Gebelikte 16. hafta belirtileri nelerdir?

Gebeliğin 16. haftasın da bebeğiniz yaklaşık 85 gram ağırlığındadır. Önümüzdeki üç hafta içinde, ağırlığı ikiye katlanacaktır.Bebeğinizin boyun kasları ve sırt kemikleri artık daha güçlüdür, yani baş kısmı daha dik ve vücudu daha düzdür. Bebeğinizin başının üstünde, saç derisi paterninin küçük çizgileri oluşmaya başlıyor, ancak henüz bebeğinizin saçı yoktur.Bebeğinizin dolaşım sistemi tam çalışır durumda.

 

 

16 Haftalık Hamile Kaç Aydır?

 

16 haftalık hamilelik , üç ay üç haftadır.

Bebeğinizin yüz kasları da hareket edebilir, yani yüz ifadelerinizin ortaya çıkmaya başladığı anlamına gelir; Ayrıca, kavrama kabiliyetini geliştirdikçe göbek kordonu ile kavramak ve oynamak da mümkündür. Derisi şu anda yarı saydamdır ve eğer bir göz atabilirseniz, cildinin altındaki kan damarlarını görebilirsiniz.

 

16. haftada bebeğiniz neler yapabiliyor ?

Bebeğiniz artık ışığa tepki verebiliyor
Anne karnında esniyor
Bebeğiniz bir yumruk yapabilir ve şimdi baş parmağını emebilir

Önceki tarama testlerinde Down sendromu için daha yüksek risk gösteren kadınlar da 16 haftada amniyosentez için randevu alabilirler. Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyor olabilirsiniz. Ancak 17-19 ve 20 . haftalarda bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte çok sık görülen bir semptom olan sırt ağrısı, hamileliğin bu döneminde görülebilir.Gözlerinizle hiç problem yaşamadıysanız bile bu haftalarda gözlerinizde kuruluk ve kaşıntı hissedebilirsiniz. Bacağınızdaki ani keskin ağrılar sizi uykunuzdan uyandırabilir. Yüksek manganez içeriği nedeniyle ananas yemenizi öneriyoruz. 16 . hafta da sırt üstü uzanmak ya da egzersiz yapmak bazen tansiyona ve baş dönmesine neden olabilir. Uzun süre boyunca sırt üstü uzanmaktan kaçının.Hamilelik hormonları da cildinizdeki pigmentasyonu artırabilir, bu da vücudunuzun bazı bölgelerinin daha koyu olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun yaygın örnekleri, gögüs ucunuzun etrafındaki areola ve benler, çiller dir. Gebeliğin bu haftasında gögüslerinizde büyüme olacak,kabızlık ve artan vajinal akıntınız olacaktır. Ayrıca diş eti kanamanız da olabilir. Gebeliğin bu haftasında gögüs boyutunuzda artış olacağı için uygun bir sütyen seçimi yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.