Egzama nedenleri ve tedavisi

Bir çok insan egzema dan müzdariptir. Bir takım koşullar egzamaya neden olabilir. Bebekler,çocuklar, yetişkinler kadın ve erkekler egzamaya maruz kalabilir.Egzama gibi cilt bozuklukları kontrol edilemeyen kaşıntı ve aynı zamanda rahatsızlık getirir. Cilt sorunlarından biri olan egzama, cildinizin iltihaplandığı ve kaba, çatlak, kaşıntılı ve kırmızı lekeler ürettiği bir durumdur. Bu durumda kabarcıklar da yaygındır. Cilt uzmanları farklı düzeylerde ve egzama çeşitlerini dünya genelinde insanları etkilediğini vurguluyor.

 

 

 

Egzama aynı zamanda yaygın bir egzama türü olan atopik dermatit gibi belirli bir cilt durumunu tanımlamak için de kullanılır. Atopik, saman nezlesi, astım ve atopik dermatit gibi çeşitli hastalıklara katkıda bulunan bir bakteri topluluğunu gösterir. Dermatit cildin iltihaplanması anlamına gelir. Çoğu durumda, egzama şikayetleri hastalığa yol açar, bazı insanlar ise yaşam boyunca bununla mücadele eder. Birçok cilt uzmanı, süt ve fındık gibi bazı gıdaların egzama belirtilerini tetiklediğini ortaya çıkardı. Cildinizde iltihapla karşılaşırsanız, alternatif seçenekler aramanız gerekir.

Egzama Belirtileri

Döküntüler nedeniyle kuru cilt
Döküntülerde kontrol edilemeyen kaşıntılar
Döküntüler erişkinlerde vücudu kapsar
Boynunuzun ense kısmnda döküntünün belirgin görünümü
Yüzde ve göz çevresinde hafif ila şiddetli kızarıklık
Pullu döküntü
Döküntüler erişkinlerde cilt enfeksiyonlarına yol açabilir

Deri bozukluğunun spesifik nedenlerini gösteren kanıt yoktur. Ancak, dermatologlar ve sağlık uzmanları çevresel ve genetik faktörlerin bu zayıflatıcı cilt durumuna katkıda bulunduğuna inanmaktadır. Ayrıca durum genetik olabilir.Soğuk veya aşırı ısı, yüksek veya düşük nem egzama nedenleri olabilir.Menstruasyon veya gebelik sırasında kadınlarda hormonal değişiklikler, kadınlarda egzemanın önde gelen nedenidir.En sevdiğiniz yiyeceklerden bazıları sizi egzama riski altına sokabilir. Örneğin, soya ürünleri, süt ürünleri, tohumlar, kabuklu yemişler, yumurtalar ve hatta fındık tüketmek ağrılı egzama semptomlarına katkıda bulunur.Stresli durum hem erkeklerde hem de kadınlarda egzama riskini artırır. Cildiniz hassassa, cilt tipiniz için ürün aramanız gerekir. Şampuan, sabun ve deterjanlarda tehlikeli kimyasalların kullanılması durumunuzu kötüleştirir.

Alerjik reaksiyon riskinden dolayı polenlerden, toz akarlarından ve evcil hayvanlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Durumun belirtileri yaşa ve cinsiyete göre değişir. Çalışmalar, bebeklerde atopik dermatitin yaygın olduğunu ortaya çıkardı. Çocukluk çağında atopik dermatit geliştirmiş olan kişilerin de erişkin yaşlarda bu durumla karşılaşması olasıdır. Yetişkinlikteki işaretler her zaman çocukluktan farklıdır. Bu durumda, uykuya müdahale edebilecek kaşıntılı döküntüler söz konusu olabilir.

Cilt uzmanlarına göre egzamadan kalıcı olarak kurtulamazsınız. Bununla birlikte, iltihaplı cildinizi kısa bir süre içinde iyileştirmek için her zaman tedaviyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede egzamın uzun bir süre tekrarlanmasına da önleyebilirsiniz. Doktorunuz, durumunuzun yoğunluğuna, yaşınıza ve sağlığınızın mevcut durumuna bağlı olarak tedavi uygular. Antibiyotikler egzama cildinizde bakteriyel bir enfeksiyon tarafından takip edildiğinde reçete edilir. Egzama sıra dışı belirtiler gösteriyorsa, doktorunuz aynı zamanda viral veya mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için antiviral veya antifungal ilaç kullanmayı tercih edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir