Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli ?

Bir çocuk için tuvalet eğitimi sinir bozucu olabilir.Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız, pozitif kalmak, motive etmek ve tüm aile için deneyimi eğlenceli hale getirmek zorundasınız. Çoğu ebeveyn, tuvalet eğitimine veya tuvalet eğitimine ne zaman başlayabilceği konusunda emin değildir. Çocukların hepsi aynı yaşta eğitim almaya hazır değildir.Çoğu çocuk 18 ve 24 ay arasında bu belirtileri göstermeye başlar, ancak bazıları daha erken olabilir.

 

 

Tuvalet eğitimi sürecini başlatmak istediğinizde bazı stresli veya zor zamanlar olabilir .Çocuğunuzun ortamı stabil ve güvenli olana kadar ertelemek daha iyi olabilir.Ayrıca, bazı uzmanlar yaz aylarında süreci başlatmayı tavsiye ediyor. Çoğu çocuk 18 ila 24 ay arasında eğitimli almak için becerilerini geliştirir.Çocuğunuz lazımlık eğitimi almaya hazırsa, o zaman sağlıklı bir miktarda idrar yapmalı, oldukça öngörülebilir ve bağırsak hareketlerine sahip olmalıdır.

 

Çocuğunuza, eğitime başlamadan önce belirli bir zihinsel ve fiziksel olgunluğa erişmesi gerekir. Çocuğunuz gerçekten hazır olana kadar beklemek, deneyimi herkes için daha hızlı ve daha keyifli hale getirecektir.Zaman geçtikçe, çocuğunuz kirli bir bebek bezi üzerinde rahatsızlık gösterebilir, bezini çıkarmaya çalışabilir. Bu durum fiziksel farkındalığının artığının işaretidir.Bir dizi diğer bilişsel gelişim çocuğunuzun eğitim almaya hazır olduğunun işaretidir. Bu nedenle çocuğunuzun doğal gelişiminin gerçekleşmesini beklemek akıllıca bir karar olabilir.Tuvalet eğitimine başlamak için en uygun zamanın belirlenmesi her zaman kolay değildir.Genel olarak, çoğu çocuk on sekiz aylık bir süre boyunca tuvalet eğitimi için fizyolojik olarak hazır hale gelir.

Lazımlık eğitimi çocuklar stresli bir deneyim olabilir. Onları oturağa oturtmanın yanı sıra, onlara nasıl ayakta durmayı öğretmelisiniz. Lazımlık eğitimine başlamak için mükemmel bir yaş yoktur.Çocuğunuzun hazır olup olmadığı fiziksel ve duygusal olduğu yere dayanır. Her zaman istisnalar olmasına rağmen, kızlar genellikle erkeklerden daha önce lazımlık eğitimi almaya hazırdır.Çocuğunuzu bir lazımlık koltuğuna oturmayı planlıyorsanız, banyoya koyun. Çocuğunuzun, bebek bezi ile birlikte olsun veya olmasın, oturmak istediği eğlenceli bir yer haline getirin.

 

 

Tuvalet eğitimi küçük çocuklar için yeni bir deneyim ve korkutucu olabilir. Zamanlamayı dikkate almak çok önemlidir. Küçük çocuklar taklit ederek öğrenirler, bu durumda iyi bir rol model olmanız gerekiyor. Tuvalete girdiğinizde kapıyı açık bırakın çocuğunuz durumdan etkilenerek kendiliğinden lazımlığa oturabilir.Lazımlık eğitiminin ilk aşamalarında, onu her saat tuvalate götürün. Tuvalet ihtiyacını söylemesini beklemek yerine onu gitmeye teşvik edin.Tuvalette bir kitabı okumak, küçük çocukları eğlendirmenin harika bir yoludur ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, ipuçlarını takip edin.. Çocuğunuzun işemek ya da dışkı yapmak zorunda kaldığında nasıl davrandığının farkında olun.Ardından, çocuğunuzun özellikle yemeklerden sonra ya da çok fazla sıvı içtikten sonra lazımlığa oturtun.Ve bolca övgü, kullanın. Çocuğunuz sözel cesaretlendirme ile motive edin.Ayrıca, oğlunuzu veya kızınızı diğer çocuklarla karşılaştırmayın. Her çocuk farklıdır ve bu süreçte sabırlı olmanız gerekir.

Çocuğunuzun yaşı tek başına tuvalet eğitimi için hazır olup olmadığını belirleyemez. Tuvalet eğitimine başlamak için en uygun zaman çocuğunuzun zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak hazır olmasıdır.Çocukların genellikle bağırsaklarını ve mesanelerini gün boyunca kontrol etmeyi öğrenmesi bir kaç ayı alabilir.Çocuğunuz 4 yaşından büyükse, ve hala altını kirletiyorsa aile doktorunuza başvurun.Gerçekte tuvalet eğitimi, anatomik, fizyolojik ve davranışsal koşullardan etkilenebilecek karmaşık bir süreçtir. Gördüğünüz gibi, çeşitli fiziksel ve psikolojik gelişmeler tuvalet eğitimi sürecini desteklemeye yardımcı olur.

Tuvalet eğitimine başlamak için doğru zamanı seçin. Çocuğunuza baskı yapmayın. Bu süreçte çocuğunuz altına kaçırabilir kesinlikle çocuğa sözsel ve fiziksel şiddet uygulamayın. Bu süreç zorlu olsa da sonuç olumlu olacaktır. Pes etmeden kendinizi ve çocuğunuzu germeden pozitif yaklaşımla çocuğunuza tuvalet eğitimini verebilirsiniz. Sevgili okurlar çocuklarda tuvalet eğitimi ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair deneyimlerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşarak bir çok ebeveyne yardım babında katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca konu ile ilgili merak ettiğiniz sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.