Yaralanma sonrası ağrı ve şişlik nasıl azaltılır ?

le = window.adsbygoogle || []).push({});

Yaralanmalar her türlü önlemlere rağmen herhangi bir noktada veya herhangi bir zamada meydana gelebilecek bir şeydir. Alabileceğiniz tüm önlemlere rağmen, yaralanmalar çok yaygındır. Yaralanma nedeni ile ortaya çıkabilecek olan şişlik çok acı verici olabilir. Yaralanma doku hasarına neden olabilir bu nedenle hemen hekime görünmekte fayda vardır.

 

 

Yoğun yaşamımızda, herhangi bir sınırlama olmaksızın yaralanmalarla karşılaşma eğilimindeyiz. Örneğin, dik bir yolda yürüyorsunuz ve bileğiniz burkuluyor. Ağır bir çanta kaldırmaya çalışıyorsunuz ve omzunuz ya da kolunuz inciniyor. Bu tür durumlarda ağrı ve şişlik ilk septomdur.Yaralanmaların çeşitli etkileri ağrı, huzursuzluk ve şişliktir. Enflamasyon, bedenin yaralanmaya duyarlı bir etkisidir. Bununla birlikte, hızlı tedaviyi başlatarak aşırı şişmeyi önlememiz gerekir.

 

Şişme ile ilişkili ağrının derhal tedaviye ihtiyacı vardır. Yaralanma sonrası şişlik, ellerde,bacaklarda,ayaklarda yüzde gerçekleşebilir. Bununla birlikte, şişlik aşırı olduğunda ağrıya katkıda bulunabilir ve diğer komplikasyonlara da yol açabilir. Yaralanma sonrası şişliği en aza indirmek için soğuk kompres uygulamak gerekir. Yaralanmadan sonra, şişmeyi azaltmak için soğuk kompres kullanın. Soğuk kompres sinirlerin uyuşması için sıkıştırma tekniklerinden biridir.Etkilenen bölgeye havluya sarılmış buz kalıplarını tutabilirsiniz. Yeterli İstirahat durumu yönetmekte etkilidir. Yaralanmadan kaynaklanan şişkinlik esas olarak yetersiz kan dolaşımına bağlı olarak ortaya çıkar. Elleri, bacakları veya etkilenen vücut kısımlarını kaldırmak, doğru kan dolaşımını arttırmaya ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Şişliği, acıyı ve rahatsızlığı azaltmak için Epsom tuzu etkin bir şekilde kullanılabilir. Magnezyum sülfat ile yüklü olan epsom tuzu yaralı bölgelere de kan dolaşımını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Stresli ve ağrıyan kaslara daha fazla rahatlama sağlar. Şişliği azaltmak için ayrıca yağ masajıda etkilidir.Ağrı ve şişliği azaltmak için sıcak yağ masajının avantajları , ağrıyan kasları rahatlatır ve uygun kan dolaşımını sağlar.

 

Şaşırtıcı bir şekilde, zencefil, ağrı ve şişmeyi azaltmak için başka bir doğal çözümdür . Birçok insan zencefilin bu avantajından haberdar değildir. Zencefil anti-inflamatuar ve ağrı azaltıcı özelliklere sahiptir.Benzer şekilde, zencefil yağı, şişkinlik azalıncaya kadar etkilenen bölgeye 5-10 dakika süre ile uygulanabilir ve masaj yapılabilir. Zerdeçal , bir kişinin yaralanmadan kaynaklanan şişlik ve rahatsızlıktan kurtulması için etkili bir şekilde kullanılabilir. Zerdeçal, içinde bulunan temel bileşen curcumin nedeniyle anti-oksidasyon ve anti-inflamatuar özellikleri bakımından zengindir. Etkilenen bölgeye hindistancevizi yağı ve zerdeçal tozu içeren bir macun uygulayabilirsiniz. Kuruduktan sonra yıkayın ve günde iki kez veya üç kez tekrarlayın. Durulama için ılık su kullanın.

 

Şişliği ve ağrıyı azaltmak için bir başka doğal çözüm de elma sirkesidir. Anti-inflamatuar elementler açısından zengindir. Ayrıca etkilenen bölgelere rahatlık sağlamak için potasyum, kalsiyum gibi önemli minerallerden oluşur. Alternatif olarak, ılık suya bir veya iki kaşık elma sirkesi ekleyin ve karışıma yumuşak bir havlu sokun. Etkilenen bölgeyi en az 5-10 dakika ıslatılmış havlu ile örtünüz. Bir veya iki kez tekrarlayın. Şişmeyi azaltmak için daha fazla su içmeye devam edin. Herhangi bir fiziksel aktivite gerçekleştirdiğinizde, en az 5 dakika boyunca ısının. Yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Belirli bir alanda şişlik olduğunda, tuz alımından kaçının. Tuz alımı su tutulmasına neden olur. Yaralanma sonrasında herhangi bir egzersize girmeyin. Fazla şişlik ve kontrol edilemeyen ağrı durumunda mutlaka bir doktora danışın. Yaralanma sonrası sigara içmekten kaçının. Bunun nedeni sigara içilmesinin iyileşme sürecini engelleyerek gecikmeye neden olmasıdır.

 

Şişme, bir yaralanma, hamilelik ve diğer tıbbi durumların sonucu olarak ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği takdirde, şişme sinir bozucu ve hatta ağrılı hale gelebilir.Makalemizde yaralanma sonrası oluşan şişlik ve ağrıya iyi gelen ev çarelerini paylaştık. Bu ev çarelerini uygulamadan önce önceliğiniz mutlaka hekime gitmek olmalıdır. Yanlış bir uygulaa durumu daha kötü bir hale getirebilir. Sevgili okurlar yaralanma sonrası ağrı ve şişlik nasıl azaltılır başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir