Zayıf Kaslar Nasıl Güçlenir

Kas zayıflığı, yoğun bir antremandan sonra veya vücudunuzun görevleri yerine getirmek için yeterli güce sahip olmadığı zaman ortaya çıkan yaygın bir kas bozukluğudur. Bir çok sağlık durumu kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Kronik yorgunluk sendromu , sinir hasarı tipi , kronik kas iltihabı , inme, çocuk felci , hipotiroidizm , romatizmal ateş vs gibi..Kas güçsüzlüğü genellikle egzersiz, yaşlanma, kas yaralanması veya hamilelikten kaynaklanır. Ayrıca diyabet veya kalp hastalığı gibi uzun süreli şartlarda da ortaya çıkabilir. İnme, multipl skleroz, depresyon, fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromu gibi birçok olası neden vardır. Makalemizin devamında kas güçsülüğü, kas güçsüzlüğü nedenleri, kas güçsüzlüğü belirtileri, kas güçsüzlüğü tedavisi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

Yaşlandıkça, kaslarımız güç ve kütle kaybetme eğilimi gösterir ve zayıflar. Bu nedenle kas güçsüzlüğünden müzdarip olabilirsiniz.Enfeksiyonlar ve hastalıklar geçici kas yorgunluğunun en sık nedenleri arasındadır.Normal bir açıklamanın olmadığı kas güçsüzlüğü yaşarsanızmutlaka hekime görünün.Doktorunuz reflekslerinizi, duyularınızı ve kasınızı kontrol edecektir. Vücudunuzun iç yapılarını incelemek için MR veya BT taraması isteyecektir.Kas zayıflığınızın sebebini belirledikten sonra doktorunuz uygun tedaviyi önerecektir. Planınız, kas zayıflığınızın altta yatan nedenine ve semptomlarınızın şiddetine bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, fizik tedavi faydalı olabilir.

Kas zayıflığı nedenleri nelerdir?

Kas zayıflığı, aşağıdaki gibi çeşitli sağlık durumlarının bir sonucu olabilir:

Kronik yorgunluk sendromu
Kas distrofisi
Hipotoni veya kas tonusu eksikliği
Myastenia gravis adında bir otoimmün kas hastalığı
Periferik nöropati olarak adlandırılan sinir hasarı
Bir ya da daha fazla sinirde keskin ya da yanan ağrı, nevralji olarak da adlandırılır.
Polimiyozit denilen kronik kas iltihabı
inme
çocuk felci
Hipotiroidi
Yüksek kan kalsiyum veya hiperkalsemi
Romatizmal ateş
Batı Nil Virüsü
gıda zehirlenmesi

Uzun süre yatak istirahati veya hareketsizlik bile kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Bazı durumlarda kas zayıflığı, felç gibi çok ciddi bir şeyin belirtisi olabilir. Bu belirtilerden her hangi birini görürseniz mutlaka doktora görünün. Ani kas güçsüzlüğü , ani hissizlik ya da duygu kaybı, konuşma zorluğu veya bir şeyleri anlamakta zorluk, nefes darlığı , bilinç kaybı gibi.

Kas zayıflığı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer vücut sistemlerine bağlı semptomları destekleyebilir:

Bulanık veya çift görüşlü.
Konuşma ve yutma güçlüğü.
İshal.
Yorgunluk.
Ateş.
Yürümedeki zorluk
Açıklanamayan kilo kaybı
Hafıza kaybı.
Baş ağrısı.
Kollarda veya bacaklarda uyuşma

Epsom tuzu, vücuttaki magnezyum seviyelerini arttırmaya ve kas güçsüzlüğünü iyileştirmeye yardımcı olacak magnezyum açısından zengindir. Banyo suyuna 2 bardak Epsom tuzu dökün ve 20 dakika boyunca banyonuzun tadını çıkarın.

D vitamini daha güçlü kemikler ve kas sağlığı için gereklidir . Bu nedenle her gün vücudunuzu 15 dakika güneşe maruz bırakın. Bektaşi üzerlerinde çok sayıda tıbbi özellik vardır. Bunlar iyi protein kaynakları, kalsiyum, demir ve C vitaminidir. Kısmi fosfor ve karbonhidrat içeriği vardır.Ayrıca kas zayıflığınız için sahip olabileceğiniz en iyi doğal ilaçlardan biri olarak bilinir.D vitamini güçlü kemikler için çok önemlidir ve ayrıca kaslarınızdaki zayıflığın tedavisinde de yardımcı olabilir çünkü çoğu durumda bu vitamin eksikliği bir zayıflığa neden olur.

Muz , Kas zayıflığını tedavi etmede yardımcı olabilecek temel mineraller ve potasyum içerir . İçindeki potasyum içeriği, günlük olarak yerseniz, kaslarınızın güçlü kalmasını sağlar. Patates Kas güçsüzlüğünü tedavi edebilen bir başka etkili ilaç , kasları güçlendirmek için gerekli olan yüksek miktarda potasyum içerir. Yürüyüş, kas güçsüzlüğünü iyileştirmek için en iyi egzersizlerden biridir. Koşu, yüzmek veya bisiklete binmek, zayıf kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Yumurta kas zayıflığı ve yorgunlukla savaşabilir. Kasları oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olan protein içerirler. Kahvaltıda her gün en az 2 yumurta yiyin. Süt kas güçsüzlüğünü tedavi etmek için başka bir kolay ev çaresidir. Kemiklerinizi ve kaslarınızı oluşturmak için gerekli olan kalsiyum içerir. Kas güçsüzlüğünün ana nedeni dehidrasyondur. İçme suyu kasları güçlendirmeye ve kas güçsüzlüğünü azaltmaya yardımcı olabilir. Badem, E Vitamini içerir. Vücudunuza enerji vermeye çok yardımcı olur.Ayrıca, genel olarak, vücuttaki zayıflığa karşı savaşmaya yardımcı olur. Yani, kas zayıflığı için ideal bir seçimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir