Stres Hamileliği Engeller Mi?

Günümüzün modern, hızlı tempolu yaşamı insanları strese sokmaktadır. Stresin olumsuz etkileri bireyleri ve toplumları olumsuz olarak etkilemektedir. Araştırmalar, stresin, dölleme ve uterusta implantasyon da dahil olmak üzere, yumurtlamanın ötesinde doğurganlığın diğer yönleri üzerinde bir etkisi olabileceğini ortaya koymaktadır. Günlük yaşamda hissettiğiniz stres, vücudunuzun çeşitli hormonlar üretmesine neden olur; bu hormonların çoğu hamile kalmaya çalışıyorsanız yararlı değildir.Stres kadınlar için infertilite riskini iki katına çıkarabilir..

Hamile kalmayı planlayan çiftlerin çoğu fiziksel sağlık konularına odaklanır; doğum öncesi takviyeleri alabilir, sigarayı bırakabilir , diyetlerini değiştirebilir. Ama stres çoğu insan için kaçınılmazdır. Kaçınılmaz olsada bir takım uygulamalarla stresinizi yenebilrisiniz !

Stresin Doğurganlığa Negatif Etkileri

Kadınlar için, devam eden stres hormon dengesizliklerine neden olabilir. Üreme hormonlarınız doğru miktarlarda üretilmiyorsa ovulasyon etkilenebilir veya uterin astar hamileliğinizi sürdürecek kadar gelişmeyebilir. Erkekler için, çalışmalar, stresin sperm hareketliliği, sperm sayısı ve sperm morfolojisi üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermektedir . Hem sizin hem de eşinizin günlük olarak yaşadığı stres, hamile kalabilmenizi zorlaştırır.

Erkek infertilitesinin başlıca nedeni, düşük sperm üretimi veya şekli bozulmuş veya hareketsiz sperm de dahil olmak üzere sperm anormallikleridir. Tıbbi koşullar – inmemiş testisler veya boşalma sorunları – sperm anormalliklerinin yanı sıra sağlık ve yaşam tarzı faktörlerine yol açabilir.Araştırmacılar, stresli erkeklerin düşük sperm sayısına sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca araştırmalar yüksek seviyede strese maruz kalan kadınlarda ovülasyon bozukluğu olduğunu ve gebe kalmada problem yarattığını ortaya atmıştır.

İnfertiliteye neden olan stres

İnfertilite oldukça stresli bir deneyim olmasına rağmen, infertiliteye stresin neden olabileceğine dair çok az kanıt vardır. Nadiren de olsa kadınlarda yüksek stres düzeyi hormon düzeylerini değiştirebilir ve düzensiz ovülasyona neden olabilir. Bazı çalışmalar yüksek stres düzeylerinin kadınlarda fallop tüpü spazmına ve erkeklerde sperm üretiminde azalmaya neden olabileceğini göstermiştir.

Kısırlık

Araştırmalar, infertilite tedavisi gören kadınların, kanser ve kalp rahatsızlığı gibi hayati tehlike oluşturan hastalıklarla uğraşan kadınlarla benzer ve çoğunlukla daha yüksek stres seviyesine sahip olduğunu gösteriyor. İnfertil çiftler her ay kronik stres yaşarlar; ilk etapta hayal kırıklığını düşünmek ve sonra hayal kırıklığına uğramak gibi..İnfertilite büyük bir kriz olabilir, çünkü ebeveynlik için önemli yaşam amacı tehdit altındadır. Çoğu çift, hayatlarını planlamaya alışıktır. İnfertilite ile durum böyle olmayabilir. İnfertilite testleri ve tedavileri fiziksel, duygusal ve mali açıdan stresli olabilir.Tıbbi randevuları kariyer sorumluluklarıyla koordine etmeye çalışmak infertil çiftler üzerinde baskı oluşturabilir.

Stresi Azaltma İpuçları

 

Hayatınızda karşılaştığınız stresi azaltmanın birçok yolu vardır. Bu uygulamalar vücudunuzun stres tepkisinin kendisini sıfırlamasına izin vererek sizi sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Yüksek stresden dolayı sağlıklı yaşamak biraz zor olabilir, ancak yaptığınız her olumlu değişiklik, otomatik stres tepkilerinizi yeniden eğitmenize yardımcı olacaktır.

Meditasyon veya yoga, akupunktur veya danışmanlık gibi stres azaltma tekniklerini öğrenin.Aşırı miktarda kafein ve diğer uyarıcı maddelerden kaçının.Fiziksel ve duygusal gerginliği gidermek için düzenli olarak egzersiz yapın.. Birçok bilimsel araştırma, meditasyonun stres azaltma ve gelecekteki stresli durumlara karşı direnci artırmaya etkili bir yol olabileceğini göstermiştir. Genel sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra, düzenli egzersiz de etkili bir stres püskürtücü olabilir. Bazen her şey çok zor görünüyor ve stres uyandırıyor olabilir . Eğitimli bir terapist hayatınızdaki stresle etkili bir şekilde nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir. İnfertilite nedeniniz ve mevcut tedavi seçenekleri hakkında elinizden geldiğince bilgi edinin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir