Tofunun faydaları nelerdir ?

Daha önce tofu yediniz mi ? Bir çok insan tofunun tadını bilmez ancak vejeteryanlar sıklıkla tofu tüketmektedir.Mükemmel bir amino asit, demir, kalsiyum ve diğer mikro besin kaynağı olan tofu, birçok sağlık yararına sahip çok yönlü bir bileşendir.

 

 

Tofu iyi bir protein kaynağıdır ve dokuz temel amino asidin tamamını içerir. Aynı zamanda mükemmel bir demir ve kalsiyum kaynağı ve manganez, selenyum ve fosfor içermektedir. Tofu, beslenme ve sağlık açısından mükemmel bir besindir . Soya fasulyesi ile aynı faydaların çoğunu sağlaması düşünülmektedir.

Soya fasulyesinden elde edilen tofu glutensiz ve düşük kalorilidir. Vejeteryan olanlar için iyi bir protein kaynağıdır. Cildi ve saçı güçlendirir, enerjiyi artırır ve sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olur. Osteoporoz , menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkan bir kemik bozukluğudur. Tofu, kemik dokularının -korunmasına yardımcı olabilir. Soya fasülyesinden yapılmış olan Tofu, kalp sağlığınıda korumaktadır. Tofu, LDL seviyelerinin yani kolesterolün düşmesine yardımcı olabilirve kalp hastalığı riskinizi azaltmaya katkıda bulunacaktır. ..

Tofu ve diğer Soya Ürünlerinin Yan Etkileri

Yüksek soya diyetine bağlı birçok sağlık problemi arasında:

Kilo alımı, uyuşukluk, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi ve libido kaybı dahil tiroid sorunları
Bebeklerde, çocuklarda ve ergenlerde erken ergenlik ve diğer gelişimsel sorunlar
Kanser
Beyin hasarı
Üreme rahatsızlıkları
Soya alerjileri

Tofu tüketimi , diyabet veya kan şekeri bozukluklarının yönetimine yardımcı olmaktadır.Aynı zamanda, her iki cinsiyette de mide kanseri ve ilginç bir şekilde prostat kanseri de dahil olmak üzere diğer bazı kanserlerin riskini azaltmaktadır. Tofu, protein, lif ve kalsiyum içermesi nedeniyle kilo vermeye yardımcı olabilir. Bir çok insan anemi ve demir eksikliğinden müzdariptir. Tofu anemiye ve demir eksikliğine iyi gelmektedir.Tofu gibi soya ürünlerinin bir dizi sağlık faydası vardır. Ancak, her şey gibi, kesinlikle ılımlılık içinde tüketmek gerekir.

Herkes, proteinin sağlıklı bir beslenmenin önemli bir parçası olduğunu biliyor. Elbette, et ve diğer hayvansal ürünler proteinle doludur, ancak veganlar ve vejeteryanlar et tüketemiyor. Tofu sadece iyi bir protein kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda sekiz temel amino asidi de içerir. Ayrıca Tofu’nun mükemmel beslenme ve sağlık faydaları vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, tofu iyi bir protein kaynağıdır ve diğerlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, bakır, çinko, vitamin B1, selenyum ve fosfor gibi önemli mineral ve vitaminler içerir. Aynı zamanda insan vücudunun ihtiyacı olan tüm temel amino asitleri içerir.

Tofu tüketiminin, antioksidan etkilerinden dolayı karaciğer fonksiyonunu desteklediği bulunmuştur. Tofu son derece besleyicidir fakat ılımlılıkla tüketilmelidir. Tofuda bulunan kalsiyum ve B vitaminleri sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur. Tofu, sabah bulantısı nedeniyle hamilelik sırasında iştah kaybı olan kadınlar için faydalı olabilir.Menopoz semptomlarından kurtulmak ve osteoporoz riskinden korunmak için tofu tüketilebilir. Tofu, düşük yağlı ve düşük kalorili içeriğinden dolayı diyabetikler için mükemmel bir yiyecek seçeneğidir. Kalp hastalığı ölümün önde gelen nedenlerinden biridir ve öncelikle sağlıksız, yüksek derecede işlenmiş gıdalarla dolu bir diyet yemekten kaynaklanır. Ancak tofu tüketerek kalp saülığınızı koruyabilirsiniz.Tofudaki yüksek miktarda protein, kilo kaybında büyük bir fark yaratabilir. Menopoz ve menopoz öncesi bir kadının östrojen düzeylerini bozabilir, bu da şiddetli ruh hali, baş ağrısı, uyku sorunu ve baş dönmesiTofu, kadınları sağlıklı tutmak için ihtiyaç duyulan yüksek dozda kalsiyum sağlar. Görüldüğü üzere tofunun sağlığa olan faydası çok ama daha önce belirttiğimiz gibi ılımlılıkla tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir