Hamileliğin 4. hafta belirtileri nelerdir ?

Gebeliğin dördüncü haftası , bu haftada yaşayacağınız ilk belirti adet döneminizde olan gecikmedir. Bebeğiniz uterin astarına yerleşti. Bu durum da küçük çaplı lekelenmeler görebilir, bu lekelenmeyi adet kanaması ile karıştırabilirsiniz. Yerleşme kanaması ile adat kanaması arasındaki farkı her makalemiz de belirtiyoruz. Yinelemek gerekirse yerleşme kanaması adet kanaması gibi yoğun olmaz bir kaç damladan oluşan bir lekelenmedir. Adet tarihinden bir kaç gün önce yada adet gecikmesinde ortaya çıkabilir.

 

 

Gebeliğin dördüncü haftasındaki ilk gebelik belirtisinin beklenen adette gecikme olduğunu belirttik. Diğer muhtemel belirti yerleşme kanaması bu kanama her gebelikte olmayabiliyor. Diğer belirtiler baş dönmesi, mide bulanması, yorgunluk, gögüslerde hassasiyet , sık idrara çıkma, kabızlık, kokulara karşı hassasiyet,kasıklarda batma ve vajinal akıntıdır. Bazı gebeler bu belirtileri çok kesin bir şekilde hissedecek bazıları ise bu belirtilerden sadece adet gecikmesini yaşayacaktır. Her gebelik farklı deneyimlere sahiptir.

Adetinizde gecikme olunca aklınıza muhtemelen ilk gelen şey gebelik olacaktır. Bu durum da yapmanız gereken gebelik testi olmaldıır. Şayet evde gebelik testi yapacaksanız sabahın ilk idrarı ile bir şey yiyip içmeden test yapın. Olumlu bir test sonucun dan hemen sonra bir kadın doğum uzmanına görünün.

Gebelik testinde iknci çizgi silik çıkarsa buda gebelik olarak kabul ediliyor . Düşük hcg seviyesin den dolayı testtteki ikinci çizgi silik çıkabilir. Aynı zaman da test bozuksa hatalı sonuç verebilir. Bu nedenle kesin sonuç için kanda gebelik testi yaptırmanız en doğrusudur.

Gebeliğin 4. haftasında hekim muayenesi önemlidir. Pozitif bir test sonucundan sonra hekim gebeliğin kesin teyidi için hcg testini belli aralıklarla yapmanızı isteyecektir. Bunun endeni gebeliğinizin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğidir. Hcg değerleri beklenen seviyelerde ilerledikten sonra usg muayenesi yapılacaktır. Bebeğin kesesinin görülmesi ile gebe olduğunuz söylenecektir. Tabi henüz kontroller bitmedi. Bebeğin kalp atışını duyana dek kesin bir şey söylemek mümkün değil. İlerleyen haftalar da bebeğinizin kalp atışını duyacaksınız.

Sevgili okurlar gebeliğin dördüncü haftasında gebelik belirtileri başlıklı makalemizi incelediniz. Hafta hafta gebelik belirtileri ile ilgili daha detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız ”Gebelik ” Kategorimizi incelemenizi öneriyoruz. Gebelikte dördüncü hafta belirtileri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz. Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir