İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve tedavisi

Tuvalete gidiyorsunuz ve idrar yaparken yanma hissi hissediyorsunuz. Bu his idrar yolu enfeksiyonu nun belirti semptomudur ve çoğu kadının aşina olduğu durumdur.İdrar yolu enfeksiyonu son derece yaygındır.İdrar yolu enfeksiyonu pelvik ağrı, sık idrara çıkma ve yanma hissi yüzünden kişinin yaşam kalitesine müdahale edebilir.İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse böbrek hasarıyla sonuçlanabilir.

 

 

İdrar yaparken yanma hissi idrar bittikten sonra dakikalarca sürebilir. idrarda kan gibi başka semptomlar da eşlik edebilir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri sıklıkla idrara çıkma, idrar renginde değişiklikler ve idrara çıkma sıklığını artırır.Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar idrar yolunda yanmaya neden olabilir. Bunlar genital herpes, klamydia ve gonore sayılabilir . Vajinal mantar enfeksiyonu kadınlarda yaygın olarak bilinen bir enfeksiyon. Vajinal alanın etrafında kaşıntı ve kızarıklığın yanı sıra idrar yaparken yanma hissine neden olabilir.

UYARI:

Üriner sistem enfeksiyonlarına bakteriler gibi mikroplar idrar yollarındaki vücudun savunmalarını engeller. Böbrekleri, mesaneyi ve aralarında çalışan tüpleri etkileyebilirler.Aşağıdaki faktörler İdrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilir.

Bağırsak ve idrar yollarının doğal florasını bozabilen antibiyotiklerin yoğun kullanımı
Birden fazla partnerle ilişkiye girmek
Menopoz
Diyabet
Zayıf kişisel hijyen
Böbrek taşı
Gebelik
Baskılanmış bağışıklık sistemi
Uzun süre hareketsizlik
Spermisid ve tampon kullanımı

 

Belirtiler

Kas ağrıları ve karın ağrıları
Sık idrara çıkma dürtüsü
Mide bulantısı yahut kusma
Kokulu idrar
İdrarın bulanık olması

Gereksiz dişi hijyen ürünleri idrar yollarında yanmaya neden olabilir. Vajinanın temiz veya taze kokmasını iddia eden ürünlerin kullanılması aslında doğal pH dengesini bozmaktadır. Vajina aslında kendi kendini temizlemektedir. Vajinanın cildi çok duyarlıdır, bazı kimyasallarla temas ettiğinde kolayca tahriş olur. Bu idrara çıkma üzerine yanmalara neden olabilir.Değişen hormon düzeyleri nedeniyle menopoz sonrası idrar yolunda yanma olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonuna maruz kalırsanız bu durumda hekime görünmenizde fayda var.Dehidrasyon ayrıca idrara çıkma sırasında yanmalara neden olan yaygın bir nedenidir. Çok kısa aralıklarla iki ila üç bardak su içilmesi önerilir. Kızılcık suyu içmek; Bu, küçük İYE semptomlarının tedavisine yardımcı olmak için ortak bir çözümdür. Hindistan cevizi suyu için. Dehidrasyon ve idrar yanması için harika bir çare. Hindistan cevizi suyu vücudunuzun sıvılarını dengede tutmak için çok önemli elektrolitleri içerir. Cinsel ilişki sırasında korunma kullanın: Bir idrar yolu enfeksiyonu ile mücadelede en yaygın yollardan biri cinsel ilişki esnasında prezervatifle korunmaktır. İdrarınızı tutmayın.Yaban mersini tüketin. Bakterileri ortadan kaldırmaya ve enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olan zengin antioksidandır. İdrar yolu enfeksiyonları normalde bakterilerden kaynaklandığı için, en sık antibiyotiklerle tedavi edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir