Bebeğimin saçı neden dökülüyor ?

Saç dökülmesi bebeklerde yeni bir sorun değildir, ancak nedeni ebeveynler için genellikle bir gizemdir. Bir bebeğin hayatının ilk altı ayında bir miktar saç dökülmesi normaldir. Bildiğiniz gibi, tüm yeni doğanlar kel doğmaz bazıları çok saçlı dünyaya gelebilir.Özellikle ilk birkaç ayda bebeklerde saç dökülmesi tamamen normaldir. Bir kaç durumda, tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir.Çoğu zaman, saç dökülmesi tıbbi müdahale gerektiren bir şey değildir, ancak başka semptomlar (uyuşukluk, iştahsızlık , ateş, ağrı) fark ederseniz, daha ciddi bir endişeyi dışlamak için doktorunuzla konuşun.

 

Neredeyse tüm bebekler doğumdan kısa bir süre sonra doğdukları saçları kaybederler ve sonra yeni saçları çıkmaya başlar.Bebekler genellikle ilk birkaç ayda saçlarını kaybeder. Bunun sebebi hormonlardır. Doğumdan önce bebeğinizin vücudunda yüksek düzeyde hormonlar vardı. O doğduktan sonra, bu seviyeler düşmeye başladı. Bu, bebeğinizin saçının dinlenme durumuna girmesine neden oldu.Bebeğinizin saçının miktarı ve kalitesi, genlerine çok bağlıdır.Saç büyümesi için bitkisel ilaçlar veya alternatif tedaviler denememek en iyisidir. Pek çoğu bebekler için uygun değildir ve döküntülere veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

Bebeklerde Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Tarakta çok fazla saç teli var: Belki de saç dökülmesinin ilk göstergesi bebeğinizin tarak dişlerindeki fazla tüyler olabilir. Normal saç tellerinin sayısından fazla varsa, bebeğinizin doktoru ile konuşun.Beşik ve oyuncakların her yerinde saç: Bebeklerde aşırı saç dökülmesi, bebeğin kullandığı şeylerde olabilir. Bebeğinizin saçını okşarken elinize çok fazla saç gelebilir. Aşağıdaki septomlar saç dökülmesine eşlik ediyorsa bebeğinizi mutlaka doktora götürün..

 

Kafa derisinde kaşıntıKızarıklık ve iltihaplanma
Kanayan çatlak ve kabuklu kafa derisi
Bebek çok sık saç çekmeye eğilimlidir.
Saç dökülmesine bağlı hızlı saç incelmesi
Saç dökülme noktasında kabarcıklar veya sivilceler ortaya çıkar.
Ateş
İştah kaybı

 

Doktor saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak bir tedavi önerecektir.Saç dökülmesinin tedavisi altta yatan problemin tanısına bağlı olacaktır. Kafa derisinin görsel muayenesi yoluyla doktor, saç dökülmesinin nedenini teşhis edecektir.Eğer doktor kafa derisinde bir enfeksiyondan şüphelenirse, saç dökülmesine neden olabilecek herhangi bir patojenin bebeğin saç derisini temizlemek için ilaçlı bir şampuan reçete edebilir. Saçlı deride egzama gibi durumlar, enflamasyonu hafifleten kremler kullanılarak tedavi edilebilir. Doktor ayrıca saç derisinin çatlamasını önleyen losyonları veya bebek yağlarını önererek saç dökülmesini azaltabilir.Anti-fungal merhemler ve ilaçlar verilebilir.

 

Bebeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

 

 

Altı aydan küçük bebeklerde doğal saç kaybını önlemek için yapabileceğiniz çok az şey vardır. Bununla birlikte, bu önlemlerle riski en aza indirebilir ve saç dökülmesini yavaşlatabilirsiniz.

Bebeğinizin saçlarını periyodik olarak şampuanlayın: Hafif ve güvenli bebek şampuanı alın ve iki gün içinde en az bir kez bebeğin saçını yıkayın.
İyi hijyeni koruyun: Fungal enfeksiyonlar genellikle havlu gibi kirli çamaşırlarla temas ettiğinde yayılır. Her zaman bebeğin havlularını ve kıyafetlerini güvenli dezenfektan deterjanla yıkayın.

Alerjiye dikkat edin: Alerjik reaksiyonlar genellikle kafa derisi de dahil olmak üzere cildin iltihaplanmasına neden olur. Cilt kurdeşenleri ve nefes almada zorluk gibi belirtiler de dahil olmak üzere alerji belirtilerine dikkat edin.

Saç dökülmesinin bir nedeni bebeklerde alopesi areata olabilir. Hipotiroidizm gibi tiroid rahatsızlıklarının aşırı saç kaybına neden olduğu bilinmektedir. Eğer bebeğinizin hipofiz bezi yetersizse, aşırı saç kaybı gelişebilir.Bebeğinizin saçı çok sıkıca bağlanırsa yada toka gibi şeyler dökülmeye neden olabilir. Bebeğinizin kendi saçını çekmeside dökülmenin nedenidir.Enfeksiyonlar fiziksel hasarlar saç dökülmesine sebeptir.Aşırı saç kaybı sayısız sorundan kaynaklanabilir. Çocuğunuzu yakından gözlemeniz ve saç dökülmesinin sürekli ve aşırı olması durumunda doktorunuzla konuşmanız tavsiye edilir.

Bebeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedeni, tinea capitis veya ringworm olarak bilinen mantar enfeksiyondur.Nadir durumlarda, bebeğinizin saç dökülmesinde demir eksikliği (veya diğer besinler), tiroid dengesizliği veya diğer tıbbi sorunlar olabilir.Saçlarını yıkarken, nazik ve sabırlı olun. Hafif bebek şampuanları kullanın. Ve saçlarını taramak için yumuşak bir bebek fırçası kullanın.Çoğu durumda, eğer ilk semptom ilk altı ay içinde saç dökülüyorsa, doktora gitmeye gerek yoktur. Ancak, çocuğunuzun saçı 6 aylıktan sonra dökülmeye devam ederse doktora götürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.