Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur ?

Kahverengi lekelenme yaşayanlar kadınlar kulübü kahverengi kekelenme hamilelik belirtisi mi bu lekelenme ne kadar sürer lekelenme yaşayanlar hamile olanlar var mı bu olabilir mi ?

Periyodunuzun yerine kahverengi akıntınız var. Bunda endişelenecek bir şey var mı? Bu normal mi? Bunlar cevaplamayı amaçladığımız sorular. İyi haber, tek başına kahverengi lekelenmenin büyük bir endişe kaynağı olmadığıdır. Konuyu daha derinlemesine incelemeye başlamadan önce, doğru renk tayinini yapmalısınız. Adet öncesi kahverengi lekelenme ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

 

Kahverengi lekelenme (akıntı) nasıl olur ?

Kadınların nerdeyse hepsi adetten bir gün önce yada adete saatler kala kahverengi bir lekelenme yaşarlar. Bu lekelenme adetin başlamakta olduğunu göstermektedir. Kahverengi lekelenme sulu, kremsi kahve telvesi niteliğindedir. Bu akıntı akışkan olmaz.

Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur ?

Bazen dönemler arasındaki kahverengi deşarj ( akıntı lekelenme ) gözlemlenebilir. Hem fizyolojik nedenlere (ovulasyon, hormonal kontraseptiflere uyum) ve çeşitli hastalıklara sahip olabilirler. Genelde menstrüel akış, eski kan, endometriyal astar, besin maddeleri, doku kalıntıları vb. Içeren birkaç katmandan oluşur. Tüm bu katmanlar menstrüel kanama menstrüel akış olarak birlikte boşaltılır.

Çoğu zaman uterus polipleri veya servikal polipler dönem öncesi kahverengi boşalmadan sorumlu olabilir. Polipler, rahim içinde anormal şekilde büyüyen hücrelerin gruplarıdır (esas olarak hormonal işlev bozuklukları nedeniyle oluşurlar). Polip hücreleri adet döneminden önce kanamış olabilir ve dönem öncesi kahverengi vajinal akıntı poliplerin kanamasının bir sonucu olabilir.

Doğum kontrol haplarının neden olduğu kahverengi lekelenme

Doğal kontrol haplarının kadın hormonları ile etkileşime girdiğini biliyoruz. Doğum kontrol hapları menstrüasyon ve gebelikteki hormon seviyelerini değiştirerek kontraseptif etkiyi sağlar. Değişen hormonal düzeyler bazen dönemden önce kahverengi vajinal akıntıya neden olabilir. Aynı zamanda, haplarınızı atlar ve hapları düzenli olarak her seferinde almayı başaramazsanız, o zaman dönemden önce kahverengi vajinal akıntı olabilir.

İmplantasyonun neden olduğu kahverengi akıntı

İmplantasyon kanaması kahverengi lekelenme , gebeliğin erken bir semptomudur. Bu, fetüsün uterus endometriyal astarına implante edildiğinin bir göstergesidir. Çoğu durumda, implantasyon lekelenmesi çok hafiftir ve yaklaşık 2-3 gün sürer ve yumurtlamadan 6-12 gün sonra ortaya çıkar

Enfeksiyonlardan kaynaklanan periyottan önce Kahverengi akıntı

Klamidya , Gonoreli , Genital siğiller (HPV) döneminden önce kahverengi akıntıya neden olabilir. Pelvik Inflamatuvar Hastalıklar , dönem öncesi kahverengi vajinal akıntıdan sorumlu olabilir.

Sevgili anneler ne diyor okuyucuları; görüldüğü üzre adet öncesi kahverengi lekelenme den sorumlu bir kaç faktör var. Kahverengi lekelenmenin zamanı , kıvamı bu noktada size fikir verebilir. Dönem öncesi kahverengi lekelenme olması normaldir. Bu durum adetinizin başlayacağı anlamına gelmektedir. Aynı zaman da kahverengi lekelenme adet bitiminde de gelişmektedir. Sevgili takipçilerimiz konuya dair yorum ve sorularınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir