Gebelikte 18. hafta belirtileri nelerdir?

18’inci gebelik haftasında çok şey oluyor. Bebeğiniz (ve uterusunuz) karnınızın arkasındaki büyük damarlara baskı yapmaya yetecek kadar büyüyor, bu da kalbe giden kan miktarını azaltabiliyor. Kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bu nedenle bol bol dinlenin.

 

 

18 Hafta Hamileler Kaç Aydır?

18 haftada, resmi olarak dört aylık hamilesiniz. Sadece beş ay kaldı bebeğinizi kucağınıza almaya!

Şişmiş ayaklar veya eller, sırt ağrıları, bacak krampları ve burun kanaması gibi 18 haftalık hamile semptomlarınız olabilir. Şişme, ani veya şiddetli olmadığı sürece endişelenecek bir şey değildir. Kramplar dehidrasyon belirtisi olabilir, bu yüzden bol su tüketin. Mor ve varisli damarlarınız olabilir. Bacaklarınızı yukarıya kaldırarak dinlenin.Zihniniz fazla mesai yapıyor ve gittikçe uykuya dalmakta zorluk yaşayabilirsiniz.Burnunuzdaki damarlardaki artan basınç, normalden daha fazla kanamayı sağlayabilir.

18 haftada bebeğiniz , etraflarındaki sesleri duyabilirler ve hatta müzik veya yüksek seslere bile yanıt verebilirler.Bebeğinizin pratiklerini tekmelemesini ve küçük bacaklarını esnetmesi gibi garip hareketleri hissedebilirsiniz. Bir çok kadın gebeliğin bu döneminde bebeğinin hareketlerini hisstemeyebilir bu nedenle endileşenmeyin. Sinirleri, sinir sisteminin doğumdan sonra düzgün bir şekilde gelişmesi ve işlev görmesi için hayati olan miyelin koruyucu bir örtü oluşturacaktır.18 haftalık fetüsünüz kaslarını çalıştırıyor ve hıçkırıklardan tekmelemeye kadar her türlü hareketi yapıyor

18 ila 21 hafta arasında ‘fetal anomali taraması’ olarak bilinen ikinci taramanızı yapacaksınız. Bu taramanın nedeni bebeğinizin fiziksel gelişimini kontrol etmektir.Sonografi de bu taramada bebeğinizin cinsiyetini söyeleyebilir.Eğer yeterli miktarda kilo aldıysanız, çatlaklarınız olabilir. Karın çatlaklarını önlemek için eczaneden losyon temin edebilirsiniz.

Sevgili okurlar gebelikte 18. hafta belirtileir başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair yorum ve sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızın ilk defa anne olacaklar için önemli olduğunu vurgulayalım. Deneyimlerinizi paylaşmak yeni anne adaylarının endişelerini giderecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.