Vajinal akıntı nedir ? Vajinal akıntı neden olur ?

Her kadının vajinal akıntısı var. Tamamen normaldir ve iyi bir amaca hizmet eder. Sadece cinsel ilişki için bir kayganlaştırıcı madde olarak değil, aynı zamanda enfeksiyonları uzak tutmak için koruyucu bir kalkan görevi görür. Bunun nedeni, normal vajinal deşarjın hafifçe asidik olmasıdır, bu da mikropları sevmez.Tipik vajinal akıntı rahatsız edici bir kokuya sahip değildir ve tahrişe neden olmaz.

 

 

 

Vajina doğal olarak dokuların yağlı kalmasını sağlamak için nem üretir. Renk genellikle berrak veya kremsidir. Vajinal akıntı ovülasyon döneminde gebelik sırasında ve cinsel olarak uyandığınız zaman da artar.Periyodunuzdan birkaç gün veya bir hafta önce, vajinal akıntınız daha yoğun kıvamda olur. Normalde, vajinal akıntı temiz ve şeffaftır .Adet döneminizden yaklaşık iki hafta sonra ovulasyon sırasında esnek ve kaygan olabilir.

Normal vajinal akıntı

Normal vajinal akıntı rahatsız edici bir kokuya ve görünüme sahip değildir. Bazen su gibi olur. Kadınların çoğunda bu akıntı olurken bazılarında ara sıra gerçekleşmektedir. Daha önce belirtiğimiz gibi bazı dönemlerde vajinal akıntı da yoğunluk görebilrisiniz. Mesela cinsel isteğiniz arttığında veya uyarıldığınız zaman, yumurtlama dönemine girdiğiniz zaman ( bu dönemde akıntı esnek şeffaf ve kaygandır) ve gebelik dönemin de .

Anormal vajinal akıntı

Anormal vajinal akıntının rengi sarı ve yeşildir bu renkteki akıntılar genellikle enfeksiyon emaresi taşımaktadır. Kokusu kesin ve rahatsız edicidir. Akıntının kıvamı süt çürüğü gibi olursa bu mantara işaret edebilir. Bu duruma yanma kaşıntı ve vajinal bölgede kızarıklık eşlik eder. Aynı zamanda anormal vajinal akıntısı olanlarda karın ağrısıda görülmektedir.

Vajinal akıntı nın en muhtemel nedeni adet döngüsü sırasında ve hamile olduğunuzda hormonlarda bir değişikliktir.Yumurtlama gerçekleştiğinde, vajinal akıntı değişir. Normalde, vajinal akıntı, bir kadın yumurtlamıyorsa kalın ve yapışkandır. Yumurtlama yaklaştıkça, vajinal akıntı, spermlerin yumurtaya rahat ulaşması için ince ve esnek olur.Vajinal akıntının ortak bir nedeni maya enfeksiyonudur. Kadınlar, antibiyotik alma, diyabetten mustarip olma veya hamile kalma gibi çeşitli nedenlerle bir maya enfeksiyonuna maruz kalabilirler. Serviks kanseri vajinadaki hücreleri etkiler ve vajinal akıntıya neden olabilir. Servikal kanseri önlemedeki ilk adım düzenli hekim kontrolüdür. Vajinal akıntı değişiklikleri, hormon seviyeleri değiştikçe ve kadınlar menopoza girerken hayat boyunca ortaya çıkar . Vajinal akıntınız ile ilgili kaygınız varsa en kısa zaman da bir kadın doğum uzmanına görünün. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir