Kaşıntı nedenleri belirtileri ve tedavisi

Çoğumuz kaşıntıya maruz kalmışızdır. Aniden gelişen bir kaşıntı bir sağlık sorununun yada cilt probleminin sonucu olabilir.Cilt, vücudun içini koruyan bir bariyer görevi görür.Deri, vücudu ve cildi virüslerden, bakterilerden ve diğer gizli tehditlerden koruyan bağışıklık sisteminin özel hücreleriyle çevrilidir. Bağışıklık hücreleri, cildinize, bütün vücut enfeksiyonuna veya hastalığa dokunan bir şeye tepki verebilir.

 

 

Bazı döküntüler kırmızı, ağrılı ve tahrişken, diğerleri de ciltte kabarık veya lekelere yol açabilir. Kaşıntı semptomları olduğunda, nedene bağlı olarak deride deri veya pullu bir doku olabilir. Kaşıntı ayrıca cilde zarar verebilir ve enfeksiyon olasılığını artırabilir. Diğer birçok cilt durumu gibi, cilt kaşıntısı da gece artabilir. Gece boyunca vücutta meydana gelen belirli hormonların, moleküllerin ve kimyasalların doğal döngüsü de kaşınmaya neden olabilir.

Vücut sebum adı verilen doğal bir yağ üretir . Sebum tükendiğinde, cilt kuru ve kaşıntılı hale gelir. Çevresel ve iç faktörler de dahil olmak üzere kaşıntılı cildin birkaç yaygın nedeni vardır . Neyse ki, kaşıntılı deriyi tedavi edebilen birçok doğal nemlendirici var. Bu makalede, kaşıntılı cilt için yaygın nedenlerin yanı sıra bazı çareler vurgulanmaktadır. Egzama, cildin kuru, kaşıntılı, kırmızı ve tahriş olmasına neden olan bir cilt iltihabı formudur.

Atopik egzama için genel tedavi, inflamasyonu alevlendirirken, inflamasyonu önlemek için nemlendiriciler ve aynı zamanda inflamasyon alevlendiğinde steroid kremler ve merhemler kullanarak, tahriş edici ve diğer tetikleyicileri önlemeyi içerir.Diyabet, kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olur. Tip II Diyabet ile, daha yaygın tipte, vücut insülini verimli bir şekilde üretmez veya kullanmaz. İnsülin, glikozu metabolize etmek için gereklidir. Diyabet kaşıntıya neden olabilir.

Yaygın kaşınma nedenleri

Kaşıntı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi farklı koşuldan kaynaklanabilir:

cilt koşulları – egzama gibi
alerjiler veya cilt reaksiyonları
parazitik istilalar – uyuz gibi
böcek ısırıkları ve sokmaları
mantar enfeksiyonları
Hamilelik veya menopoz döneminde hormonal değişiklikler
sistemik koşullar (tüm vücudu etkileyen) – karaciğer veya böbrek problemleri veya aşırı aktif tiroid bezi gibi

Tahriş ve alerjik reaksiyonlar ayrıca kaşıntılı cilde neden olabilir. Alerjik kontakt dermatit, cilt bir alerjen ile doğrudan temas ettiğinde ortaya çıkar. Cilt alerjisinin sonucu, küçük kabarcıklar veya darbelere sahip kırmızı, kaşıntılı bir döküntüdür. Kızarıklık, cildin alerjene temas ettiğinde ortaya çıkar, bağışıklık sistemi saldıran bir madde. Çoğunlukla, alerjene maruz kalma ile döküntü meydana geldiğinde zaman gecikmesi vardır.

Kuru cilt kaşıntılı cildin en yaygın nedenlerinden biridir ve genellikle döküntü ile birlikte gelmez. Kuru cilt, özellikle yaşlılarda veya sigara kullanan, güneşte çok fazla zaman geçiren veya cilt ürünlerini aşırı kullanan kişilerde yaygındır. Kışın ve kuru ortamlarda da yaygındır . Kronik böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonunun tedrici kaybından kaynaklanan bir bozukluktur. Yaşlı bireylerde en sık görülür. Bu durumda kaşıntıya neden olabilir. Hepatit C karaciğerin bir enfeksiyondur. Bu hastalıkta kaşınmanın bir diğer nedenidir. Uyuz vücutta kaşıntılı bir döküntü oluşturan akarların neden olduğu bulaşıcı bir cilt enfeksiyonudır.Kaşıntının bir diğer nedenidir.

Yüksek stres seviyeleri , kaşıntıya, kızarmaya ve bazen kızarıklığa neden olabilir.Sedef hastalığı, pullu ve kaşıntılı deriye neden olan başka bir cilt rahatsızlığıdır. Dermatit olarak da adlandırılan egzama bu, cildin kurumasına ve kaşınmasına neden olan kronik bir durumdur.Tiroid problemleri, cildi kurutabilecek ter ve yağ üreten bezlerini etkileyebilir . Kullandığınız sabunlar ilaçlarda kaşıntıya neden olabilmektedir.

Hindistan cevizi yağı kuru ve kaşıntılı cildi besleyebilen doğal bir nemlendiricidir. Bu antimikrobiyal ve antifungal özelliklerinden dolayı , temizler ve cildi korur. Avokadolar, cilt ve saç için yararlı olan zengin bir esansiyel yağ asitleri kaynağıdır . Elma sirkesi kaşıntılı deriye iyi gelir. Görüldüğü üzere cilt kaşıntısının bir çok nedeni vardır. Aniden gelişen bir kaşıntıya sahip olursanız önceliğiniz mutlaka bir hekime görünmek olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir