Kadın ve erkekler de kısırlık nedenleri ve tedavisi

Kadın ve erkekler de kısırlık nedenleri ve tedavisi

Kısırlık bir çok çifti etkileyen bir durumdur. Çiftlerin 1 yıla aşkın bir süre düzenli birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olamamasıdır. İnfertilite tanısı konan çiftler genellikle geniş doğurganlık testlerine tabi tutulur. Çiftler birlikte değerlendirilir . Tetkit sonuçlarına ve çiftlerin yaşına göre uygun tedavi seçeneği uygulanarak çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanır. İnfertilite hem kadından hem hemde erkekten kaynaklanabilir. Kadınlarda kısırlık tüm vakaların % 50 sine sahip olabilir. İnfertiliteye birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Çiftlerin% 25 inde bir neden tespit edilemez.

Kadınlarda kısırlık nedenleri

Kadın kısırlığı çoğunlukla yumurtlamayla ilgili problemlerin sonucudur. Düzensiz ya da devamsız dönemler ovulasyonda bir sorunu gösterebilir. Bu sorunlar, polikistik over sendromu (PCOS) veya primer yumurtalık yetmezliği  gibi hormonal bozukluklarda ortaya çıkabilir. Bir kadının yumurtalıkları 40 yaşından önce çalışmayı bıraktığında oluşur. ( Erken menopoz ) Kadınlarda kısırlığın diğer nedneleri ise şunlardır. İyi huylu büyümeler olan uterin miyomlar, Geçmiş ameliyatlardan pelvisteki skar dokusu,  uterus içindeki skar dokusu,erken menopoz,Enfeksiyon veya endometriozise bağlı fallop tüplerinin tıkalı olması. Tiroid problemleri , aşırı aktif bir tiroid bezi ve yetersiz bir tiroid bezi , yumurtlamayı önleyebilir buda kadının gebe kalmasını engelleyebilir. Ayrıca kadının yaşıda kısırlığa neden olabilir. İleri yaşa sahip olanlarda erken yumurta yetmezliği görülebilmektedir.

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Sperm üretimi ve doğumsal problemler, düşük bir sperm sayısı ve düşük motilite, veya (spermlerin yumurtaya yüzmesine ve dölleme yeteneği) erkek fertilitesini etkileyebilir. Varikosel erkeklerde görülen kısırlığın en yaygın nedenlerinden dir. Varikosel düşük sperm sayısına neden olabilmektedir. Erkeklerde kısırlık vakalarının çoğu spermin sağlıksız olmasından kaynaklanmaktadır. Doktor infertilite tanısını koymak için sperm analizi isteyebilir. Hormon düzeylerini incelemek için bir kan testi ve retrograd boşalma veya ejakülatör kanal tıkanması gibi belirli koşulları aramak için ultrason da gerekli olabilir.

Bazı risk faktörleri, erkeklerin ve kadınların gebe kalmalarını zorlaştırabilir. 30 yaşından büyük kadınlar ve 40 yaşından büyük erkeklerde infertilite riski artar. Aşağıdaki yaşam tarzı faktörleri, sağlıklı yumurta ve sperm üretimini bozabilir:
sigara içmek
ağır alkol kullanımı
ilaç kullanımı
Aşırı kilolu olmak
kilolu olma
aşırı egzersiz
stres

Bir kadının düzensiz ovulasyon döngüsüne sahip olmasının çeşitli nedenleri vardır. Hormonal denge, kadınların yumurtlama bozukluğunun birinci nedenidir. Adet döngüsünün düzensiz olmasında rol oynayan birçok faktör vardır. Olası kadın infertilitesi kapsamlı fizik muayenenin bir parçası olarak değerlendirilir. Sınava infertiliteye katkıda bulunabilecek potansiyel faktörlerle ilgili tıbbi geçmiş yer alacaktır.

İnfertilite sadece bir kadının problemidir mi?

Hayır, infertilite her zaman bir kadının sorunu değildir. Hem kadınlar hem de erkekler infertiliteye neden olan problemlere sahip olabilirler. İnfertilite vakalarının yaklaşık üçte biri kadının sorunlarından kaynaklanmaktadır. Doğurganlık sorunlarının üçte biri erkekten kaynaklanıyor. Diğer vakalar erkek ve kadın problemlerinin karışımı ya da bilinmeyen problemlerden kaynaklanmaktadır.

Doğurganlık İlaçları

Doğurganlık ilaçları ovülasyonun düzenlenmesine veya tetiklenmesine yardımcı olur, ancak aynı zamanda bir kadının ikizleri veya diğer çoklu doğum yapma şansını artırabilirler.

Çocuk sahibi olma özlemi insan doğasının en doğal ve temel arzularından biridir. Hamile kalamıyorsanız bu durumda üzülmeyin. Sizinle aynı sorunu yaşayan bir çok insan var. Kısırlığın nedenleri çoktur, ancak uygun teşhis ve tedavi ile yönetilebilir. Tedavi altta yatan nedene odaklanacaktır. Sevgili anneler ne diyor okuyucuları kadınlarda ve erkeklerde kısırlık nedenleri ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilrisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir