Rahim filminden sonra hamile kalan varmı ?

Bir HSG sonrası hamilelik , infertilite nedeninize bağlı olarak daha olası olabilir . Bir çalışma, HSG nin, spesifik hastalarda gebelik oranlarını önemli ölçüde artırdığını bulmuştur . Bir HSG veya histerosalpingogram, rahim yoluyla solüsyonun uterus ve fallop tüplerine uygulanması ve ardından röntgen resimlerinin çekilmesini içeren özel bir röntgen ışınıdır.Test genel rahim şeklini kontrol etmek ve fallop tüplerinin açık olup olmadığını görmek için tasarlanmıştır .

 

Doktorunuz bu doğurganlık testinden sonra gebe kalma olasılığınız hakkında bilgi verecektir.HSG sonrası gebelik artışına bakıldığında önemli görünmektedir. Başka müdahaleler olmadan, başka herhangi bir doğurganlık sorunu yaşamayan kadınlar hsg sonrası gebe kalabilmektedir. Bu durum prosedürü takip eden üç aya kadardır.

Peki hsg sonrası neden gebelik oluşuyor ? Bir teori, boyanın, bazı kadınlarda kısmi, küçük bloklarını, fallop tüplerini temizlemesidir.Bu durumda, HSG test sonucu engelsiz fallop tüpleri gösterecektir. Ciddi bir tıkanıklık durumunda, HSG tüpleri açamaz. Bir başka olasılık, boya çözeltisinin , bir embriyonun başarılı bir şekilde implante edilmesini kolaylaştırarak, bir şekilde endometriyumu (rahmin iç tabakası) geliştirmesidir.Bir anti-enflamatuar etkiye sahip olabilir.Ve yine başka bir teori, boya çözeltisinin yumurtalıkların etrafındaki alanı bir şekilde etkilemesi ve yumurtlamayı arttırmasıdır .

Kateterlerin servikal içine yerleştirilmesinin bazı kadınlarda gebelik oranlarını artırdığı konusunda başka bir teori vardır. Tüp problemi , açıklanamayan infertilite , olası immünolojik fertilite problemleri ve erken evre endometriozisi olanlar üzerinde daha büyük bir etkiye sahip gibi görünmektedir .Bir HSG’den üç ay sonra hamile kalma olasılığınız daha yüksektir

Doktorlar teşhis amacıyla bir HSG ister.Nadiren bir tedavi olarak kullanılır. Eğer bir doğurganlık tedavisi gibi düşünmeyi denerseniz, önümüzdeki birkaç ay içinde gebe kalmazsanız hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz. Bunun yerine, birincil amacın doğurganlık değerlendirmesi olduğunu unutmayın. Hsg filmi bir kaç dakika süren bir işlemdir. Bazı hastalar acı çekerken bazıları işlemin nasıl geçtiğini anlamıyor. Özellikle tüplerde ve kanallarda tıkanıklık yapışıklık olanlarda ağrı olabiliyor.

Hsg sonrası 1 gün boyunca karnınızda şişlik ağrı kramp hisedebilrisiniz. Küçük çaplı lekelenmelerinizde olabilir. Bir sonraki gün hiç bir şeyiniz kalmaz. İşlemden sonra hijyeninize dikkat edin ve bol bol dinlenin. Sevgili okurlar rahim filminden sonra hamile kalmak mümkünmü başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilir sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.