Hamilelik Belirtileri İlk Hafta bu şekilde anlaşılır

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta Nasıl Anlaşılır bu belirtilere göre hamilemiyim

Hamilelik nasıl anlaşılır ? Ben hamilemiyim? Hemen hemen bütün kadınların planlı ya da plansız şekilde yaşadıkları birlikteliklerde en çok sorular soruların başında bu geliyor. Hamilemiyim sorusu uzun zaman kafa kurcalıyor. Bizler sizler için yaşadığınız belirtilerin adını koymak ve hamile olup olmadığınızı anlamanız için en belirgin belirtileri ve sizde olacak olan değişikleri yazacağız. Gebelik gebeliğin belirtileri, erkenden gebeliğin anlaşılması ve belirtilerin isminin koyulması da bu yazımızdan sonra artık sizlere daha kolay gelecektir.

Erken Gebelik Belirtileri
İlk hamilelik Belirtileri

Erken gebelik belirtileri nelerdir?
Öncelikle hamileliğin belirtilerinin kişiden kişiye farklılıklar göstereceğini, bir kişide olan belirtilerin başka kişide olmayacağının altının kalın şekilde çizilmesi gerekiyor. Her kesin gebelik belirtileri değişkenlik gösterebilir. bununla birlikte hamile olup olmadığınızı anlamanın en önemli yolu ise regl yani adetinizin gecikmesi diyebiliriz. Sizlere yazacağım belirtilerin her birinin başka bir hastalık ya da durum ile ilişkili olmasından dolayı bu belirtilerin net olarak ortaya çıkması önemlidir. Şimdi sizlere semptomların neler olduğunu yazmaya başlayalım.

 

7-gunde-hamilelik-belirtisi.jpg

 
Adet olmadım gebelik testimde negatif hamilemiyim ?

Gebemiyim düşüncesi kafaları tam da kurcalamaya başladığı antan itibaren yapacağınız ilk ve en önemli şeyin hamilelik testini alarak yapmak olduğunu unutmayınız. Gebelik testini yaparak bunu anlayabilirsiniz fakat bilmeniz gerekenler var. Gebelik testini erken yaptığınızda eğer hamilelik başlangıcı var ve sizde olması gereken gebelik hormonu tam olarak çıkmamış ise gebeliğiniz çıkmayabilir. Bunun en önemli nedeni ise bu ” hamilemiyim ” şeklindeki sorularınızdan dolayı bu testi erken yapmış olabilirsiniz. Gebelik testlerini erken yaparsanız yani gecikme başlamadan bu testi yapmanız durubunda hamile olsanız bile testin sonucu negatif çıkacaktır onun için bekleyerek adetinizin özellikle üzerinden en az 3 gün geçmesi ile bu testi yapmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Eğer düzenli şekilde birlikteliğiniz var ise aşağıdaki bulgularla da eşleşen bir durumda gebelik testini yapabilirsiniz.

İmplantasyon Kanaması Nedir ?

İmplantasyon kanaması yani diğer bir isim ile yerleşme kanamasını bilmeniz gerekiyor. Siz eğer gebe kalmış iseniz 6 gün ile 12 gün arasında embriyo kendini uterus duvarına yerleştireceğinden dolayı bu sizlerde kraplara lekelenmelere neden olacaktır buradan hamile kaldığınızı anlayabilirsiniz.

Menstrüasyonda Gecikme var acaba şimdi ben hamilemiyim ?

Regl gecikmesi yaşayan kadınların en başta gördüğü gebelik belirtilerinin ilki ve en kuvvetel ihtimal, sizlerin gebe kaldığınızı gösteren işarettir. Gecikme yaşadığınızda hemen normal eczanelerde satılan gebelik testelrinden birisini alarak yapmanız doğru adım olacaktır.  Tabiki adet gecikmesinin bir çok nedeni de olabilir bunları da sizlere not olarak verelim hemen. Aşı şekilde kilo alıp verme, o ay içinde son derece yoğun ve yorgunlukla dolu günler geçirme, aşırı stres, özellikle her türlü ilaç kullanımı, stres durumlarının fazla şekilde olması, kontrol haplarının düzensiz olarak kullanılması gibi bir çok neden gecikmenize neden olabilir. Özellikle gribal enfeksiyonlarda alınan her türlü ilacın da adetinizi geciktireceğini, ve yanlış alarm olacağını lütfen unutmayınız.

Gögüslerin şişmesi karıncalanması hamileliğin ilk işaretidir !

gogus-sismesi-karincalanma-hamilelik-belirtisimi.jpg
 

Hamile kalan bir kadının özellikle göğüslerinde ve çeperlerinde aşırı hassaslaşma, şişme ve diken batması gibi ağrılar bulunacaktır. Bu, hamileliğin ilk işaretlerinden birisidir. Bu dönemlerde, yine yukarıda regl gecikmesinin başka nedenleri olabileceği gibi yukarıda saydıklarımız ( gribal enfeksiyonda kullanılan ilaç, her türlü ilaç ve antibiyotik kullanımı, yaklaşan regl  ) aynı şekilde sizlerin göğüslerinizde hissettiklerinize neden olabilir.

Aşırı Yorgunluk  ve Halsizlik durumu gebeliğin belirtisi olabilir

Hamile olan bir kadın özellikle bu dönemde halsiz ve yorgun hisseter kendisini. Bu durum hamile kalındıktan bir haftaya kadar ortaya çıkar en belirgin belirtilerin başında yer alır tabiki yine yukarıda yazdıkğımız özel durumlar da da buna neden olabileceğinden net olarak hamilesiniz anlamını taşımaz.

Benim Bulantım Var Hamilelik Belirtisi mi ?

Aslında yüzde yüz bulantı belirtisi olan kişilerin hamile olma ihtimalleri olmayabilir. Kişi kendini her kesten daha iyi bileceğinden dolayı. Bunu net olarak kendisine sorması gerekiyor. Yediğim bir şey mi dokundu ne yedim ? Bulantı yapabilecek ilaçlar kullandım mı ? Tabi hamilelikle de alakası olabilir bu bulantıların. Dipnot olarak hamilelik var ise bu bulantı belirtisi 2. hafta ile 8. hafta arasında yoğun şekilde ortaya çıkacaktır.

Sırt ağrısı yaşıyorum hamile kalmış olabilir miyim ?

Sırtın alt bölgelerinde, kasık ile birlikte ortaya çıkan bu belirti hamileliğinizin başladığına işaret edebilir. Ama şunu da unutmayın, aynı belirtileri sizler regl sancısında da çekiyor olabilirsiniz. Hemen evet bende bu var deyip hamile olduğunuzu anlayamazsınız.

Baş ağrısı yaşayan bir kişi hamilemiyim diyebilir mi ?

Siz kendinizi her kesten daha iyi tanıyorsunuz. Hiç bir şekilde baş ağrısı çekmeyen bir kişi iseniz ve yine düzenli bir ilişkiniz var ise, baş ağrılarını hamilelik ile bağdaştırabiliriz. Tabiki o gün kahve içmemiş iseniz, aşırı bilgisayar başında durmuyor iseniz, vs vs… Yine yüzde yüz bir belirti bulamadık anlaşılan yazımıza devam ediyoruz.

Sık idrara çıkma hamileliğe işaret edebilir mi ?

Aslında sık şekilde idrara çıkan bir kişinin hamile olabilme ihtimali yukarıda yazdıklarımızdan daha fazladır. Zira her hangi bir idrar yolu enfeksiyonuna sahip değil iseniz soğuk almadı iseniz bu sizin hamile olduğunuzu gösteriyor alabilir… ( çok sık sıvı tüketmedi iseniz ve rutin şekilde hayatınıza devam ediysanız ) 
Potansiyel bir gebelikle ilgili olabilecek her semptom için gebelikten başka potansiyel bir alternatif açıklama vardır . Gördüğünüz gibi, gebelik belirtilerinin her biri diğer sebeplerle açıklanabilir. Hamilelik semptomları yaşıyorsanız öncelikle hcg testi yapın ve sonuca göre hekime görünün..

Bu belirtilere göre hamilemiyim ? 

Aslında bir çok şey okudum buraya kadar, bunların tamamını yaşıyorum, yaşadığımı hissediyorum. Bunlar bende tamamen var peki ben hamile miyim ? Değerli anne adayları. Hamile olduğunuzu yüzde yüz anlayabilmeniz için sizlerin beta hcg testi yaptırması gerekiyor. Erkenden yaptırmak ta yüzde yüz sonuç verecektir. Şunları bilmeniz gerekiyor. Adetinize 1-3 gün var ise ve artık siz kendinizi anne gibi hissediyor, daha önce yaşamadığınız şeyleri yaşıyor iseniz kan vererek 1 saat içinde beta hcg testi yaptırarak sonuç alabilirsiniz. 

BETA HCG TESTİ SONUCU KESİN MİDİR ?

Evet değerli anneler, bu testin sonucu yüzde yüz doğrudur ve bu testte hamile olduğunuz ortaya çıkıyor ise kesinlikle hamilesinizdir. Tabiki dış gebelik vs durumlarınız da bu testte sizi hamile olarak göstereceğinden dolayı, hamileliğinizi yüzde yüz öğrendiğinizde, doktorunuz ile irtibata geçmeli, beta hcg değerlerinizi kontrol ettirerek, sağlıklı bir gebelik yaşayıp yaşamadığınızı incelemelisiniz. 

 

BETA HCG testini yaptırarak bizlere, çıkan sonuçları yorum olarak gönderir iseniz sizlerin hamile olup olmadığınızı, bu sonuçlara bakarak söyleyebiliriz. İlk hafta hamilelik belirtileri ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu bizlere gönderin değerli anneler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir