İlişki sonrası vajinayı yıkamak hamileliği önlermi ?

Günümüz de istenmeyen gebeliği önlemek için bir çok farklı doğum kontrol yöntemleri vardır. Her bir doğum kontrolü kendi alanın da farklı bir başarıya sahiptir. Daha önceki makalemizde doğum kontrol yöntemlerine detayları ile değinmiştik. Bu makalemiz de , cinsi münasebet sonrası vajinanın yıkanması gebeliği önlermi ? Cinsel birliktelik sonrası vajinayı yıkamak hamilelikten korurmmu gibi sorulara değineceğiz.

Cinsel yönden aktif çiftler planlı bir gebelik için uygulayabilecekleri doğum kontrol yöntemlerini biliyor. Fakat evli olmayan çiftler istenmeyen gebelik için nasıl bir yol izleyeceklerini bilmiyorlar. Öyleki doğum kontrol yöntemlerinin çoğun dan habersizdirler. Her bir doğum kontrol yöntemi kişinin ihtiyaçlarına ve tercihine göredir. Doğru uygulamalar istenmeyen gebelikten koruyabilir.

Korunmasız ilişkiye girdim vajinamı yıkadım hamile kalırmıyım ?

Bu soru bizlere çok sık olarak yönetilmektedir. Şunu belirtelimki Cinsel birliktelik sonrası vajinayı yıkamanız sizi hamilelikten korumaz. Bu etkili bir doğum kontrol yöntemi değilidir. Münasebet sonrası organınızın dışını yıkamanız genital sağlığınız için faydalaıdır. Fakat vajina içini yıkamaya çalışmanız bir takım enfeksiyonlara, rahim içi yaralanmalarına , tramvalara neden olabilir.

İlişkiden sonra idrara çıktım hamile kalırmıyım ?

Cinsel birliktelik sonrası idrar yapmanız sizi gebelikten korumaz. Şunu unutmayınki ejakülasyon sonrası spermler hızla rahimde ilerlemeye başlar buda gebe kalmanız için yeterlidir.

Tuzlu su içtim bu hamileliği önlermi ?

Hayır. Tuzlu su içmeniz gebeliği önlemez, spermi öldürmez, spermin rahime ulaşmasını engellemez kısacası hiç bir şey yapmaz.

İlk defa ilişkiye girdim hamile kalırmıyım ?

Gebeliğin nasıl oluştuğu ile ilgili bilgileri daha önce makalemizde belirtmiştik. Gebelik için bir çok koşulun sağlanamsı gereklidir. Erkeğin sağlıklı sperme , kadının sağlıklı yumurtaya sahip olması gerekir. Ayrıca gebelik için , yumurtlamanın oluşması ve bu dönemde birlikteliğin sağlanması ile oluşur. Yumurtlama iki adet dönemi ortasın da gerçekleşiyor fakat siz yumurtlamadan 2-3 gün öncesi bile gebe kalabilirsiniz. Şöyleki ; spermin rahimde 4-5 gün yaşama olasılığı vardır. Yumurtlama öncesi birliktelik yaşarsanız hamile kalabilirsiniz. Şayet gebelik planınız yoksa uygun bir doğum kontrol yöntemi tercih edin.

İlk defa ilişkiye gireceğim evli değilim prezervatif gebelikten korurmu ?

Prezervatif en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerindendir. Prezervatif zarar görmediği müddetçe gebe kalmazsınız. Prezervatifi kullanmadan önce son kullanma tarihine bakın. Ayrıca sızdırma yapmaması için deforme olup olmadığını inceleyin. Prezervatif sadece istenmeyen gebelikten korumaz. Cinsel yolla bulaşan bir çok hastalıkların bulaşmasını da engeller.

Cinsi münasebet sonrası duş almak veya banyo yapmak genital bölgeden spermin uzaklaşmasını sağlayabilir fakat gebeliği önlemez. Cinsel yönden aktifseniz ve hamile kalmak istemiyorsanız size kişisel tercihlerinize uygun bir doğum kontrol yöntemini uygulayın. Cinsi münasebet sonrası geri çekme, idrar yapma yada vajinayı yıkama hamileliği önlemede etkili değilidir. Sevgili okurlarımız konuya dair soru ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa zaman da dönüş sağlanacaktır.

UYARI :

Her topluluk, gebeliği önlemek veya durdurmak için geleneksel yöntemlere sahiptir. Bunların çoğu, çiftlerin sahip olduğu çocuk sayısının sınırlandırılmasında çok yararlı olabilir, ancak genellikle modern yöntemler kadar etkili değildir. Ayrıca bazı uygulamalar sağlığınızı riske atabilir. Doğum kontrolünü sağlamak için bir hekimden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir