Saçkıran nedir ? Saçkıran nedenleri ve tedavisi nelerdir ?

Saçkıran, cildin en dış tabakasında mantar enfeksiyonudur. Saçkıran kafa derisi, ayak, tırnak, kasık ve diğer vücut bölgelerini enfekte edebilir. Saçkıran yaşamı tehdit etmiyor. Oldukça yaygındır.Saçkıran vücudun hemen hemen her yerinde cildin yanı sıra tırnak ve ayak tırnaklarını etkileyebilir. Saçkıranın belirtileri genellikle vücudun hangi kısmının enfekte olduğuna bağlıdır, ancak genellikle şunları içerir:

 

 

Kaşınan cilt
Halka şeklindeki döküntü
Kırmızı, pullu, çatlamış cilt
Saç kaybı

Saçkıran , ciltte yuvarlak, kırmızı lekeler şeklinde görünebilen , pullu, kabuklu bir döküntüye neden olur . Saçkıranın diğer semptomları ve belirtileri arasında saç dökülmesinin ya da kafa derisinde , kaşıntı ve kabarcığa benzer lezyonlarda pullaşma yer alır.Saçkıran, topikal veya oral olarak kullanılan antifungal ilaçlar ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Saçkıranı nasıl önleyebilirim?

Cildinizi temiz ve kuru tutunuz.
Ayaklarınızın etrafında hava dolaşımını sağlayan ayakkabılar giyin.
Soyunma odaları veya duş gibi alanlarda çıplak ayakla yürümeyin.
Tırnaklarınızı kısa -ve temiz tutun.
Çoraplarınızı ve iç çamaşırlarınızı günde en az bir kez değiştirin.
Giysi, havlu, çarşaf veya diğer kişisel eşyaları saçkıran olan biriyle paylaşmayın.
Evcil hayvanlarla oynadıktan sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayınız. Evcil hayvanınızın saçkıran olduğundan şüpheleniyorsanız, bir veteriner hekime götürün.

Saçkıranın önlenmesinin en iyi yolu, her gün banyo yapmak ve iç çamaşırını değiştirmek gibi iyi bir hijyen uygulamaktır. Cildin temiz ve kuru tutulması, mantarın tutulmasını engelleyecektir. Fırçalar, havlular ve giysiler (özellikle spor ayakkabısı) gibi kişisel eşyaların paylaşılmaması, insanlar arasında saçkıran yayılmasını sınırlayacaktır.

Maruz kaldıktan sonra enfeksiyonun ortaya çıkması 2 ila 4 hafta sürer. En sık görülen semptom kaşıntıdır ve lekeler kızarıklık, pullaşma gibi halkalardır ve bazen lezyonun etrafında kabarcıklar görülebilir.Enfekte cilt küçük bir alan olarak başlar ve dışa doğru yayılma eğilimi gösterir. Cildin tipik bir dairesel, kırmızı, iltihaplı yama vardır. Bazen sadece bir enfeksiyon enfeksiyonu oluşur. Bazen vücut üzerinde çeşitli yamalar oluşur.Vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir.Saçkıranın çocukları etkileme olasılığı daha yüksektir, ancak yetişkinler de saçkıranlara yakalanabilir.

Bebeklerde Saçkıran Ile İlişkili Komplikasyonlar

Saç derisi üzerindeki saçkıran, hafif yara izi veya geçici saç dökülmesi veya saç kırılması ile sonuçlanabilir.Enfeksiyon, kaşınmaya bağlı olarak sekonder enfeksiyonlara fungal veya bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Bir hafta boyunca tedaviden sonra bile herhangi bir iyileşme göremezseniz tıbbi yardım alın.Tedavi sonrası, bebeğinizde enfeksiyonun tekrarlanmadığından emin olmak için önlem almanız gerekir.

Saçkıran her yaştan insanda görülür, ancak özellikle çocuklarda yaygındır. Sıcak, nemli iklimlerde en sık görülür. Genelde, enfeksiyon kafa derisi üzerinde çeşitli yerlerde şiddetli kepek gibi görünüyor. Bu sedef hastalığı ile karıştırılabilir.Bazen belirtiler güçlü bir mantar enfeksiyonunu gösterir.Teşhisi doğrulamak için, doktor genellikle bir saç numunesi veya etkilenmiş cildi kazıyarak örneği laboratuvara gönderecektir.

Cildin düzgün şekilde bakımı, iyileşmeyi hızlandırabilir.Saçkıran, keratin yiyen bir mantar türünden kaynaklanır. Bir doktor , etkilenen bölgeyi inceledikten ve hastayı tıbbi öykü ve semptomları hakkında sorular sorduktan sonra normalde saçkıran teşhisini yapar.Doktor cilt probleminin sedef hastalığı gibi başka bir bozukluktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını değerlendirecektir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir