Saç dökülmesi neden olur ?

le = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir çok insan saç dökülmesinden müzdariptir. Bir takım koşullar saç dökülmesine neden olur ve katkıda bulunur. Saç dökülmesinde kullanılan ev ilaçları arasında jojoba yağı, aloe vera, soğan suyu, acı biber, hindistan cevizi sütü, yeşil çay, limon suyu, yumurta akı, E vitamini yağı ve zeytinyağı bulunur.

 

 

Açıklanamayan saç dökülmesinden daha fazla sinir bozucu bir şey yoktur, ancak milyonlarca erkek ve kadın saç dökülmesine maruz kalır. Gerçekten de, kişinin saç dökülmesine yatkınlığını arttıran genetik koşullar vardır, ancak bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığını söylemek mümkün değildir. Saç dökülmesinin şiddetini azaltmak veya doğru koşullarda tamamen tersine çevirmek için kullanabileceğiniz etkili ev ilaçları vardır. Bazı kişiler saç derisi enfeksiyonları ya da tedavi edildiğinde sorunu çözen tıbbi durumların sonucu olarak saç kaybına uğrayabilirler.

Jojoba yağının , cildiniz ve sebum olarak bilinen saç derisi tarafından üretilen doğal mumsu madde ile yakından ilişkili bir kimyasal yapıya sahip olduğu söylenir. Doğal nem için gerekli olmakla birlikte, birçok durumda aşırı üretim saç köklerinin tıkanmasına, enfeksiyonların ve daha sonra büyümesi gereken kritik besinlerin foliküllerinin aç bırakılmasına neden olur. Jojoba yağı ayrıca bir nemlendirici olarak hareket eder ve doğal sebum üretimini azaltabilir. Bu nedenle saç dökülmesi için birçok doğal tedavi, formülasyonlarında jojoba yağı içerir.Aloe Vera , saçların büyümesine elverişli bir ortamı beslemeye yardımcı olan diğer bir nemlendirici maddedir. Ayrıca folikülleri tıkayan ve saç büyümesini önleyebilen aşırı sebumun giderilmesine de yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağı iyi onun nemlendirici özellikleri ile bilinir. Hindistan cevizi sütü yağ içerir ve bu yağ saç köklerini besleyerek dökülmeleri önler. Yeşil çay, saç foliküllerini uyarmaya yardımcı olur. Limon suyu , potansiyel saç dökülmesi ilacını ekleyebildiğiniz birçok kullanım ile geleneksel bir ev ilaçtır. Saç köklerindeki sebum çıkışını azaltır ayrıca kepek problemini ortadan kaldırır. Kollajene ek olarak, saç, deri ve tırnaklarda da bulunan bir başka önemli yapısal protein olan % 70 keratinden oluşur . Yumurta saç dökülmesini önler ve saçın çabucak uzamasını sağlar. E vitamini yağı, kafa derisi ve foliküllere oksidatif ve inflamatuar hasarı azaltabilecek ve ayrıca güneş hasarını azaltabilecek zengin bir antioksidan kaynağıdır. Buna ek olarak, E vitamini yağı saç derisine oksijen vermeyi artırmaya yardımcı olur, bu da saç çıkmasına önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Zeytinyağı saç dökülmesinin yönetiminde önemli bir yağdır. Bu yağ saç derinizi nemlendirir saçınızı besler ve hızlıca uzamasını sağlar. Soğan suyu saç dökülmesi tedavisinde kullanılan diğer bir çaredir. Saç telinin artmasına neden olan kolajen sentezini artıran antibakteriyel özellikler sunan zengin bir sülfür kaynağı olduğu düşünülmektedir. Soğanın abuklerını soyun ve soğanı 4 eşit paraçaya bölün 20 dakika kaynatın ve suyu soğumaya bırakın. Soğuyan suyu saçlarınıza dökün. Kafa derinize yumuşak hareketlerle masaj yapın.

Sevgili okurlar saç dökülmesi kadın ve erkek için ortak bir sorundur. Kulanılan şampuanalr,saça yapılan işlemler ve genetik faktör saç dökülmesine neden olabilmektedir. Ciddi bir saç kaybına maruz kaldıysanız öncelikle saç dökülmesinin nedenini öğrenmek için hekime görünün. Saç dökülmesine dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir