Tüp bebek tedavisi nedir ücretleri ve aşamaları

Tüp Bebek Yaptıranlar 2020 Kadınlar Kulübü ? Tüp bebek hikayelerini paylaşıyoruz

IVF tüp bebek tekniğidir. Tüm IVF tedavileri, yumurtalıktaki birkaç follikül gelişimini uyarmak için bir dizi hormon tedavisi ile başlar. Tüp bebek tedavisi açıklanmayan infertilite, erkeğe bağlı kısırlık,kadına bağlı kısırlık, hasar görmüş fallop tüpleri, erken over yetmezliği,yumurtlama bozukluğu gibi problemler de uygulanan bir yöntemdir.

Tüp bebek öncesi takip

İn vitro fertilizasyon işleminden önce ve sırasında, hekim yumurtalıklarınızı ve yumurta bırakma zamanınızı izleyecektir. Doktor, yumurtalıklarınızın yumurta ürettiğinden ve diğer prosedürlerin yanında hormon seviyenizin normal olduğundan emin olacaktır. Çoğu kadın , bir veya daha fazla yumurta üretmek için yumurtalıkları uyarmak için doğurganlık ilaçları veya hormonları kullanır. IVF için birkaç yumurta bulundurmanız hamile kalma şansınızı artıracaktır.

 

IVF nedir nasıl yapılır ?

IVF yumurtaları ve spermleri vücudun dışında bir laboratuvarda birleştirmeyi içerir. Embriyo veya embriyolar oluştuktan sonra, bunlar rahim içine yerleştirilir. IVF, karmaşık ve pahalı bir prosedürdür. İlk haftadan sonra doktorunuz kan östrojen seviyelerini kontrol eder ve yumurtaların foliküllerde olgunlaşıp büyümediğini görmek için ultrason kullanır . İkinci haftada dozunuz test sonuçlarına göre değişebilir. Transvajinal ultrasonografi ve kan testleri ile sıklıkla takip edilirsiniz .
Foliküller tamamen gelişirse, foliküllerin olgunlaşmasını stimüle etmek için insan koryonik gonadotropin (HCG) enjeksiyonu yapılır. Olgun yumurta 34 ila 36 saat sonra ultrasonla yönlendirilen iğne aspirasyonu ile toplanır . Bu işlem için genellikle ağrılı olduğun dan anestezi uygulanır.

Daha sonra erkeğin spermi alınır. Spermler yıkanıp ayıklanır en kaliteli olanları seçilir. Yumurtalar ve spermler biraya getirilir . Döllenmeden yaklaşık 2 ila 5 gün sonra en iyi döllenmiş yumurta seçilir.İnce, esnek bir tüp (kateter) kullanılarak rahime yerleştirilir . IVF işlemi tamamlandıktan sonra, yatak istirahatına genellikle yaklaşık 24 saat uyarı verilir.

Tek Embriyo Transferi

İki ya da daha fazla embriyo transferi çoklu gebelikle ilişkili olduğu için, son yıllarda tekli embriyo aktararak ve kalanı dondurarak bu çoklu oranın kesilmesi yönünde kararlı bir çaba gösteriliyor.VF ile ilişkili en yaygın olarak bildirilen yan etki çoklu gebeliktir. Hormon tedavisi ile süperovulasyon şiddetli yumurtalık hiperstimülasyon sendromuna neden olabilir . Doktorunuz, tedavi sırasında yumurtalıklarınızı ve hormon seviyelerini yakından takip ederek, yumurtalık hiperstimülasyon sendromu riskini en aza indirebilir.

Sigara içmek doğurganlık ve gebelik üzerinde zararlı etkiye sahiptir. Sigara tüp bebek başarı oranını da etkileyebilir. Bu yüzden tüp bebek tedavisine başlamadan önce sigarayı bırakın. Streste tüp bebek başarı oranını etkileyebilir. Bu yüzden mümkün mertebe stresli ortamlardan uzak durun ve pozitif düşünmeye çalışın..

Tüp bebek tedavisi gebelik testi

Tüp bebek tedavisi tamamlandıktan sonra anne adayı için heyecanlı anlar başlamıştır. Tedavi gören hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri ne zaman gebelik testi yapılacağıdır. Tüp bebek tedavisi sonrası gebelik testi, transferin 12. günü yapılmaktadır. Heyecanına yenik düşen hastalar testi daha erken yapıp hayal kırıklığı yaşamaktadır. Lütfen bu gibi olumsuzlukları yaşamamak için hekiminizin önerdiği tarihte test yapın. Tüp bebek sonrası Hcg testi yapılması önerilir. Hcg değeri 10 ve üzeri olursa gebelik olarak kabul edilir. Her hcg değerinin de kesin gebelik olmadığını belirtelim. Hekiminizi durumunuzla ilgili mutlaka bilgilendirin.

Sevgili anneler ne diyor okuyucuları tüp bebek tedavisi ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru,öneri ve görüşlerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Dileyen her bayanın anne olması temennisi ile..

Tüp Bebek Yaptıranlar 2020 Kadınlar Kulübü ? Tüp bebek hikayelerini paylaşıyoruz

Siz değerli anneler tüp bebek uygulamalarını nerede yaptırdınız bizlere doktor ya da hastane tavsiyesinde bulunabilir misiniz Kullanıcı yorumları bizler için ve sizin durumunuzda olup tüp bebek yaptıracak anne adayları için son derece önemli lütfen yorumlarınızla katkıda bulunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir