Gebelikte 3. hafta belirtileri nelerdir ?

Gebeliğin üçüncü haftası yumurtlama ve implantasyon meydana gelir.Sperm yumurtayla tanıştı ve yumurtayı dölledi. Henüz gebelik septomlarınız olmayabilir. Gebelik oluştuğunda, sperm ve yumurta , kromozom ve DNA bilgilerini değiştirir. Bebekte bulunan 46 kromozomu oluşturmak için her ebeveynden 23 çift kromozomun birleşmesi gerekecek. 3. hafta ayrıca bebeğin cinsiyetinin belirlendiği zamandır. Erkek , vücudunda iki tür sperm vardır – X ve Y. Kadında bir X kromozomu bulunur. Erkeğin spermi bebeğin cinsiyetinden sorumludur. X (bir kız) Y (bir erkek)

 

 

 

 

Yumurtayla spermin buluşmasından sonra döllenen yumurta rahimde kendine yer arar ve uygun bir yere yerleşir. İmplantasyon dediğimiz olayda hormonlarınız değişime uğrar. İmplantasyon esnasında küçük çaplı lekelenme ve kramp hissedebilirsiniz.Morula, sürekli çoğaltan bir hücreler topudur. Döllenmeden yaklaşık 30 saat sonra morula fallop tüplerinden uterusa doğru ilerledikçe iki hücrede, sonra dört, sekiz vb. Bölünmeye başlar.

Hamileliğin üçüncü haftasında, bir kadının hamile olduğunu henüz bilmeyeceği olasıdır. Döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleştirilmesine yanıt olarak, vücudunuz İnsan Koryonik Gonadtrofin (HCG) adı verilen bir hormon üretmeye başlar .Evdeki gebelik testleri idrardaki HCG yi saptamaktadır ve bazı gebelik testleri, gebe kaldıktan sonra bir hafta pozitif sonuç verecek kadar hassastır.

Gebeliğin 3. haftasın da yaşayacağınız ilk belirti yerleşme kanamasıdır. Bu kanamayı bir çok kadın adet kanaması ile karıştırmaktadır. Erken adet olduklarını düşünmektedir. Yerleşme kanamasının adet kanaması gibi olmadığını bir çok makalemiz de daha önce belirttik. İmplantasyon kanaması çpk küçük lekelenmelerdir. Bir gün yada bir kaç gün sürebilir. Bu durum da yapmanız gereken gebelik testidir.

Gebe olup olmadığınzı adet dönemine bir kaç gün kala yada adet gecikmesin de yapabilirsiniz. Pozitif bir test sonrası mutlaka hekime görünmek durumu teyit etmek gerekir. Belli aralıklarla yapılan hcg testi gebe olup olmadığınızın yanın da gebeliğin seyri hakkında da bilgi verecektir. Bu dönemde yapmanız gereken sağlıklı beslenmeniz , stresten kaçınmanız ve bolca dinlenmektir. Gebelik belirtileri gebeliğin 4-5. haftasın dan itibaren başlayacaktır. Öncesi yaşadığınız belirtiler pskilojik yada adet öncesi septomlar olabilir.

Sevgili okurlar gebeliğin 3. haftasın da gebelik belirtileri ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.