Vajinal kanamalar neden olur ?

le = window.adsbygoogle || []).push({});

Üreme sisteminde hormonların da herhangi bir bozukluk olmayan kadınlar düzenli olarak adet görürler. Adet dönemi dışında kanama kadınlar için ortak bir sorundur. Anormal vajinal kanama, adet dönemleri arasında, cinsel ilişkiden sonra veya menopozdan sonra meydana gelir. Daha ağır veya daha uzun süren veya yedi günden uzun süren adet dönemleri de anormal kabul edilir.Bu makalede kanama, vajinal kanama, nedenleri, tedavisi hakkında bilgiler yer almaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

 

Adet dışı bir kanama sonrası hekime göründüğünüzde hekim , muhtemelen bir fiziksel ve pelvik muayene yapacaktır ve hamile olup olmadığınızı veya cinsel yolla bulaşan bir hastalık ile enfekte olup olmadığını belirlemek için kan, hormon düzeyleri ve tiroid fonksiyonunuzu test edecektir. Pelvik ultrason, transvajinal ultrason, uterus ultrasonu, pelvik MRI, histeroskopi veya endometriyal biyopsi gibi görüntüleme testleri de durumunuzu teşhis etmede yardımcı olabilir. Tedavi altta yatan nedene bağlıdır .

Normal vajinal kanama veya adet bir kadının adet döngüsünün parçasıdır . Genellikle 21 ila 35 günde bir oluşur ve iki ila yedi gün sürer. Adet dışı kanamalar, dönemler arası lekelenme, ilişki sonrası kanama,menopoz sırasında görülebilir. Anormal vajinal kanama, fibroidler , endometriyal polipler , rahmin enfeksiyonu, gebelik, düşük, ektopik gebelik gibi çeşitli nedenlere sahiptir . Hemen hemen her kadın, yaşamında en az bir kez anormal uterus kanaması yaşayacaktır. Adet döngüsünün uzunluğu ve adetlerin süresi bir kadının hayatı boyunca tutarlı kalmalıdır.

Tipik olarak, herhangi bir kan inceltici ilaç , periyodların daha ağır olmasına ve kanamanın artmasına neden olabilir. RİA bazı düzensiz kanamalara yol açabilir. Tiroid hormonu, adet dışı kanamya neden olabilir. Cinsi münasebet sonrası kanama gerçekleşebilr. Rahimde kist miyom veya enfeksiyonda ara kanamalara neden olabilir. Gebeliğin ilk aşamasında yerleşme kanaması dediğimiz durum gelişebilir. Uterin kanseri, vajinal kanamaya neden olabilen en acil durumdur. Vajinal kanama aslında bu durumun bir numaralı semptomudur ve obez olan, östrojen terapisi olan veya 55 yaşından sonra menopoza girmiş kadınlarda bu tip kansere yakalanma olasılığı daha yüksektir. Erken teşhis problemle mücadeleye yardımcı olabilir ve çok çeşitli tedaviler kullanılabilir .

İdrar yolu enfeksiyonları çok ağrılı olabilir,bu durumda kanlı idrara sahip olabilrisiniz ve vajinal kanamayla karıştırabilirsiniz. Tümörlerin ve kistlerin gelişimi, yaygındır kistler ve polipler iyi huylu olsalar da, vajinal kanama dahil olmak üzere geniş bir yelpazeyi tetikleyebilirler. Böbrek taşları herhangi bir yaşta herkeste gelişebilir, bu durum kanamaya neden olabilir. Böbrek taşının en belirgin özelliği muazzam ağrıya sahip olmasıdır. Hormon dengesizlikleri kanamaya neden olabilir.Çeşitli enfeksiyon tipleri vajinada inflamasyona yol açabilir kanamaya neden olabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, sadece bir doktor sorunun ne olduğuna dair tam ve doğru bir teşhis koyabilecektir. Hekim kanamanın nedenini belirlemek için , biyopsi, pap smear testi , ultrason, kan testleri yapabilir. Küçük bir lekelenme gibi görünen şey, çok daha ciddi bir sorundan kaynaklanabilir ve sonuç olarak, kanamanın bir sorun olduğunu fark ettiğiniz anda doktora görünmenizde fayda vardır. Sevgili okurlar adet dışı kanamanın nedenlerinin yer aldığı ”vajinal kanamalar neden olur ”başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir