önemlidir.Göğsünüze baskı yapan iç çamaşırı, sütyen veya sıkı kıyafetler giymekten kaçının.

 

Göğüste veya herhangi bir noktada oluşabilecek acıyı hissettiğiniz anda, durun ve hemen uzanın.Mastitis belirtilerini azaltmak için en az 24 saat dinlenin.Dinlenme, Mastiti önlemek için önemli bir adımdır.Uygun laktat drenajı için sağlıklı ve besleyici bir diyet yiyin .Mastitisin ilk belirtilerini gördüğünüzde, sıcak bir duş alın veya bölgeye masaj yapın.Sıcak kompres yöntemiyle ısı uygulanması, pıhtılaşmayı kolaylaştırmak için iyi bir seçenektir.Her iki tarafın da eşit emzirilmesini sağlayın .Ancak, sorun şiddetli hale gelirse ve grip belirtileri devam ederse, bu doğal ev ilaçlarını deneyebilirsiniz;

 

 

Sarımsaktan daha iyi bir antibiyotik yoktur.Sarımsak, güçlü antibakteriyel özelliklere sahip en etkili uyarıcı maddedir .Şiddetli enfeksiyon durumunda, her gün 2 ila 3 çiğ sarımsak tüketin.Mastitis’in ilk belirtisini gördüğünüzde, lahana yapraklarını tedavi için kullanın.Lahana yaprakları enfeksiyon için etkili bir tedavidir .Enfeksiyonu tedavi etmek için göğsünüze bir lahana yaprağı koyun . Lahana yapraklarını bir veya iki saat bırakın ve sonra çıkarın. Süreye düzenli aralıklarla devam edebilirsiniz.C vitamini, meme enfeksiyonunu tedavi etmede oldukça etkilidir. Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel özelliklerden zengindir ve halk arasında en iyi antifungal olarak bilinir . Gögüs uçlarına hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Tabi evde müdahaleden önce mutlaka bir hekime görünmenizi rtavsiye ediyoruz.Yukarıdaki doğal ilaçlar Mastitis’i tedavi etmede yardımcı olsa da, problem 48 saatten fazla devam ederse doktora başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.