Gebelikte 10. hafta belirtileri nelerdir?

Tebrikler ! Bebeğiniz 10 haftada önemli bir noktaya ulaştı. Ultrasonda bebeğinizi görebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri bu hafta çok küçüktür ancak bebeğin gelişimi açısın dan bu önemlidir. Gebeliğin 10. haftasın dan itibaren kıyafetleriniz size dar gelebilir. Refahınız için daha geniş kıyafetler tercih etmeniz gerekir.

 

 

 

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. O büyümeye devam ederken karnınızda ağrı ve kramplar hissedebilrisiniz. Bazı anne adayları bu ağrıları hissetmezken bazıların da bu ağrılar kaçınılmaz oluyor. E tabi daha önce belirttiğimiz gibi her kadının gebelik deneyimi farklıdır. Gögüsleriniz bu hafta biraz daha büyüdü ve hassaslaşma dvam ediyor. Mide bulantısı gebeliğin 10. haftasın da yaygındır. Bu nedenle kusmalarınız olabilir. Hormonlarınızdaki değişimler ruh halinizin dalgalanmasına devam ediyor. Bebeğiniz büyüdükçe yorgunluğunuz artıyor. Bu nedenle mümkün mertebe dinlenmenize özen gösterin. Östrojen üretiminin artmasın dan dolayı vajinal akıntınız da artacaktır. Bu akıntı temiz ve kokusuzdur.

Vajinal akıntınızn görüntüsü kötü ve kokulu ise durumu mutlaka hekiminize bildirin. Gebeliğin 10. haftası karnınız biraz belirgenleşti. Şayet ikizlere gebeyseniz karnınız biraz daha büyük olacaktır. Bacaklarınızda ve gögüslerinizde damarlar görünebilir. Kan akışı sağlıklı fetal büyüme için gereklidir, bu nedenle damarları bebek için bir yaşam çizgisi olarak düşünün.

Gebeliğin 10 haftası kilo aldığınızı fark edebilirsiniz. Bu dönemde aşırı kilodan kaçınmak için sağlıklı beslenin ve aşırı yağlı besinlerden uzak durun. Gebeliğin 10. haftası bebeğinizin boyutu bir erik büyüklüğündedir. Kemikler ve kıkırdaklar şekilleniyor , yaşamsal organlar oluşmaya başlıyor.

Gebeliğin 10. haftasında bebeğinizde olan diğer değişimler ise şunlardır.. Dış kulaklar son şeklini alıyor, bebeğinizin gözleri kapalıdır fakat göz kapakları şekillendir. Bebeğinizin el ve ayak parmakları biribirinden ayrılıyor. Bebeğinizin diş etlerinin altında ilk minik tomurcuklar oluşur. Bebeğinizin beyni daha hızlı gelişiyor ,bebeğinizin böbrekleri daha fazla idrar üretiyor.

Hamileliğin 10 haftası tamamlandığında embriyonik dönemin sonu, fetal dönemin başlangıcıdır. Gebeliğin bu döneminde protein ağırlıklı beslenin. D vitamini alımını artırın. Nohut, peynir,yumurta, süt, kümes hayvanları tüketmeye özen gösterin. Beslenmenizde mutlaka koyu yapraklı yeşillikler,çilek,fındık , ceviz,tam tahıllar, et olmalıdır. Sevgili okurlar gebeliğin 10. haftasında gebelik belirtileri başlıklı makalemizi incelediniz. Konuyua dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.