Hamile Miyim Diye Merak Edenlerin Bilmesi Gerekenler

Sadmin

Administrator
Yönetici

Hamilemiyim ? Hamile olduğunu nasıl anlarsın ?


Selamlar değerli anneler kulübü misafirleri, Bugün bu yazımızda sizlere çok değerli bir içerik hazırlayarak " hamilemiyim " diye düşünen kadınlarımızın kafasındaki soru işaretlerini gidermek, onlara hamileliği olduklarını gösteren belirtileri, bulguları yazmak ve biraz da soru cevap şeklinde giderek, bulanıklığı berraklaştırmak istiyoruz. Umarız yararlı bir yazı olur siz anneler için.
hamilemiyim kadınlar kulübü forum.jpg


Hamilemiyim Testi Yap Ama Zamanında Yap


Acaba hamilemiyim nasıl hesaplama yapabilirim. Hamilelik var ise, hamilemiyim değilmiyim nasıl anlarım diyorsanız bu diyeceklerimizi aynen uygulayın değerli anne adayları. Her kadında genelde ortalama şekilde devam eden adet döngüleri vardır. Genelde bu böyledir. Hamileliğin tespiti için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar bu şekilde hesaplama yaparlar. Hamilelik hesaplaması: Son adet olunan tarihi baz alarak yapılır. Sizleri rakamlarla uğraştırmadan netlik olması adına, adetiniz geçmeden gebelik testi yapmamanız gerektiğini önemle hatırlatıyoruz.

Önce sizlerle bu hususta anlaşalım kızlar. Adetiniz geçmeden testi yapmadan hamile olduğunuzu anlayamazsınız. Tabi ki aşağıda yer alan hamilelik belirtilerinin de sizlerde olması gerekiyor. Burada çok net açıklamalar var inceleyebilirsiniz. Bizler konumuz üzerinden yine sizlere bu belirtileri madde madde sıralayarak yazmak istiyoruz.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar ?​


Yani başlıkta yüzde yüz dedikse de buraya yazacağımız belirtilerin bir yada bir kaçının sizde oluşması ile hamile olduğunuzu net olarak anlayabileceksiniz onların altını kalın şekilde çizmek istiyorum. Bu durum kişiden kişiye değişlik göstereceği gibi psikolojik hamilelik belirtileri de sizlerde ilişki sonrası belirmiş olabilir.

 1. Uyku düzeninizde artmalar meydana gelir.
 2. Metabolizmanız yavaşlar ve halsizlik yorgunluk hissiniz oluşur.
 3. Saçma bir rahatlama ve mutlu hali olma oluşur. ( hamilelik hormonu yapar bunu )
 4. Memeleriniz olduğundan daha fazla büyür rengi biraz koyulaşır.
 5. Memelerde hassasiyet artar, dokunulduğunda acı duyarsınız.
 6. En sevdiğiniz parfümü sıkamayabilir, en beğendiğiniz yemekten bir anda soğuyabilirsiniz.
 7. En belirgin gebelik belirtisi kusmadır baş dönmesidir bunları yaşayabilirsiniz.
 8. Yemeklere eğilim artar, daha fazla daha fazla yemek yemek istersiniz.
 9. Karın bölgesinde gerginlik, hassasiyet artar.
 10. İshal durumu ortaya çıkar.
 11. Kasık bölgesinde ağrılar meydana gelir bazı durumlarda kramplar da olabilir.
 12. Psikolojik olarak mutluluğun yanı sıra, gerginlik yaşar. Ani ağlamalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
Yalancı Gebelik Belirtileri : Yukarıda yazdığımız bu belirtilerin tamamı, yalancı gebelik belirtisi olarak aynen geçerlidir. Bunları hisseden ama aslında bunu kafasında psikolojik olarak " öyleşmiş gibi " düşünen kadınlarımız da hamile olduğunu hissedebilirler. Yani evet yaz yüzde yüz bu belirtilerin şunlar şunları bende var deyip hamile olmayan kadınlarda var.

hamile olduğunuzu nasıl anladınız.jpg


EVDE HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR ?


Öyle ya belirtileri yazdığımıza göre, muhtemelen sizin de bu konuda olduğunuzu düşünür isek, sizler de hamile olduğunuzu düşünmeye başlamış bunu google üzerinden de aramışsınız gelmişsiniz demektir. Adet tarihlerinizin üzerinden geçtiğini düşünüyoruz. Öyle değil ise takip edin adet tarihi gelmemiş olan kadınlar için de bir yöntemimiz var aslında. Eczanelerden herhangi bir marka hamilelik testi satın alıyorsunuz. Aşağıdaki yer alan maddelere uyarak hamilelik testinizi evde yapabilirsiniz. Hamilelik testleri hata payı var mı : Cevap: Doğru yapıyor iseniz yok kızlar.

 1. Sabah idrarı ile hamilelik testi yapınız.
 2. İdrar örneğinizi ilk çişten değil de biraz akıttığınız çişten alınız.
 3. Hamilelik testi çubuğuna bir kaç damla prospektüste yazdığı gibi damlatınız.
 4. Maksimum 10 dakika bekleyiniz.
Bu maddelere uydu iseniz, regl tarihiniz geçti ve gebelik testi negatif çıktı ise hamile değilsiniz demektir. Bu testler çok fazla yanılma payı bulundurmazlar. Tüm dünya kadınları bu bilimsel yöntem ile hamile olup olmadığını anlıyorlar.

Gebelik testinde 2. Çizgi Silik çıktı hamilemiyim : Muhtemelen yukarıda maddede yazdığımız maksimum 10 dakika sınırını geçtiniz. Emin olun hamile değilsiniz. Gebelik testi bekledikçe, hamilelik testi üstündeki çubukta dağılmalar olur ve bu size ikinci çizgi silikmiş gibi görünür buna lütfen dikkat ediniz. Gebelik testinde çıkan 10-15 dakikadaki sonuç haricinde kaç saat geçerse geçsin ne görürseniz görün itibar etmeyin hamile değilsiniz.

Adet Tarihi Gelmeden Hamilelik Belli Olurmu ? Gebelik Testi Yapılır mı ?​


Biz kadınların fıtratında, acelecilik, hemen oldu bitticilik var malesef. Kendimden biliyorum. Hiç bir gebeliğimi tarihinde regl tarihini beklemeden öğrendim. Tabi ki bunun için beta hcg testi yapmak gerekiyor ama bununda şartları var kızlar. BETA HCG TESTİ ÖRNEĞİ konulu yazıyı inceleyebilirsiniz.

BETA HCG TESTİNİ YAPACAKLARIN DİKKATİNE İŞTE BİLMENİZ GEREKENLER


Regl tarihini beklemeden hamile olduğunu öğrenmek tabi ki mümkün. Kandan hormona bakılarak hamile olup olmadığınız yüzde yüz ortaya çıkacaktır. Fakat bunun için bile reglinize bir kaç gün kala bu testi yapmalısınız. Yukarıda yer alan belirtileri yaşıyor iseniz tabiki. Bu testi yaptığınızda sonuç ne ise durum odur. Beta hcg gebelik testi yaptıran kadınların yanılma payları sıfırdır. Beta hcg testi 1 1.20 çıkanlar kesinlikle hamile değildir. Doğru zamanda yapılmış beta hcg testi sonucu sonradan yükselir mi cevap yükselmez anneler.

SONUÇ OLARAK: Zamanlama son derece önem taşımaktadır. Bu zamana uyan her kadın hamile ise anlayabilecektir. Farkı bir durumunuz var ise bizlere sorularınızı gönderebilirsiniz. Doğru şekilde cevaplandıracağımızdan emin olabilirsiniz.

Daha önceden hazırlamış olduğumuz aşağıdaki yazımızı incelemek isteyebilirsiniz.


 
Son düzenleme:
Üst