Hcg değeri kaç olursa hamilelik vardır ?

BETA HCG DEĞERLERİ BETA HCG TESTİ ÖRNEĞİ Kadınlar Kulübü Bhcg kaç olursa hamilelik anlaşılır ? Hamilemiyim ?

Hamilelik tespiti için yapılan testlerin kanıtları, eski Mısır kültürlerine kadar dayanmaktadır.Yirminci yüzyılın başında insan koryonik gonadotropin (HCG), gebelikle ilişkili en önemli hormon olarak tanımlandı. HCG, plasentayı oluşturan hücreler tarafından üretilen küçük bir glikoprotein hormondur. Progesteron üretimini yumurtalık ve plasenta tarafından uyarır ve gebeliğin devam etmesine yardımcı olur. HCG ölçümü öncelikle gebeliği saptamak için yapılır, ancak HCG belirli kanser türlerini tespit etmek gibi başka amaçlarla kullanılır.

Gebelik testi

Gebelik testleri idrar veya kan testleri olabilir, ancak en çok idrar testleri kullanılır. İdrar dan gebelik testleri doğru sonuç vermekle birlikte bazı koşullardan ötürü yanıltıcı sonuç verebilir. İdrar dan gebelik testleri infertilite tedavisi görenler de ( ilaç kullanımı) testin yanlış uygulanması, testin saklama koşuları ve darbe alması gibi sebepler den yanıltıcı sonuç verebilmektedir. Hcg testin de ise yanılma payı yoktur ve durumunuz hakkın da en doğru sonucu verir.

 

İdrar dan ve kanda bakılan testler ne zaman yapılmalı ?

Bu ve buna benzer sorulara verdiğimiz yanıt ; beklenen adet dönemin de gecikme olmasını beklemektir. Çünkü erken yapılan testler sizi yanıltabilir. Özellikle geç döllenme söz konusu olursa , yada test çok erken yapılırsa negatif bir sonuç almanız muhtemel. Heyecanınızı ve merakınızı anlıyoruz ama sizleri doğru bilgilendirmekle mükellefiz. Hamile olup olmadığınızı ancak beklenen dönemde gecikme olursa ve akabin de test yapılırsa öğrenebilirsiniz. Sadece tek bir pozitif sonuçta gebe olduğunuz hakkın da kesin bilgi vermez. Hcg testinin düzenli aralıklarla uygulanması ancak durumunuzla ilgili bilgi verebilir .Kan testleri idrar testlerinden önce sonuçlarını belirleyebilir.

Kaçtane test almalıyım?

Her zaman en az iki test yaptırmanız önerilir; Olumlu bir sonuç alırsanız neredeyse hamile olduğunuzdan emin olabilirsiniz, ancak olumsuz bir sonuç alırsanız bu güvenilir olmayabilir. Sonucu onaylamak için ilk testten birkaç gün sonra başka bir test yapmalısınız.

Ne zaman bir test yapayım?

Bazı testler sonraki döneminizden önce yapılabilir, ancak çoğu test, kaçırdığınız günden itibaren doğrudur. İdrarda HCG seviyeleri , cevapsız döneminizden sonra genellikle artar.Sabahları idrarın en yoğun olduğu zaman bir idrar testi yapılması önerilir; Testi yapmadan önce bir sürü sıvı içmekten kaçının; bunun sonucu etkilenebilir.

Bir kan testinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Kan testi yaptırmanın temel avantajları, kandaki HCG miktarının ne kadar olduğunu belirleme ve böylece fetusun kaç haftalık olduğuna dair bir fikir verir. Ayrıca doğruluk payı %100 dür. Kan testlerinin temel dezavantajları, iğne sevmeyen kişiler için biraz acı verici ve korkutucu olabilir.

 

Hcg testi pozitifse kesin hamilemiyim ?

Her makalemizde belirtiyoruz ama yinelemekte fayda var. 8 ve üstü değerler gebelik olarak kabul ediliyor fakat her değere gebelik var gözüyle bakamayız. Hcg değeri sağlıksız gebelik yada başka nedenlerden dolayı da artabilir. Mesela kanser hastaların da, boş gebelikte, dış gebelikte,mol gebelikte kimysal gebelikte artabilir. Bir ultrason incelemesi ve hcg testinin tekrarlanması durumun da ancak gebe olup olmadığınız kesinleşebilir.

Son adet tarihi baz alınarak hesaplanan gebelik haftası hcg değeri
HCG, gelişmekte olan plasenta tarafından bir döllenmiş yumurtanın uterus astarına implante edilmesinden kısa süre sonra salgılanır. HCG, idrardan daha önce kan içinde saptanabilir. Doktor, iki katına çıkma işlemini onaylamak için iki veya üç HCG testi yapacaktır. Bir fetusta kalp atışı tespit edildikten sonra gebelik onaylanır. Aşağıda hcg değerlerine göre gebelik haftası tahmini olarak verilmiştir.

Gebelik Haftası Beta HCG Değeri

3 hafta 5 – 50
4 hafta 5 – 425
5 hafta 20 – 7300
6 hafta 1,080 – 56,000
7 -12 hafta 7,650 – 290,000
13-16 hafta 13,300 – 250,000
17-24 hafta 4,000 – 165,000

Sevgili anneler ne diyor okuyucuları; gebelik testi,hcg değeri,hcg değeri sonuçları ve diğer sorularınız için bizlere yazın. Yorum ve görüşleriniz bizler için önemlidir. Sorularınıza en kısa zaman da dönüş yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.