El bileğinde ağrı neden olur ?

Ellerimiz yazma, hareket etme, bir şeyleri toplama, müzik aletleri çalma, çizim yapma, bilgisayar kullanma vs daha fazlasını yapma olanağı verir.Ne yazık ki, el ve bilekler yaralanma ve hastalığa karşı oldukça hassastır. Bu karmaşık uzantılar, birlikte çalışan kemikler, eklemler ve kaslardan oluşur. Bir çok kişi hayatlarının bir noktasında bilek ağrısı yaşar; durum geçici yada uzun süreli olabilir.

 

Bilek eklemi kemikler, kıkırdaklar, bağlar, tendon, sinoviyal ve bağ dokusunu içerir. Bilek eklem ağrısı, iltihaplanma, enfeksiyon kemiklerin, kıkırdakların, bağların, tendonun, bağ dokusunun yaralanmasından kaynaklanır.El bileği ağrısına, bilek eklem hastalıkları, sinir yaralanmaları da neden olabilir.Kemik yaralanması ve hastalıklar el veya el bileğinin tüm bölümlerini etkiler. Ağrı yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Makalemizin devamında bilek ağrısının nedenlerine, belirtilerine ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin..

 

İnsanoğlu hayatta kalmak için ellerine bağımlıdır.El bileklerimiz çok çeşitli kemikler, kaslar, tendonlar ve bağlardan oluşur. Çeşitli faktörler el bileği ağrısına neden olabilir. Bunlardan en sık rastlananı burkulma gibi ani ağrıya neden olabilen bir yaralanma dır. El bileği ağrısının semptomları ona neyin sebep olduğuna bağlı olacaktır. El bileği ağrısının nedenini teşhis etmek zor olabilir çünkü bu bölgede ağrıya neden olabilecek bir çok şey vardır. Günümüzde el ve bilek ağrısının nedenleri arasında en büyük etken cep telefonu ve tabletlerdir. Uzun süreli olarak cep telefonu ile uğraşmak tablette zaman geçirmek ellerde sıvı birikmesine neden olabilir. Bu durum beraberinde ağrıyıda getirir.

 

Tendinit, el bileği ağrısına ve şişmesine neden olabilen yaygın bir sorundur.Bilek burkulmaları, bilek eklemi çevresindeki bağlarda sık görülen yaralanmalardır. Burkulmalar ellerimizin kullanımını sınırlandırarak sorunlara neden olabilir.Karpal tünel sendromu, el bileğindeki sinirlerden birinin disfonksiyonundan kaynaklanan durumdur. Artrit, el bileği ağrısına ve normal aktivitelerde zorluk çekmeye neden olabilen bir sorundur. Artritin çeşitli nedenleri vardır ve neyse ki, el bileği artriti için bir dizi tedavi vardır.Bir gangliyon kisti genellikle elin veya el bileğinin arkasında meydana gelen bir şişliktir. Bunlar iyi huylu, sıvı dolu kapsüllerdir.. Ganglion kistleri kanserli değildir, yayılmazlar ve büyüyebilirler. Bir bilek kırığı, sık görülen bir ortopedik yaralanmadır el bilek ağrısına neden olabilir.

Bilek Eklem Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 

Aşağıdaki Hastalıklar ve Yaralanmalar Bilek Eklem Ağrısına Neden Olabilir:

Enflamasyon-İnflamatuar Bilek Eklem Ağrısı.
Travma – Travmatik Bilek Eklem Ağrısı.
İskemik Yaralanma – İskemik kırıklar veya kıkırdak ve bağlarda yaralanmalar.
Septik Artrit’e Bağlı Enfeksiyon-Bilek Eklem Ağrısı .
Periferik nöropati

 

Osteoartrit yaşlıları etkileme eğilimi gösterirken, romatoid artrit her yaştan kişiyi etkileyebilir. Artrit bilek ağrısına neden olabilir. Karpal tünel Sendromu bilekteki sinirler sıkışınca ortaya çıkar bu durum ağrıya neden olabilir. Bu çok tehlikeli olabilir, çünkü duyum kaybı, basınç refleksinizin ortadan kalkacağı anlamına gelir ve bir nesneyi tutarken ağırlığı değerlendiremezsiniz.Tendinit, el bileği içinde bulunan tendonların iltihaplı hale gelmesidir. Bu durumda bilek ağrısına nedne olabilir.Burkulmalar genellikle, bir eklemin destekleyici ligamentlerinin aşırı gerilmesine bağlı olarak meydana gelir. Burkulmalar en sık karşılaşılan bilek ağrısının nedenlerinden biridir.

Ganglion kistinin iltihaplanması, bilek ekleminde şiddetli ağrıya neden olur. Bilek eklem ganglionu, tendon ve ligament arasında yer alan yumuşak bir kisttir. Periferik nöropati, sinir veya sinir hasarından kaynaklanan periferik sinirin sistemik bir hastalığıdır. Periferik nöropati, vücudun çeşitli bölgelerinde semptomlara neden olur.El bileği ağrısının tedavisi tamamen sorunun nedenine bağlıdır. Aniden gelişen bir bilek ağrısına sahip olursanız mutlaka bir hekime görünün. El bileğinde ağrı neden olur başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilr, sorularınzıa en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.