Sarı karpuzun faydaları nelerdir ?

Sarı karpuzun tadı kırmızı, tatlı karpuzdan çok farklı değildir. Sarı karpuzlar, bazı önemli farklılıklar ile normal kırmızı karpuz gibi aynı besin özelliklerinin çoğunu içerir. Kırmızı karpuz, likopende yüksek iken, sarı renkli karpuzlar beta-karoten bakımından güçlüdür.Sarı bir karpuzun tadı kırmızı karpuzdan biraz daha tatlıdır ve meyvenin tadı neredeyse bal ya da kayısı dokunuşlarına sahiptir .Sarı karpuzdaki kalorilerin çoğunluğu karbonhidrat içeriğinden gelir.Sarı karpuz içindeki toplam 12 gram karbonhidrattan 10 gram şekerden ve 1 gram fiberden gelir. Karbonhidratların çoğu şekerli olsa da, sarı karpuz, lif, vitamin ve mineral içeriği nedeniyle hala sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olarak kabul edilmektedir.

 

 

Sarı karpuz A vitamini ve C vitamini günlük değerin yüzde 18 ini ve C vitamini için günlük değerin yüzde 21 ini karşılayan iyi bir A vitamini ve C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda potasyumun günlük değerinin yüzde 5 ini karşılar.C vitamini, cilt ve kan damarlarını yapmak ve onarmak için gerekli olan yaraları iyileştirmek için gerekli suda çözünen bir vitamindir. A vitamini, bağışıklık ve göz sağlığını destekleyen yağda çözünen bir vitamindir. Mineral ve elektrolit olarak, potasyum proteinleri oluşturmaya ve vücutta asit-baz dengesini korumaya yardımcı olur.

 

Karpuzun sağlık yararları arasında böbrek rahatsızlıklarının önlenmesi, yüksek tansiyon, kanser , diyabet , kalp hastalıkları, sıcak çarpması, maküler dejenerasyon ve iktidarsızlık sayılabilir.Karpuzun sağlıklı veya faydalı etkileri, esas olarak eşsiz besinleri, vitaminleri , mineralleri ve organik bileşiklerinden elde edilir. Bunlar önemli miktarlarda C vitamini , kalsiyum , magnezyum , lif, protein ve büyük miktarda potasyum içerir . Bundan başka, içerdikleri A vitamini , B6 vitamini , niasin , tiyamin, ve laykopen içeren karotenoidler ve fitobesinler. Likopen , meyve ve sebzeye pembe veya kırmızı bir renk veren güçlü bir karotenoid antioksidandır. En çok domates ile ilişkilidir , ancak karpuz aslında daha konsantre bir kaynaktır.

 

Sarı karpuz diyetinize sağlıklı bir katkı sağlarken, sarı ve kırmızı çeşitler arasındaki beslenmedeki küçük farklılıklara dikkat etmek önemlidir. Sarı karpuz, iyi bir beta karoten kaynağıdır ve kırmızı karpuz, iyi bir likopen kaynağıdır. Beta karoten ve likopen, bitkilerde bulunan bir karotenoittir. Hem beta karoten hem de likopen antioksidanlardır ve kanser ve göz hastalığına karşı koruma sağlayabilir.

Karpuzda bulunan antioksidanlar, uzun bir süre için böbreklerin iyi bir şekilde korunmasını sağlar ve ciltte kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerini azaltır .Karpuz hem vücut ısısını hem de tansiyonunuzu düşürmede etkilidir.Karpuzlardaki yüksek su miktarı, sıcak yaz günlerinde vücudunuzda su kaybını önleyecektir.Karpuzlarda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı kan basıncını düşürmek açısından çok faydalıdır. Sevgili okurlar görüldüğü üzere karpuzun sayısız faydası vardır. Sizde karpuz tüketerek genel sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.