Saçım dökülüyor nasıl beslenmeliyim ?

Hemen hemen her birimiz hayatımızda saç dökülme problemiyle karşı karşıyayız. Genellikle saç dökülmesinin beslenme düzenimiz veya yaşam tarzımızla ilgili olduğunu unutuyoruz. Saçlarınıza kozmetik maskeler yada esansiyel yağlar kullanarak bakımını sağlayabilrisiniz ancak en önemli unsur sağlıklı beslenmektir.

 

 

 

Saç dökülmesi ile bir çok insan karşı karşıya . Genellikle yetersiz beslenme ile ilgili olan bu durum , hormonal , genetik, saçların aşırı kimyasala maruz kalması, fön, vs gibi durumlardan kaynaklanabilir. Sağlıklı beslenme genel sağlığımız kadar saç ve cilt sağlığımız içinde önemlidir. Peki sağlıklı saçlara sahip olmak için nasıl beslenmeliyiz ? İşte saç dökülmesini önleyen, saçları uzatan ve sağlıklı kılan mucizevi besinler !

Ispanak, A vitamini ve C, demir ve protein için mükemmel bir kaynaktır. Demir eksikliği saç dökülmesinin temel nedenlerinden biri olabilir. Ispanak sadece saç dökülmesini önlemekle kalmaz aynı zamanda saçlarınızın bakımını üstlenir. Ayrıca bize potasyum, kalsiyum, omega-3 asit, magnezyum ve demir sağlar. Saçlarınızın çabucak uzamasını istiyorsanız mutlaka ıspanak tüketin..

Süt Ürünleri ve yumurta, saç büyümesi ve kalınlığı için harika yiyeceklerdir . Yoğurt, süt ve yumurtalar proteinler, çinko, B12 vitamini, demir ve Omega 6 yağ asitleri gibi temel besinlerle doludur. Süt ürünleri de saç dökülmesine karşı savaştığı bilinen Biot Vitamin B7’nin inanılmaz bir kaynağıdır.

Ceviz, E Vitamini, bol miktarda protein ve magnezyum, biyotin, B vitaminleri (B1, B6 ve B9) içeren, saç derisini besleyen ve saç derisini güçlendiren bilinen besindir. Saç dökülmesini önlemek için diyetinize ceviz ekleyin. C vitamini saçınızın kırılmasını önler ayrıca kökten uca besler. C vitamini açısından zengin besinleri tüketin.

Mercimek saçlarınız için gerekli olan tüm besin maddeleri olan çinko, protein, demir ve biyotin ile yüklüdür. Aynı zamanda saç derisini ve cildi çok ihtiyaç duyulan oksijenle besleyen kırmızı kan hücrelerinin sağlığını iyileştirmek, saçları daha güçlü kılmak ve kırılmayı önlemek için gerekli olan folik asit ile doludur.. Arpa E vitamini ile yüklüdür. RBC’nin üretiminde yardımcı olan ve saç köklerinizin daha güçlü olmasını sağlayan bakır ve demir açısından da zengindir.

B 12 eksikliği de saç dökülmesine neden olabiliyor. Takviye ilaçlarla B 12 eksikliğinizi giderebildiğiniz gibi, besin açısından zengin yiyecekleri tüketmeniz de faydanıza olacaktır. Bu durumda nohut, mercimek,kuru fasulye, darı ,buğday tüketmelisiniz. B12 eksikliğiniz varsa hekime danışmadan takviye almayınız.

Keten tohumu, folikülleri besleyen Omega 3 Yağ Asitleri ile yüklüdür. Kırılmayı önler ve saçınıza elastikiyet kazandırır. Saçlarımız proteinlerden oluşur . Yüksek kaliteli protein yemek saçlarımıza yardımcı olabilir. Vejeteryanseniz kaju iyi bir protein kaynağıdır. Havuç saçlarınız için harikalar yapabilir. Saç dökülmesini önleyen ve doğal bir ışıltı sağlayan A vitamini bakımından zengindir. Kirlenme, güneşe maruz kalma ve kimyasal ürünler gibi dış etkenler saçınıza zarar verebilirken, zayıf bir diyet de saç dökülmesinin önemli bir nedeni olabilir. Bundan sonra, saçınızı daha güçlü ve sağlıklı hale getirmek için diyetinize vitamin ve besinler eklediğinizden emin olun.

Sevgili okurlar saç dökülmesine iyi gelen besinler başlıklı makalemizi incelediniz. Sizinde saçınızda dökülmeler oldumu ? Saç dökülmesi ile karşılaştığınız zaman ne tür uygulamalrda bulundunuz ? Saç dökülmesinin önüne nasıl geçtiniz ? Konuya dair yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, vereceğiniz bilgilerle bir çok kişiye yardımcı olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.